Українці у в'язницях ОРДЛО: масова захворюваність, брехня окупаційної влади, саботаж обміну (ВІДЕО)

Тюрма. Ілюстративне фото: golos.ua

У в'язницях окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) незаконно утримується 301 особа. Це — військові та цивільні. Людям відмовляють у медичній допомозі, у рідних вимагають гроші, повідомляє "Дом".

Тетяна Матюшенко вже п'ятий рік чекає на чоловіка. Валерія Матюшенка незаконно заарештували у 2017 році на непідконтрольній Україні території за звинуваченням у шпигунстві.

"Мій чоловік вийшов на площу, там на нього чекали співробітники МДБ. Надягли мішок на голову, скрутили руки, посадили в машину і відвезли", — розповідає Тетяна Матюшенко.

За словами жінки, під тортурами у чоловіка вибили зізнання та засудили до 10 років.

"Наскільки мені відомо зі слів колишніх полонених, Валеру катували. Його побили зламали ребра. Його обмотували в постільну білизну. Потім його катували струмом. Потім часто виводили його на розстріл", — продовжує дружина.

Україна постійно порушує питання про взаємне звільнення утримуваних осіб та повернення людей додому до своїх родичів. Ще під час останньої зустрічі президентів у Нормандському форматі було досягнуто згоди про звільнення утримуваних осіб за принципом: "всіх встановлених на всіх встановлених" та доступу до них представників Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Але й досі нічого цього не сталося.

Багато ув'язнених потребують термінової медичної допомоги. Але доступу до них не мають ні представники української влади, ні міжнародні організації.

"На тлі пандемії, яка зараз є, люди не отримують вакцинації. Вони не вакцинуються. Вони не мають засобів індивідуального захисту, у них немає засобів для знезараження. Жодних профілактичних заходів не відбувається. За словами родичів відомо, що там масово йде захворювання коронавірусом", — коментує ситуацію радниця-уповноважена президента з питань забезпечення прав захисників України Олена Вербицька.

Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова в ексклюзивному інтерв'ю розповіла, що у місцях несвободи в ОРДЛО утримується 301 громадянин України, 30 із них — жінки. У списку зниклих безвісти зараз — 258 осіб. Денисова наголосила: за останній рік на Донбасі список громадян, які потрапили до в'язниць до ОРДЛО, збільшився на 70 осіб.

"На сьогоднішній день РФ, окупаційна влада цих територій вона вигадує різні причини, щоб ігнорувати процес переговорів з приводу повернення або обміну всіх на всіх. Нічого не відбувається абсолютно, від слова "зовсім". Останній — це був навесні 2020 року. І більше нічого не сталося", — констатує Денісова.

Валерія Матюшенка зараз утримують у Макіївській колонії на окупованій території Донецької області. Підтвердження цьому його дружина знайшла у сюжеті російського телебачення. Проте з боку незаконних збройних формувань вже не вперше у відповідь на запити отримує зовсім іншу інформацію.

"Вони постійно кажуть, що він у розшуку. У мене на руках документи: затримання "МДБ", у мене "військовий трибунал" — "вирок" на руках, у мене довідка з "колонії". Постійно сторона ОРДЛО, Росія кажуть, що він у розшуку", — розповіла дружина утримуваного в ОРДЛО Валерія Матюшенка Тетяна.

Читайте також: Підсумки 17 листопада: довічне загрожує Януковичу, поранення військових на Донбасі та дворічні результати "Великого будівництва"

Нагадаємо, зараз українській стороні відомо про 301 громадянина України, який був незаконно "засуджений" і утримується в місцях несвободи у так званих "ДНР" та "ЛНР". Ще 258 громадян вважаються зниклими безвісти. ОРДЛО зі свого боку представили список на обмін 100 осіб, із них лише 15 перебувають у місцях ув'язнення на підконтрольній Україні території.

Нагадаємо, за перші півтора року конфлікту на Донбасі з "Л/ДНР" вдалося звільнити 2957 людей. Зокрема, 26 грудня 2014 року відбувся перший "великий" обмін — 222 представники незаконних збройних формувань обміняли на 150 військових ЗСУ.

За інформацією СБУ, за 2016 рік вдалося повернути 16 громадян України.

У грудні 2017 року відбувся офіційний обмін утримуваними особами — 233 особи передано до ОРДЛО, 73 українці повернулися на підконтрольну Україні територію.

29 грудня 2019 року під час обміну з ОРДЛО вдалося повернути 76 незаконно ув'язнених українців, українська сторона передала на той бік 124 особи.

Останній на цей момент обмін відбувся 16 квітня 2020 року. Українській стороні було повернуто 20 співвітчизників, представникам ОРДЛО передали 14 осіб.


Повний випуск "Специального репортажа", присвяченого темі українців, які утримуються в ОРДЛО, дивіться в ефірі телеканалу "Дом" 18 листопада.

Прямий ефір