Українські активи у Криму скуповують люди з оточення Путіна — наслідки (ВІДЕО)

Крим. Фото: blogspot.com

Великі об'єкти у тимчасово окупованому Криму йдуть з молотка за вигідними цінами. Зокрема, кримські винзаводи, санаторії та здравниці. Їхніми новими власниками стають люди з оточення президента Росії Володимира Путіна, повідомляє "Дом".

Так, три кримські винзаводи "Інкерман", "Новий Світ" та "Массандру" за останні кілька років придбав банкір та друг президента Росії Юрій Ковальчук. Масандру 2020 року продали його структурам трохи більше, ніж за 5 млрд руб.

"Якщо ми говоримо про ту ж "Масандру", то за роки її продажу Форбс оцінював актив за 12-15 млрд. І ці оцінки дуже занижені, оскільки ми говоримо про величезну колекцію, яка занесена до Книги рекордів Гіннеса. Це мільйон пляшок, зокрема там лежить найстаріше у світі вино Херес-де-ла-Фронтера 1775 року. І вартість пляшки такого вина на аукціонах доходила до 50 тис. дол.", — каже незалежна журналістка Катерина Резнікова.

Торік кримський завод "Коктебель" відійшов російським бізнесменам Олені та Михайлу Якубчикам. Останній — родич директора Служби зовнішньої розвідки Росії Сергія Наришкіна. Під час окупації Криму він був головою Держдуми.

А найбільшим власником став мільярдер та давній друг Володимира Путіна Аркадій Ротенберг. Він має 10 санаторіїв та баз відпочинку на південному березі Криму, підприємства "Кримтехнології" та "Кримтелеком", який був частиною "Укртелекому".

"Наближені люди, вони теж хочуть мати невеликий шматочок раю на Кримському узбережжі. І оскільки їм закриті виходи на узбережжя розвинених країн зараз через санкції, їм нічого не залишається, як купувати якусь власність у Криму", — каже Катерина Резнікова.

Ще 2014 року Росія "націоналізувала", а по суті привласнила, українські державні та приватні підприємства на території окупованого Криму. І восьмий рік розпродає українські активи. Україна кваліфікує такі дії, як воєнні злочини.

"Торік за це правове правопорушення нами оголошено підозру двом керівникам окупаційних адміністрацій. Йдеться про так званого "голову ради міністрів" Республіки Крим та "голову ради державної ради" Республіки Крим, що призвели до втрати Україною майна, до захоплення ними майна та вернення їх на користь так званих "республіканських" чи федеральних органів. Насамперед йдеться про державний концерн "Масандра", про міжнародний дитячий центр "Артек", АТ "Чорноморнафтогаз", — повідомив начальник відділу прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Єгор Ребров.

За вісім років окупації Криму Україна зафіксувала сотні випадків привласнення українського майна. Цю інформацію передають до Міжнародного кримінального суду.

"Щодо тих осіб, які набувають начебто права на це майно і фактично ним розпоряджаються на час поки територія, частина нашої країни окупована, вони мають розуміти, що на момент деокупації воно у відповідних державних українських реєстрах буде зареєстроване за власником, яким є держава Україна, а не там Ротенберг чи ще якась інша особа, яка незаконним чином це майно набула. І відповідно це майно, фактично над цим майном, яке і належить Україні, просто буде повернуто контроль, як і над всією територію після деокупації", — пояснила перша заступниця постійного представника президента України в АР Крим Дар'я Свиридова.

"Росія потонути повинна в цих позовах. Пан Ротенберг злодій, тому що він вкрав в України в Криму ось такий-то, такий-то і такий-то об'єкт, ми пред'являємо йому позови, так. Ми просимо наших міжнародних партнерів взагалі заарештувати все майно пана Ротенберга за кордоном. Отак по кожному, ось так персонально", — коментує експерт з питань тимчасово окупованих територій Юрій Смілянський.

Поки що найефективнішим способом впливу на незаконний розпродаж в окупованому Криму, на думку експертів, залишаються не лише персональні санкції, а й обмеження проти Росії загалом.

"Основний тут насправді платник — це держава-агресор. Бо приватні особи, які там щось користуються, вони фактично зловживають ситуацією, вони зловживають ситуацією окупації. Тут хто він там кум Путина чи свояк Путина, вибачте, це не юридичні категорії. Юридична категорія — це розмір шкоди, хто несе відповідальність", — каже експерт Асоціації реінтеграції Криму Борис Бабін.

Поки Україна фіксує порушення та передає їх до міжнародних судів, кожен новий розпродаж в окупованому Криму має стати приводом для нових санкцій проти Росії.

Читайте також: Підсумки 22 січня: День Соборності, постачання озброєння до України та розпродаж українського майна у Криму (ВІДЕО)

Нагадаємо, що понад 400 пам'яток культури привласнила собі Росія в окупованому Криму. Такі дані опубліковані у тематичній доповіді ЮНЕСКО. В організації зазначили, що країна-окупант незаконно вивозить з півострова артефакти, які потім демонструє публіці. Водночас маніпулює історичними фактами у своїх інтересах.

Читайте також: Скільки втратила Україна через окупацію Криму: "5 вопросов" із економістом Дмитром Горюновим

Медіа-партнери
Прямий ефір