Україна-2030 — майбутнє економіки: "Официальный разговор" із Кирилом Криволапом

Кирилл Криволап. Фото: obozrevatel.com

Уряд ухвалив Національну економічну стратегію, де прописаний план до 2030 року. Вона передбачає чотири кроки для розвитку бізнесу: створення фундаменту для розвитку бізнесу, розвитку ринку капіталу, секторальна інтервенція та поліпшення умов життя. Окрім того, створено спеціальний орган — Бюро економічної безпеки.

Якою стане економіка України до 2030 року, та які зміни помітні вже зараз — розповів радник прем’єрміністра України, виконавчий директор Центру економічного відновлення Кирило Криволап у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Альона Чорновол.

— Розкажіть про результати Національної економічної стратегії до 2030 року, які можна відчути вже зараз.

— Загальна логіка стратегії складається з чотирьох кроків. Перший — це створення фундаменту для розвитку бізнесу. Другий — розвиток ринків капіталу. Третій — це секторальна інтервенція. Четвертий — поліпшення умов життя. Тому що всі ці попередні кроки створюють економічну основу для поліпшення освіти, медицини, армії тощо.

Що стосується створення фундаменту, там є перший блок — макроекономічна стабільність. Бізнесу дуже важливо розуміти стан публічних фінансів, розуміти здорові публічні фінанси. І уряд ухвалив бюджетну декларацію. Це найточніший, найреалістичніший державний документ на сьогодні.

Другий блок стосується ринків капіталу. Для цього був підписаний меморандум щодо створення фондового ринку.

Фондовий ринок зараз у нас практично відсутній. Формально він є, але він не такий, як має бути. Його необхідно розвивати. Чому? Тому що наступний етап — це розвиток пенсійної реформи, розвиток пенсійної системи. Зараз наш Пенсійний фонд навіть не хеджирує валютні ризики. Тобто він не захищений навіть від коливань.

Тому зараз задача — створити повноцінний ринок капіталу. Створити фондовий ринок, який зможе працювати з пенсійними накопиченнями та примножувати їх. Тому що єдиний спосіб отримати гідну пенсію через 5-10 років — створити повноцінно функціонуючий ринок капіталу, який буде примножувати пенсійні накопичення людей, фондів тощо.

Тому, з точки зору макроекономічної стабільності, другий важливий момент — скасування перевіряючих функцій держави. У нас до останнього часу було близько 16 органів, які могли приходити з перевірками, мучили підприємців. Як правило, це все власники корупційної ренти.

— Що змінюється?

— Зараз створено Бюро економічної безпеки. Це єдиний орган із прозорою системою формування органів управління, з прозорою системою моніторингу його дій, які будуть працювати з економічними злочинами. Дуже сильно обмежує повноваження СБУ з економічних питань, сильно обмежує повноваження всіх інших органів, які до цього приходили до підприємців. Тому єдиний орган, прозорий, публічний — це чудово. Це те, яким шляхом йдуть всі розвинені економіки світу.

Наступні великі блоки, які ухвалені — це секторальна інтервенція. В першу чергу, це аграрна сфера — з 1 липня запрацює ринок землі. Для цього вже ухвалено 10 законів. Для цього зараз триває активна робота з побудови системи зрошення, з формування кадрового складу, який буде цим займатися. За підпорядкування цих органів для того, щоб на півдні України, як мінімум в трьох областях, у нас з’явилися і були відновлені канали, які пов’язані іригацією, для того, щоб фермери отримали цю воду, отримали можливість збільшити врожайність вдвічі та втричі. Отримати в деяких випадках 2-3 врожаї на сезон, як це відбувається в Ізраїлі.

— Які результати ми повинні отримати в підсумку? Що ми побачимо?

— Стратегія повинна виходити на 7% зростання реального ВВП щорічно. Номінально він буде вищий. Він понад 10% зараз. Уряд вже заклав в бюджет вихід на 5% в найближчі роки, і далі цей показник треба покращувати. Його щороку оновлюють. Тобто ті інструменти, які вже впроваджені, вони вже дають 5%, а щоб ми отримали 7% зростання, нам необхідно розширити функціонал економічних стимулів, які застосовуються.

Це все реалістично. На виході ми повинні за 10 років подвоїти реальний ВВП України, подвоїти той об’єм продуктів і сервісів, який наша країна генерує. Це означає, що номінальний ВВП в міжнародній валюті зросте до 450 млрд дол. і вище в порівнянні з 154 млрд дол. в минулому році.

Ми говоримо про потроєння доходів кожного з нас, для кожного громадянина. Зазвичай країни, які збільшували ВВП, в 3,5 рази збільшували витрати на медицину, на соціальне забезпечення.

— З чим зараз Україні потрібно боротися?

— У будь-якій країні світу бізнес цікавлять дві основні речі — це захист приватної власності, захист інтересів бізнесу, і другий — це рівний доступ для всіх.

Не повинно бути ситуації, коли у когось є якісь преміальні права або можливості, яких немає у інших. Діалог про олігархів, який розпочато в суспільстві, — це дуже правильний діалог, тому що він порушує ці питання. Я можу тільки сказати, що з точки зору бізнесу дуже важливі сильні інституції. Не тільки статус тієї чи іншої людини — дуже важливо, щоб в країні були працюючі суди, щоб працював антимонопольний комітет для того, щоб була відкрита приватизація.

Зараз триває дуже велика робота з перезавантаження судової системи. Реформа триває довго, конкретних результатів ще мало, тому і Офіс президента, і депутати посилюють дії в цьому напрямі, і перезавантажують всі комісії, які пов’язані з судовою гілкою влади.

Розблокування великої приватизації — це серйозний сигнал того, що держава відкрита до запрошення інвесторів, для того, щоб вони заходили, працювали в рівних для всіх правилах на цьому ринку.

— Назвіть головні вектори розвитку української економіки.

— Ми дуже раді тому, що за останні півтора-два роки в дискурс повернулася розмова про важливість промисловості. Стабільна, здорова економіка буде тільки тоді, коли буде потужна промисловість і потужний переробний комплекс.

— Промисловість — це основа?

— Промисловість — це той сектор, який платить найбільше податків, який створює найбільше робочих місць, і ці податки дозволяють розвивати медицину, освіту.

У нас чомусь промисловість асоціювалася з чимось старим, але ні. Україна — одна з небагатьох промислових країн, яка добре пройшла кризу, викликану коронавірусом. Тому промисловість — це багато в чому основа економіки.

— Україна в 2030 році — вона яка?

— Україна 2030 року — це країна дивовижних бізнес можливостей, із захистом приватного бізнесу, з верховенством права, з рівними умовами для всіх. Це країна, яка дозволяє кожному підприємцю реалізувати свій потенціал.

Це країна, яка активно підтримує своїх експортерів, яка побудувала цілу систему просування продуктів на зовнішніх ринках. Це країна, яка є надійним партнером на міжнародній арені, яка вбудована в ланцюжок доданої вартості, яка є частиною транспортних коридорів, яка є частиною економічних просторів. Це країна, в якій працюють великі обсяги іноземних інвестицій, тому що для нас американські, європейські, арабські, азіатські гроші є не гіршою гарантією, ніж танки або ракети, які стоять на кордоні та захищають нас від зовнішньої агресії.

Прямий ефір