Украина наш дом

Увага США та Росії до країн Африки — причини та мета

Ілюстративний скриншот відео: kanaldom.tv

США активізували дипломатичні відносини з країнами Африки, де до цього мали перевагу представники Росії та Китаю. Пані посол США в Організації Об'єднаних Націй Лінда Томас-Грінфілд зараз перебуває в Уганді, а потім планує відвідати Гану та Кабо-Верде. Під час візиту на континент державний секретар США Ентоні Блінкен відвідає Конго, Руанду, ПАР та Камбоджу, повідомляє "Дом".

Так, Лінда Томас-Грінфілд під час візиту до Уганди заявила, що африканські країни можуть купувати у Росії зерно та добрива, але застерегла їх від наслідків за порушення санкцій щодо російської нафти.

"Якщо країна вирішує взаємодіяти з Росією там, де є санкції, то вона порушує їх. Вони порушують наші санкції, а в деяких випадках і обмеження ООН щодо інших країн. І ми застерігаємо країни від цього, тому що тоді є ймовірність, що проти них буде вжито певних заходів", — сказала вона.

Уганда — перша зупинка американської урядовиці в африканському турне. Ця держава є однією з 25 африканських країн, які утрималися чи не голосували за резолюцію Генеральної асамблеї ООН, яка засуджує повномасштабне вторгнення Російської Федерації до України. У Кампалі вона зустрілася із главою Уганди Йовері Мусевені, який тиждень тому приймав міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова.

"Росія зараз активізувала африканський фронт. Це пов'язано з тим, що вона хоче сформувати пояс підтримки своєї позиції у війні проти України. Вони шантажують Африку, зокрема й можливим голодом у зв'язку з відсутністю постачання зерна", — каже експерт із міжнародної політики Тарас Загородній.

Президент Уганди при тому, що відкритий для діалогу з демократичними країнами, не заперечує прихильності Росії.

"Щоразу, коли виникають проблеми і хтось хоче, щоб ми зайняли позицію проти Росії, ми говоримо: "Ці люди були з нами останні 100 років, як ми можемо бути автоматично проти них?" Ми навіть пробачили нашим колишнім ворогам. Колонізатори — ті, хто насправді вивозив звідси рабів і робив погані речі, ми пробачили їм, і ми працюємо з ними. Як ми можемо бути проти когось, хто ніколи не завдав нам шкоди, а натомість допоміг нам?" — заявив Йовері Мусевені.

Однак Сполучені Штати пропонують африканським державам конкретну допомогу, зокрема розширення інвестицій. А ось Росії запропонувати їм нічого через неможливість використовувати валютні резерви.

Увага США до африканських країн — результат активності в регіоні інших держав, зокрема й Китаю, вважають експерти. КНР активно інвестує у континент.

"Він заходить до Африки через програми економічного співробітництва, тобто інфраструктурні проєкти, освоєння родовищ корисних копалин тощо. Кредити активно роздаються", — розповів експерт з міжнародної політики.

Президент Володимир Зеленський переконаний, що у майбутньому Україна та держави Африки матимуть багато спільних економічних проєктів. Про це він заявив під час онлайнзустрічі з африканськими журналістами. З його слів, Україна готова стати гарантом продовольчої безпеки африканських країн.

"Африканські країни можуть дуже серйозно постраждати через спровоковану Росією дестабілізацію світових ринків та глобальних відносин, зокрема через продовольчу кризу. І разом із цим в Африці є дефіцит правдивої інформації про російську війну проти нашої держави та профіцит російської пропаганди. Зробимо все, щоб змінити цей баланс", — заявив глава Української держави.

Раніше Зеленський повідомив, що в Україні з'явиться спецпредставник, який курируватиме співпрацю з Африкою. А також восени заплановано турне міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби державами Африки.

Читайте також: Історії про "злий" Захід викликають лише криві усмішки, — Клімкін про турне Лаврова країнами Африки (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, Україна на світовий ринок постачає кукурудзи вчетверо більше, ніж Росія. Україна трохи менше, ніж Росія, постачає пшеницю. Але сумарно експорт зернових з України вищий, ніж із Росії.

Прямий ефір