Усиновлення дітей під час війни — що змінилося: інтерв'ю з представником Мінсоцполітики

Иллюстративное фото: plazmazko.kz

У додатку "Дія" з'явилася послуга "Усиновлення". У такий спосіб Кабінет міністрів реалізує проєкт спрощеної процедури для українців, які хочуть взяти на виховання дитину. Нині в Україні близько 70 тис. дітей-сиріт, а також дітей, позбавлених батьківського піклування.

У чому основна проблема усиновлення в Україні, що змінилося з початком активних воєнних дій та як саме у цьому процесі допоможе додаток "Дія" — розповів генеральний директор Директорату розвитку соціальних послуг та захисту прав дітей Міністерства соціальної політики України Руслан Колбаса в інтерв'ю у програмі "Ранок Вдома".

Ведучі — Анастасія Касілова та Костянтин Октябрський.

— Розкажіть, у чому полягає основна проблема всиновлення в нашій країні, та чи відбулися якісь зміни з початком активних воєнних дій?

— Мабуть, найбільша проблема для наших громадян, для дітей у процесі усиновлення — це певні бюрократичні перепони. У період війни вони також є тією проблемою, з якою можуть стикнутися наші громадяни.

Однак попри те, що в країні війна, ми повинні готуватися до процесу, який дозволить всиновити якомога більше дітей. Тому була ухвалена постанова Кабінету міністрів, зроблений перший крок для того, аби родини могли надалі регулювати процес усиновлення через додаток "Дія".

Однак варто зауважити, що процес усиновлення ділиться на різні етапи. Перший — збір інформації, документів. На другому, безпосередньо, служба повинна приїхати і подивитися, в яких умовах проживає родина, де проживатиме дитина. Третій етап — це навчання. Усіх кандидатів мають навчити, оскільки для дитини це ризик. Якщо другий раз вона втратить батьків, це просто жахлива може бути ситуація.

Навчання запроваджено як у прийомних сім'ях, так і в дитячих будинках сімейного типу. І уже четвертий етап, коли кандидатів поставили на облік, це вже, безпосередньо, знайомство з дитиною, це пошук дитини.

Зараз у нас близько 300 громадян уже подали заявку на консультування через "Дію". І приблизно 130 заяв уже опрацьовано. Ми досягли найголовнішого завдяки "Дії" — це ідентифікація людини. Раніше треба було йти в службу, подавати паспорт, підтверджувати особу. Були різні верифікації, варіанти, щоби зробити процес легшим. Наприклад, самі відскануйте, запустіть в електронну версію і подайте службі. Однак зараз "Дія" на 100% ідентифікує людину — це головне.

— Уточніть, будь ласка, про що ви говорили зараз — це спрощена процедура усиновлення? Якщо так, то з чого треба починати?

— Спрощена процедура усиновлення, передовсім, це те, що людям не треба збирати великий пакет документів і подавати його в паперовому вигляді. Це можна зробити з телефону, сформувати повний пакет — це перше, що ми кажемо про спрощення. Ми не говоримо про те, що зараз, наприклад, кандидати не будуть подавати довідку про судимість. На сьогодні, в період війни, можемо розглядати певне спрощення системи щодо опіки, і це вже зроблено.

Можемо заміняти певні документи. Наприклад, якщо не довідка, а витяг із реєстру, який зараз можна отримати про несудимість. Але в будь-якому разі, на сьогодні пакет документів, який подають наші громадяни, він мінімальний.

По-перше, ми повинні бути впевнені, що людина не була судима, друге — те, що людина має певні доходи. Адже усиновлення дитини — це як народження дитини. Наступне — де житиме дитина, і тут в період війни також є питання, коли люди зараз переїжджають, і ми працюємо над тим, які документи треба подати. Ще одне питання — стан здоров'я. Ми повинні бути впевнені, що у громадян немає певних захворювань.

Тема, яку повинні всі зрозуміти — у нас 70 тис. дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. А от можуть бути усиновлені, приблизно, 17.

Чому? Тому що, наприклад, коли мама перебуває в лікарні, й батька немає, то ця дитина позбавлена батьківського піклування. Можливо, в мами, наприклад, онкозахворювання, і вона не має родичів, цю дитину може бути влаштовано в прийомну сім'ю, під опіку родичів.

Ми розуміємо, що нікого в дитини немає, але вона не може бути усиновлена, поки мама є. Або, наприклад, в такій ситуації, коли мама загинула, а батько у в'язниці. Поки батько не буде позбавлений батьківських прав, таку дитину не можна усиновити, її можна взяти тимчасово в прийомну сім'ю, в дитячий будинок сімейного типу.

— Тобто можна опікунство оформити?

— Опікунство — це, переважно, родичі. Тому, безперечно, родичі беруть дитину під опіку, тому що вона позбавлена батьківського піклування.

— А якщо родичів немає, але при цьому складається ситуація, про яку ви говорили, чи може стороння для дитини людина оформити опікунство?

В законодавстві прописано: опіку оформлюють родичі або знайомі. Наприклад, хрещена мама, вона дитину знає, але юридично це важко підтвердити.

— А якщо немає бажаючих серед знайомих, але ж сторонні люди, які хочуть оформити опіку, зараз, особливо в теперішніх обставинах, можливо таке зробити?

— Тоді пропонується не опіка, а прийомна родина. В чому різниця? На дитину також держава надає допомогу — 2,5 прожиткових мінімуми: що дитині під опікою, що дитині в прийомній родині.

Тільки через те, що дитина під опікою, родичам держава не платить гроші, в прийомній родині платить ще один прожитковий мінімум на кожну дитину. Якщо дитина з інвалідністю, то ще один прожитковий мінімум.

Тобто чужій людині буде запропонована форма влаштування — прийомна сім'я. Тому для нас дуже важливо, щоб у нас оця система фіксації була прозорою.

Завдяки цифровізації ми мінімізуємо певні ризики корупційні, тому що раптом хтось хоче домовитись. Працюємо і зі Службою безпеки, і з правоохоронними органами.

До речі, от та ідея, яка починалася, з цифровізацією, вона найперше була підтримана Офісом президента. У нас був певний дедлайн, аби запропонувати варіанти, щоб мінімізувати оцю систему і корупційних ризиків, і бюрократичних. Для того, щоб наші громадяни могли за спрощеною системою подавати документи і отримувати інформацію про дитину.

Прямий ефір