Українці обрали локдаун: динаміку пандемії та необхідність вакцинації обговорюємо з імунологом

Вакцинація. Фото: ukroboronprom.com.ua

734 смерті від коронавірусу зафіксували в Україні за 25 жовтня. За останні дні виявляють по 19-23 тис. нових випадків COVID-19, величезні цифри маємо й за кількістю госпіталізованих (до 3 тис. осіб на добу). У Київській школі економіки підрахували, що вже наступного тижня кількість хворих на добу може становити до 30 тис. українців.

Із позитивного — зростання кількості вакцинованих до 290 тис. на добу. Станом на 26 жовтня понад 7 млн українців отримали дві дози вакцини від COVID-19. Це становить близько 19% усіх українців та 30% дорослого населення, яке перебуває на території країни.

Як зазначив секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов, зараз Україна заходить у пік захворюваності на COVID-19, і найближчі два тижні будуть дуже складними. Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко додав, що в країні можуть запровадити тотальний локдаун, якщо всі регіони потраплять до "червоної" зони карантину.

Тим часом відкрито майже 100 кримінальних проваджень щодо підробки ПЛР-тестів та COVID-сертифікатів. Останніми днями зловмисники розгорнули свою діяльність мало не в промисловому масштабі. У МВС заявили, що спокійно заробляти на виготовленні фейкових COVID-документів не дадуть. В останні дні обшуки проведено у Києві, Харкові, Мелітополі та Запоріжжі. Також нагадують про відповідальність і тих, хто набуває "липових" сертифікатів та довідок про тестування.

Ситуацію у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" аналізує старший науковий співробітник лабораторії імунології Інституту педіатрії, акушерства та гінекології Національної академії медичних наук України Борис Донськой.

Ведуча програми — Альона Чорновол.

— Як ви реагуєте на цифри статистики з коронавірусу? Ви таке зростання захворюваності прогнозували?

— Я реагую з великим сумом. Однак це було прогнозовано.

Існує два шляхи уникнути великої смертності та заповнених реанімацій. Це тотально вакциноване населення або локдаун. Українці обрали локдаун.

Але за погіршення ситуації це буде не стовідсотковий локдаун, а, так би мовити, локдаун на 3/4. Насправді ми так само місяць-два тому не прогнозували, що цей пік буде більшим за попередній. Так само ми думали, що велика кількість українців прищепилась, і, можливо, щепиться ще. І плюс те, що чимала кількість перехворіла, цих цифр не мало бути.

Однак, на жаль, виявилося, що критично надто мало українців вакциновано, та недостатньо перехворіло, тобто хворіємо далі.

— Фахівці кажуть, що причиною такого поширення коронавірусу є зокрема штам "дельта" та його мутації. І що вакцини розроблялися, виходячи з перших варіантів інфекції — так званого вуханьського штаму. Чого нам чекати від "дельти"?

— Загалом те, що ми казали, те й сталося. Поки вірус інфікує мільйони людей, із кожним конкретним інфікуванням у нього з'являється ще один шанс змінитись, ще один шанс спробувати підлаштуватися під нові умови. І, коли він має мільйони шансів, один із них для нього буде вдалим. На жаль, для нас це буде невдача.

Тому що з кожним таким шансом вірус набуває більших можливостей уникати імунної відповіді на базовий уханьський штам. Крім того, він відпрацьовує оптимальну стратегію щодо зараження, розмноження та передачі. І кожен новий штам буде ефективнішим.

Загалом, "дельту" не треба міряти. Щойно "дельта"-вірус приходить у популяцію, він витісняє всі інші. Тому що всі інші слабші, повільніші. І тому вже за кілька тижнів "дельта" витіснила всі інші варіанти, оскільки там, де він пройшов, іншим уже нема чого робити.

— Щодо вакцинації, чи працює вона? Особливо з огляду на нові мутації інфекції?

— Ми бачимо за регулярними звітами, і британськими, й ізраїльськими, і європейськими, що вона працює. На жаль, вона вже тепер не настільки високоефективна, як нам хотілося б, і якою вона була проти ворога, який був позавчора. Це очевидно, що вірус поступово шукатиме шляхи. Що швидше ми з ним покінчимо, то менше він матиме шансів знайти "козирний" аргумент для інфікування людей.

Тож, на жаль, ми не встигли. Коли вірус знайде аргумент для інфікування вакцинованих, ми не знаємо, це еволюція. Це може бути завтра, а може за 10 років. Але те, що це станеться, це абсолютно природний еволюційний шлях.

— Як справи із розробкою української вакцини? Чи вистачає потужностей для цих робіт?

— У будь-якому разі починати підтримувати інститути, виробництва, які можуть у перспективі дати нам більш-менш ефективний продукт, потрібно було років 10 тому. Але й сьогодні це не пізно, якщо ми хочемо за 5 років отримати більш-менш пристойну продукцію.

Якщо ми почнемо це зараз, то принаймні з'являються перспективи в найближчому майбутньому підійти до цього питання. Це, на жаль, вже не про пандемію, і не про цей вірус. Найближчими роками навряд чи вдасться відтворити те, що деградувало 20-річчями. Чудес не буває.

— Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко вірить у можливість вакцинувати 70% дорослого населення України до кінця року. Що думаєте щодо таких планів?

— Плани чудові. Тільки, знаєте, дорога ложка на обід. Виникає дуже сумне питання. Якби такими темпами ми впродовж літа вакцинували людей, зараз цього сплеску просто не було. Зараз ми мали би сплеск захворюваності, але були би просто порожні реанімації та мінімальна смертність.

Тобто якщо ми таке могли зробити, чому ми цього не зробили вчасно? Це найсумніше питання. Якщо це можливо, то чому ми маємо зараз забиті реанімації?

Звісно, ​​що тепер говорити про вчорашній день. Все одно ті, хто сьогодні вакцинується, можливо, отримає імунний захист, але вони отримають його не зараз, не завтра, розумієте. А сплеск у нас уже сьогодні. Тож це дуже нераціонально розплановано. Такі кількості зараз, а не місяць тому.

Тобто я маю сумніви. Було би дуже правильно зробити те саме, такі темпи набрати місяць-два тому.

— А що би цьому могло сприяти? Може, якось мотивувати населення — і не лише заборонами та обмеженнями? Може, змінити інформаційну кампанію?

— Я думаю, що й інформаційна кампанія могла бути більш адекватною. Особливо це стосується інформування груп ризику. Тому що інформаційні кампанії були все-таки розраховані на активних людей середнього віку. Пенсіонери не дуже реагували на ті "плюшки", які пропонували за вакцини.

Крім того, не потрібно "винаходити велосипед": 3-4-5 місяців тому багато країн, і Америка, і Центральна Європа, коли побачили, що темпи вакцинування недостатні, вони вигадали бонуси, фінансові вигоди. І знаєте, коли людина не дуже хоче вакцинуватися, але при цьому вона отримає за це 100 дол., вона ще раз подумає, наскільки сильно вона не хоче, і для переважної більшості відповідь таки на користь 100 дол. Тому, якщо ви хочете нав'язати нам вашу стратегію вакцинації, то ви можете переконати людей фінансово. Але, на жаль, це знову-таки вже не про сьогоднішній день.

— Для людей із протипоказаннями до щеплення від COVID-19 з'являться довідки, які теоретично можуть дати їм змогу вільно пересуватися та користуватися зокрема послугами "Укрзалізниці". Як це виглядатиме на практиці? Де отримувати такі довідки, кому та за яких протипоказань їх видаватимуть?

— Справді, якщо людина має слабкий організм, потенціал негативної дії чого завгодно на цей організм вищий.

Але, з іншого боку, є аргумент. Якщо людина має слабкий організм, то шанси мати дуже несприятливий перебіг вірусної інфекції також у сотні разів зростають.

Як це буде насправді, я не знаю. І погано, що ми лише зараз починаємо про це думати. Ось уявіть собі ситуацію: сьогодні людина змушена їхати потягом. Вона думає або знає про "віртуальні" або справжні протипоказання для вакцинації. Але зараз вона не має жодних документів, щоби це довести. Що вона робитиме? Вона піде та купить собі сертифікат.

Тобто іноді жорсткі заходи, які не дуже адекватні до деяких категорій громадян, просто змушують їх реагувати незаконно. Тому про це треба було подумати трохи раніше. Тому що зараз ці люди, можливо, лише думають, що у них є протипоказання. Але для них це є аргументом. Вони свої підозри не можуть підтвердити документально.

Можливо, якби зараз працювали пункти з обстеження, то вони відокремлювали би "віртуальні" та надумані протипоказання від справжніх, і видавали би ці документи. Але зараз ці люди або мають відмовитися від того, щоби ходити на роботу, користуватися транспортом, або піти та купити сертифікат.

Що буде хорошого від того, що у нас багато людей накупляють цих сертифікатів? Лише лихо буде. Тому що вже за тиждень-два-три реанімації будуть заповнені людьми із "сертифікатами". І це знову для "антивакцинаторів" дасть чудову нагоду сказати: "Погляньте, у вас половина реанімації лежить людей із вакцинами".

Прямий ефір