"Українське кіно — поза конкуренцією": як у Києві готувалися до міжнародного кінофестивалю "Молодість"

Влад Головко. Фото: kanaldom.tv

Попри війну у Києві проведуть 51-й міжнародний кінофестиваль "Молодість". Організатори заявляють, що підготувалися до будь-яких сценаріїв, адже українське кіно має жити. Прем'єри нового українського кіно, а також традиційні покази за незвичних обставин  — таким буде найближчий тиждень на кіноманів столиці. Чому варто відвідати кінотеатр "Жовтень" найближчого тижня, розповів у "Ранку Вдома" прессекретар міжнародного кінофестивалю "Молодість" Влад Головко.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Які корективи в організацію і проведення міжнародного кінофестивалю "Молодість" внесла повномасштабна війна?

— Фестиваль зазнав глобальних змін, але залишитися без кіно ми не могли. Через повномасштабне вторгнення ми не могли провести його навесні, як це відбувалося раніше. Ніхто не знав, чи взагалі він відбудеться.

Відмовитися від "Молодості", якій вже понад пів століття, було б злочином проти нашої культурної спільноти, проти громадянського суспільства. Тому програмний відділ вирішив зібратися і провести фестиваль у грудні в дещо скороченому форматі.

— Якою буде програма?

— У програмі близько сімдесяти фільмів. Здається, що це багато, але насправді раніше було більше. Національний конкурс вже представили на Гамбурзькому кінофестивалі в той самий момент невизначеності, коли ніхто не розумів чи будемо проведений фестиваль, чи ні.

Провести національний конкурс було принципово, тому що українське кіно має жити.

Ми маємо нагороджувати наше кіно, маємо отримувати увагу від іноземної преси й від іноземних фестивальних відбірників.  

Нагадаю, нагороди здобули "Стоп-земля" і Leopolis Night. На кінофестивалі у Гамбурзі, який цього року представив національний конкурс міжнародного кінофестивалю "Молодість", назвали імена переможців ще в жовтні. Найкращим повнометражним фільмом став "Стоп-земля" Катерини Горностай, а найкращим короткометражним Leopolis Night Нікона Романченка.

— Що показуватимуть саме на міжнародному фестивалі у київському "Жовтні" протягом цього тижня?

— Під час фестивалю ми можемо побачити десять стрічок серед яких чотири — українські. Це доволі серйозна цифра, адже зараз ми пожинаємо плоди поступу українського кіно, які були закладені ще від вісім років тому на пітчингу Держкіно та на Одеському кінофестивалі. Тобто вже зараз ми отримуємо ті десять чи двадцять фільмів, які можна показувати на міжнародних кінофестивалях, які можуть змагатися з міжнародними стрічками.

Чи будуть онлайн покази?

— Онлайн показів цьогоріч не буде. Після складних ковідних років та постійного онлайну ми вирішили повернутися до офлайну.

Треба повертатись у культурне життя в його мирному вигляді. Кінофестиваль "Молодість" цього року буде у живому форматі. Це гарна нагода повернутись у довоєнний час.

Тим паче ми передбачили, які діятимемо у випадку блекауту чи повітряної тривоги. Якщо будуть масовані атаки, то тоді скасуємо показ. Під час повітряної тривоги припиняємо показ і йдемо в укриття, а в разі блекауту — вмикаємо генератори.

— Скільки країн цього року беруть участь у міжнародному кінофестивалі "Молодість"?

— Якщо говорити про загальну географію, то вона дуже широка: від Болівії до Кореї. Окрема наша програма — скандинавська панорама. Це програма, яку підтримують посольства скандинавських країн. У глядачів "Молодості" є можливість переглянути найкращі фільми з Данії, Ісландії, Норвегії, Швеції. Щодо українських стрічок, то крім повного метру, у нас в міжнародному конкурсі ще дві секції: короткий метр і студентський.

— На "Молодості" завжди відбувалися гучні прем'єри. Так буд і цього року?

— Так, будуть і національні прем'єри, щоправда, поза конкурсом. Зокрема, це фільм "Покуть" Андрія Кукури. Зараз це мій особистий фаворит. Я ще не бачив стрічку, але дуже її чекаю. У нас в колективі ця стрічка викликає особливе занепокоєння, тому що режисер — дев'ятнадцятирічний член національної збірної з фігурного катання. Два роки тому він показував стрічку, яку знімав в п'ятнадцять років. Цей повний метр, тобто вже другий фільм, він закінчив знімати в сімнадцять років і представляє його на кінофестивалі "Молодість".

Буде ще одна українська історія — "Памфір" Дмитра Сухолиткого-Собчука. Вона уже отримала номінацію за найкращий дебют Європейської кіноакадемії — найпрестижнішої європейської кінопремії. Стрічка отримала п'ять із шести номінацій на премії "Кіноколо" і здобула відзнаку в Гамбурзі. Буде змагатися за гран-прі на "Молодості". Фільм буде в прокаті, але раджу сходити на нього на "Молодість" і порівняти з іноземними фільмами.

Ви зможете відчути, наскільки круте українське кіно і пересвідчитися, що ми можемо змагатися з іноземцями. Наше кіно справді варте уваги.

Також цікаві гості "Ранку Вдома": "У новій реальності": говоримо про фестиваль німецького кіно в Україні

Прямий ефір