Зміцнення кордонів України: інтерв'ю з головою комітету Верховної Ради з питань національної безпеки Олександром Завітневичем

Олександр Завітневич і Альона Чорновол. Фото: kanaldom.tv

Росія збільшує бойову підготовку на окупованій частині Донбасу. Так, у Луганську та Донецьку розпочалися масштабні військові навчання із залученням резервістів. За даними Головного управління розвідки Міноборони України, заходи контролює комісія 8-ї загальновійськової армії Південного військового округу Збройних сил РФ. Також залучено пропагандистські ЗМІ для поширення фейкових новин.

Можливість подальшого вторгнення Росії на територію України у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" обговорюємо з головою комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександром Завітневичем.

Ведуча програми — Альона Чорновол.

— Ваша оцінка: що зараз відбувається на наших кордонах щодо накопичення російських військ?

— По-перше, хотів би наголосити, що ці скупчення техніки, її переміщення біля нашого кордону на відстані 100-200 км — це все відслідковується розвідкою, відстежується Збройними силами України. У нас є знімки та цифри.

По-друге, з 2014 року наші Збройні сили вже навчилися воювати та давати відсіч.

До того ж йдеться не лише про протидію збройній агресії. Адже сьогодні на зброю наш супротивник може перетворити все що завгодно, і газ, і біженців. І сьогодні ми можемо виокремлювати всі ці речі та попереджати їх.

— Але речники Росії стверджують, що це Україна "провокує" та збирається "силовим методом вирішити ситуацію на Донбасі". Як нам на це реагувати?

— Такі заяви з їхнього боку звучать постійно. Під цю тему з вуст того ж таки [прессекретаря президента РФ Дмитра] Пєскова звучать заяви щодо відкритих перемовин із псевдореспубліками, прямого діалогу з ними.

Варіант тиску Росії на західних партнерів через газову трубу. Мовляв, або агресія проти України, або труба та газ до Європи. Це зокрема щодо сертифікації "Північного потоку-2" та запуску цього російського газопроводу.

— Крім іншого, Пєсков уже прямо каже, що виконання Мінських угод є гарантією безпеки для України. Вони таким чином нас до чого схиляють? До якогось свого трактування Мінських домовленостей?

— Це тупцювання на місці. Росія постійно каже, що не є учасницею цієї війни. І тому зокрема немає зрушень у перемовинах у межах Тристоронньої контактної групи.

Ми постійно намагаємося Росію повернути у міжнародне право, та не відтягувати процеси мирного врегулювання ситуації на Донбасі.

— Чи припускаємо ми можливу дестабілізацію з боку Російської Федерації?

— На запитання "буде чи ні, й на що чекати" — немає конкретної відповіді. Тому що ніхто не знає, що в головах у росіян і Путіна конкретно. Ніхто не знає.

Але нам як державі треба бути готовими до всього. І не лише Збройним силам. З початком війни у ​​нас люди трохи змінили мислення. І ми можемо казати, що набагато більше людей стали українцями. Набагато більше. І ухвалений закон про територіальну оборону — це про фідбек, який іде від людей. Так, поки що не можна казати, що це величезна перемога. Але раніше про таку ініціативу навіть не говорили. Але це дуже важливо й потрібно.

— Крім санкційного тиску з боку наших західних партнерів, хто й чим нам зможе допомогти дійсно?

— Про що ми можемо впевнено казати — це економічна допомога та зброя.

Ми бачимо реальний результат візиту Володимира Зеленського до США. Це додаткова допомога, реальне озброєння. І наші партнери готові й надалі нам допомагати. І цього року всі побачили іншу реакцію наших західних партнерів. Насправді — це економіка, і насправді — це озброєння.

Після кожних спільних військових навчань ми чуємо схвальні відгуки про наших військових від не просто штатних підрозділів, а від міжнародних коучів, тренерів, людей, які мають підготовку найвищого рівня.

— Ситуація на кордоні з Білоруссю. Що нам робити там? Це ж понад тисячу кілометрів. Ми вже чули прорахунки щодо зміцнення кордону, що це коштуватиме близько 17 млрд грн.

— Так, треба й посилювати. Тому що на основній за протяжністю дільниці наш кордон із Білоруссю — це стовпчики, розділова смуга, й більше нічого. Є, звісно, ​​прикордонні патрулі ще…

Ось коли влітку почали надходити сигнали про можливу кризу на кордоні з Білоруссю, наш комітет Верховної Ради спільно з прикордонною службою розробив законопроєкт про внесення змін до закону "Про Державну прикордонну службу України". Це про застосування зброї під час затримання, це про застосування додаткових заходів до примусу. Законопроєкт затвердила Верховна Рада, й ми цю ініціативу почали імплементувати. Це реальний інструмент, який дасть прикордонникам змогу діяти, застосовувати та захищати, зокрема — себе.

Прикордонники — це перша лінія оборони. Тому зараз додатково будуть виділені кошти для прикордонників, для посилення кордону.

Багато питань щодо кордону. Ми постійно їх порушуємо. Це й демарковані ділянки, й земельні питання щодо цих територій. Багато речей.

Хтось зараз згадує "стіну" пана Яценюка, й про те, скільки коштів на це було виділено, а в результаті вийшов невеликий "пшик". Якщо зараз ми це робитимемо, то потрібно просто брати, будувати й робити, згідно з усіма стандартами, які ми вже розуміємо. Ми маємо досвід війни, й уже маємо розуміння не просто на рівні "колючий дріт". Ні, кордон — це вже набагато складніша інженерна споруда, обладнана багатьма речами.

— Враховуючи дружній союз Лукашенка та Путіна, ми сьогодні розуміємо, що в нас, крім східного кордону України, в небезпеці може виявитися і північний.

— Звісно, ​​загроза завжди є. І ми це бачили зокрема під час білорусько-російських навчань "Захід-2021", які були у вересні. І російські навчання навесні — на базі окупованого Криму.

Проаналізувавши ці навчання, ми це також урахували щодо посилення наших кордонів. У координації різних видів збройних сил чи різних сил безпеки та оборони.

Читайте також: Чи застосовуватимуть зброю проти мігрантів на кордоні з Білоруссю — відповідь Держприкордонслужби

Медіа-партнери
Прямий ефір