Український лідер і новий президент Молдови розвивають стратегічні зв'язки, не забуваючи при цьому тримати в полі зору Росію

Фото ОП

13 січня 2021 р.

Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода (RFE/RL)

Лідери Молдови та України закликали до перезавантаження відносин, оскільки обидві сусідні країни віддані проєвропейському порядку денному й змушені протистояти територіальним домаганням з боку сил, підтримуваних Росією.

Під час свого першого офіційного візиту за кордон президент Молдови Майя Санду 12 січня відвідала Київ, щоб зустрітися зі своїм українським колегою Володимиром Зеленським.

Інавгурація Санду відбулася в грудні минулого року після її перемоги, заснованої на проєвропейській та антикорупційній платформі, над підтримуваним Росією президентом Ігорем Додоном.

При владі Додона відносини Молдови зі своїми сусідами Україною та Румунією були в значній мірі заморожені.

Виступаючи разом із Зеленським, молдавський лідер заявила про "відновлення дружби" з Україною.

"Я хотіла б ще раз підтвердити, що Україна є стратегічним партнером для Республіки Молдова, і розвиток стійкого та прагматичного співробітництва з Україною є пріоритетом для Молдови. Я рада повідомити, що сьогодні ми домовилися перевести наші відносини на інший рівень, на рівень стратегічного партнерства", — сказала Санду.

Вона також зазначила, що дві країни створять раду на рівні президентів для розвитку та координації двостороннього співробітництва.

Після свого обрання колишній економіст Світового банку закликала до виведення російських військ з підтримуваного Москвою сепаратистського регіону Придністров'я, що в свою чергу спонукало Кремль зробити навіть відповідні попередження.

Молдова, одна з найбідніших країн Європи, глибоко розділена між тими, хто підтримує більш тісні зв'язки з Росією, і тими, хто виступає за зв'язки з ЄС і, зокрема, з Румунією, з якою у неї багато в чому загальна культура та мова.

Україна також дотримується проєвропейського спрямування й перебуває в стані конфлікту з Росією через її насильницьке захоплення Криму в 2014 році та підтримку антиукраїнських сил на сході України.

Володимир Зеленський заявив за підсумками переговорів, що сторони обговорили членство в ЄС як спільну стратегічну мету.

"Членство в Євросоюзі — дійсно стратегічна мета. Наші підходи тут повністю збігаються", — сказав він.

Що стосується сепаратистського Придністров'я, Зеленський заявив, що позиція України не змінилася.

"Ми твердо підтримуємо суверенітет і територіальну цілісність Республіки Молдова в її міжнародно визнаних кордонах", — сказав він.

Володимир Зеленський також закликав Євросоюз допомогти Україні та Молдові отримати вакцини від коронавірусу західного виробництва.

Обидва президенти оголосили, що будуть працювати над поліпшенням транспортних зв'язків, що пов'язують дві країни, і спрощенням процедур перетину кордонів.

Варто зазначити, що минулого тижня група держав-членів ЄС закликала Єврокомісію, як виконавчий орган ЄС, робити більше для боротьби з коронавірусом на Балканах і в Україні.

У грудні президент Румунії Клаус Йоганніс відвідав Майю Санду в Кишиневі (перший візит такого рівня в Молдову за шість років) і обидва сусіди також пообіцяли відкрити нову главу в їх відносинах. Під час візиту Йоганніс оголосив про пакет економічної допомоги і заявив, що Румунія надасть Молдові 200 000 доз вакцини Pfizer-BioNTech COVID-19 з квоти, виділеної ЄС.

За матеріалами RFE/RL

Прямий ефір