Українці повинні жити довго: про президентську програму "Здорова Україна" говоримо з Оленою Говоровою

Елена Говорова. Фото: kmr.gov.ua

Близько 75% українців не активні фізично, мають шкідливі звички та неправильно харчуються, а це згодом призводить до різних захворювань. Щоб виправити ситуацію, необхідно зробити спорт частиною українського менталітету. Про це заявив президент Володимир Зеленський, презентуючи нову соціальну програму "Здорова Україна" на форумі "Україна 30".

"Українці повинні жити довше! В Україні середня тривалість життя становить 72 роки. За цим показником ми займаємо 115-е місце у світі. Але найстрашніше, що чисельність населення зменшується щороку", — підкреслив президент.

У рамках програми в українських парках планують обладнати 10 тис. спортивних майданчиків: вуличні тренажери, доріжки для пробіжок, місця для проведення спортивних ігор, скейтпарки, скеледроми та багато іншого. А почати здоровий спосіб життя допоможе додаток "Віртуальний тренер", скачати який можна за допомогою спеціального QR-коду, якими супроводжуватимуться нові спортивні локації.

Крім того, програма "Здорова Україна" передбачає зміни у шкільному меню, розвиток і підтримку спортивних секцій, регулярну діагностику стану здоров'я людей старших 55 років, і безкоштовні вітаміни від держави для зміцнення імунітету пенсіонерів.

Детальніше про нову ініціативу президента у програмі "На самом деле: Украина" телеканалу "Дом" говорить радниця керівника Офісу президента України з питань спорту Олена Говорова.

Ведучий програми — Микола Сирокваш.

— У чому суть програми?

— Президент озвучив мету нашої програми: українці повинні жити довго. Ми сподіваємося, що завдяки програмі збільшиться тривалість життя українців. Наша програма "Здорова Україна" зачіпає всі верстви населення, всі вікові групи.

— Як реалізовуватиметься програма? Що робитимуть насамперед?

— Програма запускатиметься за трьома напрямками. Це "Здоровий простір школи", це 8 складових програми, серед яких освітній простір, зміна уроку фізичної культури та спорту, й щоденна обов'язкова фізична активність у школі для учнів. Обов'язково стежитимемо й за здоров'ям вчителів, залучатимемо батьків.

Вийшов указ президента про запуск соціального проєкту "Активні парки — локації здорової України". Якщо ми почнемо дбати про здоров'я, то дійсно буде результат. Потрібно лише вранці прокинутися, вийти в парк, або перед роботою зробити комплекс вправ, відчути прилив сил і енергії, піклуватися про себе. Такі елементарні речі, але вони допомагають продовжити життя.

Друга складова — стежити за харчуванням і обов'язково проходити медичний огляд, хоча б раз на два роки. Країна робить усе, щоб ми були здоровими. Наше завдання —займається собою, піклуватися про себе та вчасно проходити профілактику.

— Ви говорили, що і вчителів залучатимуть до цього. А яким чином — вони разом з дітьми робитимуть зарядку?

— Розробляється методична програма, яка стосується й здоров'я вчителів зокрема. Ми ж розуміємо, з кого беруть приклад діти, особливо ті, хто тільки приходить до школи. Нам потрібно піднімати й престиж професії вчителя фізичної культури та спорту. Я дуже сподіваюся, що завдяки цій програмі більша кількість українців з раннього віку розумітимуть, що таке здоровий спосіб життя.

Сьогодні у нас гнітюча статистика: на 100 померлих осіб — лише 37 новонароджених. І якщо ми не змінимо ситуацію, то за 50 років нас як нації може й не бути. Кожному потрібно подумати, що ми робимо, щоб зберегти власне здоров'я та здоров'я дітей.

— Хто фінансуватиме цю програму?

— Міністерство молоді та спорту, Міністерство освіти, Міністерство охорони здоров'я в основному займатимуться програмою. І звісно — ми з вами. Тому що міністерства можуть розробити будь-яку програму, але ми повинні підтримати ініціативу: приходити на медичні обстеження, заходити до активних парків, займатися спортом, стежити за тим, як впроваджується програма у школах.

Фінансування закладено в міністерствах вже на наступний рік. Вже сьогодні є низка програм. Наприклад, "Віртуальний тренер", коли людина може прийти до парку, сканувати QR-код і отримати для себе тренування з тією чи іншою зіркою України. Ці матеріали вже скоро будуть, і кожен з нас зможе це використовувати.

— Будуть побудовані нові спортивні об'єкти?

— Знаєте, я більш як 20 років займалася професійним спортом, все моє життя пов'язане зі спортом, і я сміливо можу сказати, що такого грандіозного будівництва спортивних об'єктів, які є зараз, у нас не було ніколи за 30 років незалежності України.

Мені дуже приємно бачити, як по всій країні відновлюється спортивна інфраструктура. Це важливо і для професійних спортсменів, які захищають честь нашої країни на Олімпійських іграх і на офіційних міжнародних стартах. Це важливо і для нас з вами, тому що кожен з нас теж може прийти і займатися в таких класних сучасних аренах. Плюс наші діти, які ототожнюють себе з успішними спортсменами, можуть займатися в прекрасних умовах.

Існує програма "25 спортивних магнітів". За нею зараз вже виділено 800 млн грн на відновлення спортивної інфраструктури. Будуються та відновлюються спортивні об'єкти, комплекси, басейни та стадіони.

— Навіщо потрібна окрема президентська програма? Зусиль Міністерства спорту, Національного Олімпійського комітету та інших організацій не вистачає?

— Я б зробила акцент на іншому: ми об'єднали три міністерства, які дійсно піклуються про здоров'я українців. Тому що здоров'я українців — це і спорт, і медицина, і освіта. Не можна говорити, що не вистачає. Кожен бере на себе функцію, яку виконає на 100%.

Щодо Національного Олімпійського комітету — це громадська організація, в статуті якої записано "представлення країни на Олімпійських іграх і сприяння в розвитку олімпійського руху та спорту в Україні". Його основна роль — Олімпійські гри, представлення команди, плюс популяризація. Він з цим прекрасно справляється — не дарма ж його у 2013 році обрали одним з кращих олімпійських комітетів у світі.

— Як планують масово залучати людей до програми? Можливо, це буде окрема робота з різними верствами населення, масштабна PR-кампанія?

— Ви абсолютно праві, й уже зараз соціальна реклама виходить на телебаченні, вже зараз програма у всіх на вустах.

Задіяні популярні люди України — артисти, ведучі, спортсмени, міністри. Вони записали свій комплекс вправ, щоб кожен українець міг зайти до парку, сканувати QR-код і виконати ці вправи. Це дуже важливо, коли ми бачимо приклад, і розуміємо, що можемо так само. Це мотивує.

А кому пощастить — зможе зробити комплекс вправ з президентом. Я завжди кажу, якщо вже президент знаходить час на себе і на фізичну активність, то і ми з вами зможемо знайти на себе час, щоб виконати невеликий комплекс вправ. Прості дії приносять результат.

Медіа-партнери
Прямий ефір