Унікальний крій і незвичайні візерунки: колекції старовинних вишиванок показали українки (ВІДЕО)

Коллекция вышиванок Майи Эрнст. Скрин из видео: kanaldom.tv

Сьогодні, 20 травня — Всесвітній день Вишиванки. Щорічно його відзначають у третій четвер травня. Для деяких українців пошук унікальних вишиванок перетворився в захоплення всього життя, повідомляє телеканал "Дом".

У шафі колекціонерки Марини Давидової перебувають кілька десятків вишиванок. Стільки ж зараз на реставрації, адже багато-які через вік зношені. Їх дівчина шукала спеціально у тих, хто зберігав реліквії в скринях десятками років.

Колекція вишиванок Марини Давидової. Скрін з відео: kanaldom.tv

"Ось мої багатства. Власне, це не можна назвати повноцінною колекцією, тому що я не колекціонерка — я лахмітниця", — зазначає Марина.

Багато вишиванок з її колекції відрізняються старовинним кроєм, незвичними візерунками і кольоровою гамою. Ціна кожної такої вишиванки — від 500 грн. Марина каже, що вперше український національний одяг приміряла у 2014 році, і з того часу її гардероб кардинально змінився.

Майя Ернст свою колекцію вишиванок, яка налічує кілька тисяч одиниць, збирала упродовж 15 років. Всі вишиванки в ній — не для щоденного носіння. Вони унікальні, і кожна має свою історію.

Одна з найстаріших в колекції — вишиванка з Луганської області. Її було складно реставрувати, зазначає Майя.

Вишиванка з Луганської області в колекції Майї Ернст. Скрін з відео: kanaldom.tv

"Вона валялася на горищі і була поїдена мишами. З нею було складно. Її кілька разів реставрували, вона вся в цвілі була", — каже колекціонерка.

Всі вишиванки Майя зберігає в окремому приміщенні, щоб максимально зберегти їх. Скільки грошей вже витратила на колекцію, не рахувала, адже кожна річ куплена для душі.

"Якщо носити — я знищу речі. Я не можу взяти на себе відповідальність знищити цю річ. Тому що вона якось дожила до мого часу, вона набагато старша за мене", — пояснює Майя, чому не носить придбані вишиванки.

Частина її колекції — а саме 24 повних комплекти українського національного костюма — стануть на все літо експозицією в історичному музеї.

Фотограф Андрій Турко вже сім років живе у Вінниці після переїзду з непідконтрольної Україні частини Луганської області. Тут він знайшов для себе нове хобі — розробляє графічні візерунки для вишиванок.

"Вишиванка — це цифровий код України. Реально — це піксельний код. Тому, що дуже багато має спільного з цифровою графікою, піксельної графікою", — говорить Андрій.

Також він створює заготовки вишиванок з різними візерунками. В одній об'єднує символи різних регіонів. Створення оригінальних орнаментів Андрій вважає самовираженням української нації.

"Вишивка, це не те, що можна одягти сьогодні, а завтра — викинути. Це все серце, туди треба вкласти. І потім це нащадкам залишається. На сотні років, я так вважаю", — наголошує він.

Нагадаємо, День вишиванки відзначили десантники в зоні ООС.

Читайте також: Підсумки 20 травня: пресконференція Зеленського, призначення міністрів і Всесвітній день вишиванки (ВІДЕО)

Прямий ефір