Із запуском "Північного потоку-2" Україна втрачає один зі щитів від російської агресії, — Лещенко

Сергей Лещенко. Скриншот видео: kanaldom.tv

Запуск "Північного потоку-2" для України пов'язаний не лише з масштабними фінансовими втратами, але й із ризиками у сфері безпеки. Таку думку в програмі "На самом деле" телеканалу "Дом" висловив журналіст, депутат Верховної Ради VIII скликання Сергій Лещенко.

Він переконаний, що із введенням в експлуатацію "Північного потоку-2" Україна опиниться незахищеною від російської агресії як країна, яка більше не цікавить Кремль з погляду транзиту газу.

"Для нас "Потік" — це неприйнятний проєкт, не лише з боку втрат нашого бюджету, які вимірюватимуться мільярдами доларів, але й з погляду безпеки. Тому що для Росії напасти на країну, від якої вона залежить (із транспортування газу, —  ред.), —  це було завжди більш ризиковано, ніж напасти на країну, яка вже більше не потрібна з погляду транзиту. Тому ми, по суті, втрачаємо один зі щитів, який нас оберігав від прямої агресії, це —  транзитний потік", —  деталізував Лещенко.

Коментуючи можливі домовленості США та Німеччини щодо запуску "Північного потоку-2", одним із результатів яких може стати продовження контракту з транзиту газу через Україну ще на 10 років, з урахуванням того, що нинішній контракт закінчується у 2024 році, він зазначив, що це дасть змогу "переорієнтувати потоки газу для України".

"Це краще, ніж нічого. З іншого боку, 10 років промайнуть швидше, ніж нам здається. Пам'ятаєте, у нас був газовий контракт Юлії Тимошенко з Путіним, він теж був на 10 років. І час промайнув дуже швидко, озирнутися не встигли. Тому 10 років — це дасть змогу, можливо, переорієнтувати потоки газу для України й пошук альтернативних джерел", — сказав Лещенко.

Він доповнив, що, "якщо Росія відключить транзит до Європи через Україну, то для самої України буде неможливо почати реверс за коротким ключем".

"Зараз як триває ситуація: ми транзитуємо російський газ до Європи, він потрапляє на кордон зі Словаччиною й зі словацького кордону по зворотній трубі закачується до України. І виходить, ми купуємо європейський газ, куплений на словацько-українському...", — пояснив він.

На думку Лещенка, "10 років — це час для перебудови системи", але цього проміжку явно недостатньо.

"Можливо, непоганий, але цього явно недостатньо, щоб побудувати економіку на заміщення тих втрат, які ми отримуватимемо через відмову транзитувати Україною. Це мільярди два-три на рік мінімум втрат, які на все майбутнє української історії будуть для нас втрачені. Плюс робочі місця в системі. Плюс утримання системи, яку доведеться різати на металобрухт. Це дуже серйозний удар по Україні. Це потрібно розуміти та не применшувати його", — перелічив він.

Лещенко також порівняв запуск "Північного потоку-2" з відмовою України від ядерної зброї та окреслив фінансові ризики для країни у разі реалізації російського газового проєкту.

"Тому я розумію риторику влади, яка говорить без дипломатичних увертюр, що це — зрада України. Це реально для України буде зіставним із відмовою від ядерної зброї, тільки ядерна зброя нас звільнила від фінансових втрат, а тут ми фінансові втрати нестимемо, до того ж дуже серйозні", — продовжив він.

Лещенко акцентував, що не можна ігнорувати явні ризики для України, пов'язані із запуском "Північного потоку-2".

"Тому краще не мовчати про це й говорити прямо, як є: для України це, можливо, другий раз протягом останньої чверті століття такий серйозний момент втрати певної суб'єктності: спершу ядерна зброя, а тепер газовий транзит. І в першому випадку всі гарантії закінчилися "пшиком". Нам є, що втрачати, і ми маємо негативний досвід. Тому мовчати не можна", — резюмував Лещенко.

Повна версія інтерв'ю: Нам нема чого втрачати: перспективи запуску "Північного потоку-2" обговорюємо з Сергієм Лещенком і Андрієм Золотарьовим

Читайте також: Угода США та Німеччини щодо "Північного потоку-2" — позицію Зеленського озвучили в ЗМІ

Зазначимо, що "Північний потік-2" — це російський газопровід, який будують в обхід України з 2018 року. Його прокладають дном Балтійського моря з Росії до Німеччини. Вартість будівництва оцінюють в 9,5 млрд євро. Єдиним акціонером проєкту є ВАТ "Газпром". У грудні 2019 року будівництво призупинили через санкції США. Тоді газопровід було побудовано на 96%.

Читайте також"Північний потік-2" та Україна — що заявили Байден і Меркель (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір