Унікальну операцію з пересадки кісткового мозку провели українські хірурги (ВІДЕО)

Пациентка Элина. Фото: Facebook

В Україні хірурги вперше провели операцію з пересадки стовбурових клітин кісткового мозку дорослій пацієнтці від нерідного донора. Унікальна трансплантація відбулася в Черкаському онкологічному диспансері спільно з науковими співробітниками Національної дитячої лікарні "ОХМАТДИТ", інформує "Дом".

Лікарі місяць тримали цю новину в таємниці. Розповіли тільки зараз, коли 19-річна Еліна готується до виписки.

Два роки дівчина безуспішно боролася з мієлоїдною лейкемію. Врятувати її могла тільки трансплантація кісткового мозку. Рідні Еліни за аналізами не підійшли. Неспоріднених донорів до цього в Україні не використовували.

Пацієнтка Еліна. Фото: Facebook

"Ми як дізналися, що нам потрібна пересадка і в Україні її ніде не роблять, почали збиратися за кордон, адже треба рятувати дитину. Зв'язалася я з турецькою клінікою, ми провели консиліум, мені назвали суму — вона була просто непідйомною для нас", — поділилася мама Еліни Наталія Торопенко.

Все лікування за кордоном обійшлося б у 200 тис. дол.: 100 тис., за саму трансплантацію, виділили б із держбюджету, а решту грошей довелося б шукати. Але родині запропонували зробити операцію в Україні безкоштовно.

Сама операція триває не більше години. Набагато складніше знайти донора. До того ж підготовчий етап до трансплантації пацієнти переносять по-різному.

"Роблять потужну хімієтерапію, яка вбиває назавжди кістковий мозок пацієнта. Якщо після звичайної хімієтерапії кістковий мозок відроджується, то після так званого кондиціонування він гине, щоб звільнити місце для нового, здорового", — розповіла Олена Лук'янець, завідувачка відділення гематології Черкаського онкодиспансеру.

Через місяць після операції дівчина почувається добре і готується починати життя заново.

"Дуже переживали, дуже панікували, готували закордонний паспорт, збиралися до іншої країни. Але коли з'явилася можливість лікуватися в рідній країні — я була неймовірно рада, я не боялася, я довіряла лікарям", — поділилася Еліна.

В Україні такі трансплантації стали можливими завдяки змінам до законодавства. Оплачуються операції з держбюджету, одна коштує близько 2 млн грн.

За словами глави МОЗ Віктора Ляшка, на наступний рік у держбюджеті збільшили суму на понад 750 млн грн на проведення трансплантацій.

"Також ми виділили 280 млн грн, щоб закупити лабораторне обладнання і зробити лабораторну мережу дворівневою — аби здійснювати всі необхідні лабораторні дослідження", — розповів міністр.

У МОЗ планують і надалі розширювати та вдосконалювати трансплантаційний напрям у медицині. До пілотного проєкту вже долучилися понад 40 медичних центрів в Україні.

Читайте також: 126 трансплантацій проведені за пів року в Україні — подробиці (ІНФОГРАФІКА)

Медіа-партнери
Прямий ефір