Україна — головний "город" світу: експорт української та російської сільгосппродукції порівняли в Українській зерновій асоціації

Ілюстративне фото: agrokapital.com.ua

Україна на світовий ринок постачає кукурудзи вчетверо більше, ніж Росія. Україна трохи менше, ніж Росія, постачає пшеницю. Але сумарно експорт зернових з України вищий, ніж із Росії. Про це сьогодні, 6 серпня, в ефірі марафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів президент організації "Українська зернова асоціація" (УЗА) Микола Горбачов.

"Я практично впевнений у тому, що буде працювати "зерновий коридор". Ми експортуватимемо зерно. І весь світ побачить українське зерно на ринку. Я переконаний у цьому через те, що в цьому зацікавлена не лише Україна. У цьому зацікавлений весь цивілізований світ", — сказав він.

Горбачов уточнив, що говорячи про цивілізований світ, він не відносить до нього Росію. Саме РФ не зацікавлена в експорті української сільгосппродукції Чорним морем. Окрім політичних та воєнних моментів, тут відіграє роль і економіка. Бо Україна для Росії — головний конкурент зі світової торгівлі сільгосппродукцією.

"Ми з Росією конкуренти в дуже багатьох аспектах. Особливо в торгівлі зерном. І ми поставляємо на світовий ринок дуже велику частину зернових. Так, ми поставляємо кукурудзи практично в чотири рази більше на світовий ринок, ніж постачає Росія. Ми трохи менше, ніж Росія, постачаємо пшениці. Але сумарно експорт зернових з України вищий, ніж з Росії. А якщо сюди додати ще й експорт соняшникової олії (а Україна — номер один експортер олії у світі), то стає зрозуміло, що без такого "городу", яким є Україна для всього світу, світові буде дуже важко існувати", — пояснив він.

Блокування з весни Росією чорноморських українських портів уже призвело до світової кризи продовольства, спровокувало світову продовольчу інфляцію, яка сьогодні, наприклад, у Європі досягла 8%.

"Але якщо "зерновий коридор" не працюватиме, то ціни не просто повернутися до колишніх високих рівнів, але піднімуться значно вище. Зараз ціна не піднялася максимально тільки через те, що світ очікував, що буде знайдено якесь рішення щодо експорту українського зерна. Але без українського зерна африканські країни залишаться без продовольства. Це очевидний факт. Якщо ж постачати зерно з інших країн, це коштуватиме на 70-80 дол. [за тонну] дорожче. Без "зернового коридору" можна прогнозувати зростання цін на 20-30%", — наголосив експерт.

Україна споживає лише чверть зернових культур, що вирощуює. Решта йде експорту.

"Нам не потрібна така кількість зерна, яку ми виробляємо. Надлишки ми експортуємо. Україні продовольча криза не загрожує, і не загрожувала ніколи — навіть під час Другої світової війни. Але якщо світовий ринок не буде у нас у доступі, ми скоротимо не лише виробництво, але й логістичні ланцюги, портову та складську інфраструктуру. Тобто продовольча криза загрожуватиме не нам, а світу", — резюмував голова УЗА.

Читайте також: Експорт українського продовольства Чорним морем: як на практиці працює "зерновий коридор"

Нагадаємо, 22 липня в Стамбулі були підписані угоди щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з портів України, вони діятимуть протягом 120 днів. Ідеться про розблокування трьох портів: "Одеса", "Чорноморськ" та "Південний".

"Зерновий коридор" запрацював з 1 серпня, коли перше судно з українським продовольством, а саме з 26 тис. т кукурудзи, вийшло з Одеського порту. 5 серпня з портів Одеси та Чорноморська вийшли три суховантажа під прапорами Панами та Мальти, на борту яких знаходилося 57 тис. тонн української кукурудзи для Туреччини, Великобританії та Ірландії.

Прямий ефір