Україна намагається наблизити деокупацію Криму у міжнародних судах, — Кориневич

Фото: ОП

Після окупації Криму Україна втратила доступ до багатьох активів в енергетичній сфері, проте влада захищає українські національні інтереси у міжнародних судах. Про це під час форуму "Україна 30. Платіжка" розповів постійний представник президента України в АР Крим Антон Кориневич, повідомляє "Дом".

"Тимчасова окупація Криму — це не тільки питання порушення прав людини, які зазвичай є на порядку денному міжнародних організацій. Це й екологія, це й забруднення навколишнього середовища, це й культурні цінності, і це енергетика. Це й інвестиції, і міжнародна співпраця, яка могла відбуватися, якби не сталася тимчасова окупація АР Крим та міста Севастополь у 2014 році", — сказав Кориневич.

Серед ключових енергетичних активів України у Криму він назвав наступні:

  • "Чорноморнафтогаз";
  • 10 морських газовидобувних стаціонарних платформ;
  • 4 самопідйомні свердлові установки;
  • газотранспортна система півострова;
  • підземне сховище газу.

"Незадовго до окупації були підписані угоди у США щодо розробки Скіфської ділянки шельфу Чорного моря, яка знаходиться недалеко від Кримського півострова, він Севастополя. Цей проєкт міг розпочатися у 2017 році. Цей проєкт був би дуже вдалим — Україна би наростила видобуток природного газу", — розповів Кориневич.

За його словами, з усього газу, який знаходиться на території України, близько половини — на континентальному шельфі Чорного та Азовського морів. Через російську агресію Україна зараз не може розробляти ці ресурси, зазначив представник президента в АР Крим та місті Севастополі. Проте Україна подає позови до різних міжнародних судових установ задля захисту своїх інтересів.

"Це й позов до РФ в рамках угоди про захист інвестицій до Постійної палати Третейського суду в Гаазі. Це й найбільший комерційний арбітраж у Стокгольмі за позовом "Нафтогазу" проти "Газпрому", та інші", — зазначив Кориневич.

Він нагадав про рішення арбітражу, за яким "Газпром" зобов'язаний сплатити "Нафтогазу" 2,5 млрд дол.

"Інші процеси тривають. Звичайно, колеса правосуддя не завжди дуже швидкі, але їх точно треба застосовувати для того, щоб ми належним чином притягнули до відповідальності РФ за всі ті порушення, які вона вчиняла та вчиняє у нашому українському Криму", — наголосив Кориневич.

Раніше повідомлялось, що РФ затягує у Міжнародному суді ООН процес щодо Донбасу та Криму.

Читайте також: Матеріали про екоцид в Криму незабаром передадуть Управлінню верховного комісара ООН з прав людини

Прямий ефір