Збиток України через війну може оцінюватися в 1 трлн дол., — Устенко про перспективи компенсації

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Прямий і непрямий збиток, завданий Україні внаслідок російсько-української війни, може оцінюватися в близько 1 трлн дол.. Таку думку в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA висловив радник президента України з економічних питань Олег Устенко.

Він зазначив, що в оцінках прямих збитків для України через війну можна орієнтуватися на цифру близько 650 млрд дол.. Але ця сума не фіксована: вона збільшується, бо збройні сили Росії продовжують завдавати ударів по Україні, руйнувати майно.

"Це на додаток до того, що просто знищують долі наших людей, вбивають наших людей, калічать наших людей. Все те, що ми з вами бачимо з наших новинних зведень. Непряма шкода — це недоотриманий наш ВВП, це недоінвестовані кошти , це недоотримані кошти до державного бюджету, це, загалом, погіршення макроекономічної ситуації в країні у результати війни. Це іншого роду проблеми. Якщо їх оцінювати у грошовому вираженні, то тоді я б орієнтувався на суму близько 1 трильйона доларів", — сказав Устенко.

Він нагадав, що президент України Володимир Зеленський досить чітко у багатьох своїх публічних виступах заявляє, що Росія має компенсувати кожну гривню завданих Україні збитків.

"А це означає, що те, що зрештою вимагатиметься для покриття з боку Росії — це все-таки сума в 1 трильйон доларів, або орієнтація має бути на цю величину. І це величезна величина. А Росія справді має за це платити. І ось це майно, яке у них є за межами країни — і не лише гроші Центробанку, а гроші російської номенклатури — це якраз піде як компенсація для покриття тих збитків і всього того, що було зроблено Росією під час її агресії в Україні", — сказав радник президента.

Він зазначив, що передача грошей Україні займе певний час.

"Але на що б я звернув увагу, що не завжди ти можеш отримати те, що називається готівка, кеш. Тим більше коли йдеться про активи у вигляді будинків, пароплавів та підприємств, які є, наприклад, у Росії, у російської номенклатури , які заарештовані вже, і ті, які будуть заарештовані надалі. І тут швидке отримання коштів — не така вже й легка задача. І, на мій погляд, має бути сформований фонд із усіх цих активів, і на вартість цього фонду, ось цих заводів , будинків, пароплавів, повинні бути випущені боргові розписки. Тоді ці боргові розписки можуть бути продані на міжнародному фінансовому ринку. Тобто те, що називають фінансисти, "окешені". Тобто за них можна буде отримати живі гроші. Ці живі гроші будуть передані до фонду відновлення України", — пояснив Устенко.

За його словами, ці активи можуть поступово продаватися, і в міру їхнього продажу йтиме компенсація тим, хто купив боргові розписки від цього фонду.

"Це абсолютно нескладна процедура, вона більш тривала. Але для нас важливо отримати гроші досить швидко, тому що країну треба відновлювати досить теж швидко", — наголосив він.

Читайте також: Кабмін готує механізм відновлення житла коштом Росії

Як повідомлялося раніше, західні партнери заморозили близько 350 млрд доларів активів російського Центробанку. Гроші повинні передати Україні як репарації. Сума не є остаточною, оскільки західні країни також заблокували активи російських олігархів та бізнесу, які підтримують і фінансують режим Кремля.

Медіа-партнери
Прямий ефір