Узбекистан готовий визнати, Китай — співпрацювати: реакція світу на режим талібів в Афганістані (ВІДЕО)

Афганистан. В Кабуле. Фото: ap.org

Узбекистан — поки єдина країна, яка згодна визнати самопроголошену адміністрацію радикального руху "Талібан" в Афганістані. Тим часом символічний початок роботи відзначили підняттям прапора над новою резиденцією так званого уряду. Це сталося 11 вересня, рівно через 20 років після того, як "Аль-Каїда" здійснила серію терактів у США, вбивши майже 3 тис. осіб. Реакція світу на самопроголошений уряд в цілому схожа, інформує "Дом".

Ніякого співробітництва з "Талібаном" — це офіційна позиція Франції. Самопроголошений уряд Афганістану не дотримався слова, що надав, вважає міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан.

"Вони заявляли, що дозволять деяким іноземцям та афганцям вільно виїхати, і заявляли про інклюзивний та представницький уряд, але вони брешуть. Франція відмовляється визнавати цей уряд і мати будь-які відносини з ним", — заявив Жан-Ів Ле Дріан.

Таліби вже озвучили склад тимчасового уряду Афганістану. Його не визнала жодна держава. А склад викликав критику міжнародної дипломатії.

"Ті, хто сподівався та наполягав на інклюзивності уряду, будуть розчаровані. Серед міністрів немає жінок. Тут немає не членів "Талібану", немає діячів минулого уряду чи лідерів груп меншин. Замість цього в уряді опинилося багато кого з тих діячів, які були частиною керівництва "Талібану" з 1996 до 2001 року", — повідомила спецпредставниця генерального секретаря ООН щодо Афганістану Дебора Лайонс.

Із 33 імен тільки під санкції ООН потрапили так званий прем'єр, заступники очільника уряду та міністр закордонних справ. Попри це, Китай, Пакистан, Катар та Іран висловили готовність співпрацювати з режимом.

"Очевидно, що світ спостерігає, і всі стежать за поведінкою нової політичної системи. Чи будуть таліби відповідати? Чи будуть вони виконувати зроблені заяви? І там спостерігають, і це зрозуміло. Але ми говоримо: добре, якщо ви не готові до негайної економічної допомоги, добре, але не робіть кроків, які призвели б до економічного колапсу Афганістану. Це не допоможе. Це нікому не допоможе. Це, звичайно, не допоможе афганському народу, не допоможе регіону", — зазначив міністр закордонних справ Пакистану Шах Мехмуд Куреши.

Більшість західних демократій дотримуються простої формули: чекати, сподіваючись, що "Талібан" припинить репресії в Афганістані. Визнання талібів офіційною владою необхідно країні, щоб не скотитися в економічну прірву. Велика частина її активів заморожена в американських банках. При цьому дев'ять із десяти жителів країни недоїдають, а не менше ніж 35% населення живуть завдяки продовольчій допомозі ООН.

"Навряд чи щось продасться. Я продаю половину речей за нормальними цінами, але частину з них я змушений продавати в збиток. Ситуація з безпекою покращилася. Крадіжки зникли, але пропав і хліб", — розповів кабульський бакалійник Сулейман.

Одним із перших рішень самопроголошеної влади стала заборона музики та жіночого спорту. Таліби дозволили жінкам здобувати вищу освіту, однак викладати для них зможуть теж тільки жінки.

Читайте також: Ще одна українська родина зможе повернутися додому з Афганістану — як це вдалося МЗС (ВІДЕО)

Нагадаємо, Рада безпеки ООН ухвалила резолюцію, в якій закликала бойовиків "Талібану" дати змогу залишити Афганістан усім, хто не хоче залишатися в країні. Документ підтримали 13 країн, а дві утрималися.

Читайте також: "Якщо це не пекло, то як тоді жахливо в пеклі": 20 років після терактів 11 вересня в США (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір