Україна чинить опір тиску покупки російської вакцини проти COVID-19

Фото: Сергей Пономарёв/The New York Times

Київ закликає ЄС і США допомогти східноєвропейським союзникам отримати вакцини

14 січня 2021 року

Деніел Маклафлін (Daniel McLaughlin)

Київ звертається за допомогою до західних союзників, щоб забезпечити доступ до якісних вакцин від коронавірусу, оскільки промосковські політики в Україні наполягають на закупівлях вакцини у Росії, незважаючи на майже семирічний конфлікт між двома країнами.

Лідер української опозиції Віктор Медведчук, друг президента Росії Володимира Путіна, закликає Київ купити московську вакцину Sputnik V.

Кремль задекларував Sputnik V як першу в світі зареєстровану вакцину проти коронавірусу ще в серпні минулого року, коли російські регулюючі органи її схвалили, причому ще до початку третьої фази тестування. Розробники вакцини стверджують, що її ефективність перевищує 90% і вона значно дешевше, ніж у американських конкурентів.

Москва продовжує наполягати на тому, що вакцина Sputnik V безпечна. Але стурбованість міжнародної спільноти з приводу її просування в Україні посилюється підозрами, що Кремль хоче використовувати це питання для подальшої дискредитації Києва і його західних союзників в межах гібридного конфлікту, який почався в 2014 році, коли Росія окупувала Крим і спровокувала війну на сході України.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що "пропагандистські можливості Sputnik V набагато перевершують її реальні можливості й ефективність".

"Росія не піклується про здоров'я українців, вона піклується про нав'язування своїх пропагандистських штампів та ідеології за допомогою поставок вакцини. — додав він. — Один фактор набагато важливіший за медичний з точки зору інтересів Росії — фактор пропаганди".

Президент України Володимир Зеленський у вівторок закликав ЄС приділяти своїм східним союзникам "підвищену увагу в питаннях процедур спільних закупівель і прискорення поставок вакцин".

Минулого місяця він сказав, що "це питання може стати ще одним геополітичним ударом, це буде ще одна потужна інформаційна війна з боку Росії".

"Звичайно, неможливо пояснити українському суспільству, чому б не ввезти вакцину з Росії, якщо Америка та Європа не дадуть вам вакцину. Це неможливо пояснити будь-кому, хто вмирає", — сказав Зеленський в інтерв'ю The New York Times.

Україна сподівається отримати 5 млн доз китайської вакцини Sinovac, починаючи з березня, і отримати не менше 8 млн доз вакцини в межах глобального проєкту COVAX, покликаного допомогти біднішим країнам в боротьбі з COVID-19.

Віктор Медведчук, який обрав Володимира Путіна хрещеним батьком своєї доньки, заявив цього місяця, що українська фірма домагається схвалення держави на просування Sputnik V. За повідомленнями ЗМІ, цього тижня активісти партії Медведчука почали збір підписів під петицією, що закликає уряд дозволити виробництво вакцини Sputnik V в Україні, де зареєстровано понад 1,1 млн випадків COVID-19 і 20 376 смертей від вірусу.

За матеріалами The Irish Times

Медіа-партнери
Прямий ефір