Знищення мов та народів у РФ: які етноси здатні до опору, пояснив соціолог

Кремль. Фото: delfi.lt

Однією з особливостей Росії у порівнянні з іншими імперіями є свідоме придушення нею етносів, що населяють її. Чимало з них не здатні чинити опір цьому тиску. Тому багато національних мов у РФ знищено разом із народами, які були їхніми носіями. Про це сьогодні, 4 липня, в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів російський журналіст, соціолог Ігор Яковенко.

Він пояснює цю особливість Росії тим, що в ній ніколи не було справжньої метрополії.

"Метрополією для Російської імперії завжди був Кремль. Тобто тільки адміністрація центру. В одному випадку — це самодержець, в іншому випадку — президент, генеральний секретар. За рахунок цього, щоб утриматися, Російській імперії завжди доводилося знищувати етнічну різноманітність... Періоди, коли робилася ставка на якийсь розвиток національних культур, дуже короткі, потім змінилися політикою русифікації. І на сьогоднішній момент путінська Росія впевнено продовжує саме цю традицію, знищення етнічної різноманітності", — констатує Яковенко.

Експерт наголошує, що така політика вже призвела до зникнення цілих народів.

"На сьогоднішній момент дуже багато національних мов знищено фактично разом із народами, які є їхніми носіями. Насамперед, це, звичайно, народи Крайньої Півночі та Далекого Сходу. Перелік цих національних мов, які фактично були знищені, досить довгий", — зазначає Яковенко.

Соціолог також наголосив, що Росія у своїй нещодавній історії має унікальний для людства досвід прямої заборони мови.

"Це фактично заборона на вивчення івриту, яка в радянській Росії була ухвалена в 1926 році й тривала до кінця 1980-х років. За вивчення івриту садили у в'язницю, розстрілювали і всіляко його забороняли. Як мінімум, звільнення з роботи було для тих людей, які викладали іврит. Це унікальне явище", — каже Ігор Яковенко.

У сучасній РФ зберегти національну ідентичність вдається лише тим народам, які у своїй історичній пам'яті мають міцну державність.

"Це, насамперед, татарський народ... Сьогодні народ Татарстану пручається русифікації, пручається знищенню своєї мови... Інший приклад жорсткого опору русифікації — Якутія, яка теж мала свою державність і, в принципі, там цій жорсткій русифікації теж пручаються, якутська мова зберігається", — коментує експерт.

Однак у більшості етносів на сьогодні немає можливості чинити опір русифікації. На думку Яковенка, свою культуру такі народи зможуть зберегти лише за кордоном.

"За межами Російської Федерації існують етнічні громади... Це, насамперед, досвід саамів, які перебувають в Росії на пташиних правах, а у Фінляндії вони є дуже шанованим етносом і підтримуються. Щодо взагалі угро-фінських народів, то їм пощастило, тому що у Росії вони не мають своєї державності, вони не мають своїх самостійних республік, а за кордоном вони користуються підтримкою. Тут, звісно, розвиток цієї культури переноситься за кордон", — зазначає Ігор Яковенко.

На його думку, решта народів, які населяють зараз Росію, матимуть можливість розвивати свою культуру тільки після падіння фашистського режиму в РФ.

Читайте також: Політика русифікації: як у Росії вбивають удмуртську мову

Медіа-партнери
Прямий ефір