"Вкрадені" казарми: хто краде у військових — розслідування "Право на право"

Недостроенные казармы. Фото иллюстративное: dbr.gov.ua

Міноборони проти несумлінних підрядників. Відомство зазнало мільйонних збитків. Це був грандіозний проєкт з будівництва нових та сучасних гуртожитків для військових, широко розрекламований попереднім керівництвом країни. Ось тільки на ділі замість житла для захисників... каркаси будівель без дахів і комунікацій.

На запит програми "Право на право" телеканалу "Дом" Спеціалізована прокуратура у військовій і оборонній сфері оприлюднила результати слідства за кількома кримінальними провадженнями. Так, з 2017 до 2019 року планувалося побудувати та ввести в експлуатацію 184 казарми поліпшеного планування. Однак було побудовано і введено в експлуатацію лише 82 казарми. Таким чином, 102 об'єкти — це недобуд.

До кримінальної відповідальності вже притягнуто 13 осіб. Збитки лише за деякими епізодами — понад 50 млн грн. Щоб відшкодувати збиток, на майно підозрюваних накладено арешт. Деталі — в журналістському розслідуванні.

По всій країні

Місто Бахмут, Донецька область. Червона цегла, утеплений фасад, металопластикові вікна... На це житло чекали сотні бійців. Ті, хто щодня береже наш спокій на передовій, дуже розраховували на дах над головою, але дах просто... вкрали.

А це Маріуполь. Тут теж будували новий та сучасний гуртожиток для солдатів...

Грандіозна програма будівництва житла для 23 тис. військовослужбовців була ініційована керівництвом країни та Міністерством оборони ще у вересні 2017 року. На ці цілі виділили астрономічну суму — 23 млрд грн. Частина коштів, як тоді заявляли, надійшла з арештованих рахунків колишнього президента Віктора Януковича.

Програма передбачала створення 184 комфортабельних казарм-гуртожитків, до того ж 91 повинні були здати ще у 2017 році, інші 93 — у 2018.

Побувавши на будмайданчику, журналісти "Право на право" переконалися, що захисники ще не скоро зможуть там оселитися. І так — по всій країні....

"Казарми повинні були бути побудовані до певного часу. Але коли прийшов час здачі об'єктів, подивилися — щось не так будується, щось повільно будується. Зажадали документів, подивилися — знову щось не збігається", — говорить Юрій Ісаєнко, начальник відділу Спеціалізованої прокуратури у військовій і оборонній сфері Об'єднаних сил.

Махінації на будівництві казарм були виявлені майже в усіх регіонах України. Спеціалізованими прокуратурами Донецького та Харківського гарнізонів здійснюється керівництво у двох кримінальних справах — за фактом привласнення бюджетних коштів під час будівництва казарми поліпшеного типу для військовослужбовців. Загальна сума бюджетних коштів, які були присвоєні директором будівельної організації, перевищує 5 млн грн.

"Це були, просто кажучи, махінації з будматеріалами. У кошторисі прописували одні будматеріали на певну суму. Але було встановлено, що більшість цих матеріалів вже було закуплено за набагато меншими сумами, потім їх виставляли за завищеними сумами", — пояснює Юрій Ісаєнко.

Одеська область, смт Чорноморське. Тут було заплановано будівництво п'яти казарм. Воно стартувало на початку 2018 року, але ці об'єкти досі не здано.

Хоча частина робіт виконана: на прибудинковій території біля свіжопофарбованих будівель покладена плитка, є зелена трава і невеликі дерева, всередині встановлено опалення і навіть розставлені меблі.

Однак житло так і не прийняли в експлуатацію. Як виявилося, казарми зводили з порушенням будівельних норм, наслідок — на внутрішніх стінах житлових приміщень через вогкість утворився грибок. А найжахливіше — у деяких гуртожитках навіть не передбачили каналізацію.

"Обвинувальний акт стосовно шести осіб направлено до суду. Слідство встановило, що керівні особи ВСУ разом із представниками приватної фірми організували ухвалення підроблених актів за завищеними обсягами виконаних робіт з будівництва казарм у Лиманському районі", — говорить Ольга Чиканова, речниця Державного бюро розслідувань (ДБР).

В Одеській обласній прокуратурі пояснюють: Південне територіальне квартирно-експлуатаційне управління — це військовий орган. Воно оголошує тендер на будівництво казарм, в цьому випадку К-3 і К-4 — це казарми поліпшеного планування, які розташовані у військовому містечку смт Чорноморське. Щоб "заробити" на державі, учасники групи підшукали в Києві директора ТОВ, який мав кваліфікаційний сертифікат інженера технагляду і право здійснювати технічний нагляд за будівництвом об'єктів архітектури. Він систематично погоджував надані йому акти. Водночас навіть не виїжджаючи на будівництво.

"Органом розслідування було встановлено, що роботи були виконані не в повному обсязі. З об'єкту К-3 — понад 5 млн грн, з об'єкту К-4 — понад 4 млн грн. Усього сума невиконаних робіт становила понад 11 млн грн. Зараз досудове розслідування у кримінальному провадженні закінчено ", — поінформував Іван Гарпушін, представник Одеської обласної прокуратури.

Посадові особи замовника, генпідрядника та субпідрядника будівельних робіт підозрюються в заволодінні майном в особливо великих розмірах, скоєному організованою групою, і в службовій підробці.

У Львові слідчі Державного бюро розслідувань (ДРБ) встановили, що директор і власник підрядної організації, найнятої для зведення казарм, навмисно підробляв акти приймання виконаних робіт на Західній Україні.

"Особа, будучи посадовою особою, власником і директором цієї підрядної організації, шляхом внесення свідомо неправдивих відомостей до актів здавання-приймання виконаних робіт, завищило обсяги фактично виконаних робіт з будівництва трьох казарм у військовому містечку в місті Володимир-Волинський Волинської області. Внаслідок цього їм було присвоєно понад 4,7 млн грн бюджетних коштів, які були заплановані на будівництво цих казарм", — повідомив Олег Федорів, заступник керівника Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону.

Досудовим розслідуванням ДБР встановлено, що директор і власник підприємства (генпідрядник) навмисне підробив акти приймання виконаних будівельних робіт — він вніс обсяги, види та вартість робіт, які насправді не виконали. Підписав акти, завірив печаткою підприємства і надав Західному територіальному квартирно-експлуатаційному управлінню. За цими актами генпідрядник безпідставно отримав 4,7 млн грн. Слідством встановлено: саме ця сума пізніше була перерахована підприємством на видачу готівки з банкомата карткою та особисто отримана керівником підприємства.

"Ці кримінальні провадження не прості в розслідуванні. Основна складність — здійснення будівельно-технічних експертиз, тому що необхідних експертів не так багато і вони всі завантажені. А фактично в усіх справах, що стосуються будівництва, призначення і здійснення експертиз є обов'язковим. Тому і терміни досудового розслідування досить тривалі", — пояснює Олег Федорів.

Однак слідчі обіцяють встановити істину і передати справу до суду. У Донецькій області вже судять трьох підрядників, викритих у махінаціях.

Якщо не красти

Миколаївська область. 235 загальновійськовий полігон, який розташований за 40 км від міста Миколаєва, відомий в народі як "Широкий лан". І ось що відбувається там, де не крадуть і є чіткий контроль за підрядниками, та технагляд за якістю і кількістю будівельних матеріалів суворо дотримується.

Адже це теж був довгобуд. За лічені місяці з високою якістю було зроблено те, на що не були здатні недобросовісні підрядні організації. Тут в експлуатацію вже ввели військове містечко, де підвищують свою боєздатність військовослужбовці, які в майбутньому будуть виконувати завдання в районі бойових дій.

Раніше після полігону вимазані машинним мастилом і брудом солдати вирушали до наметового містечка. Щоб зігрітися, їм доводилося топити буржуйки дровами та спати в спальниках і одязі. Такі умови на піднятті бойового духу явно не позначалися прихильно. Сьогодні їхній побут — це "з нуля" побудовані 11 казарм, одна з них — для жінок-військовослужбовців. Опалюються приміщення власною котельнею, а вода подається з автономних свердловин.

Крім казарм, тут побудували нову простору їдальню на 2,5 тис. осіб, стройовий плац, спортивні майданчики та буфет. Вся територія містечка — під постійним відеоспостереженням.

"Плануємо побудувати також штаб для керівництва військових частин, приміщення для медичного пункту, місце для техніки, щоб вона на землі не стояла. Звичайно, тут ще потрібно зробити місце для проведення дозвілля", — перераховує Олександр Голоднюк, в.о. заступника командувача Сухопутних військ ЗСУ.

Широколанівський полігон нарівні з Яворівським стане гідним місцем для проведення міжнародних військових навчань.

Будівництво військового містечка в Яворівському районі Львівської області за стандартами НАТО почалося у 2016 році силами сторонніх підрядних організацій, які своїх зобов'язань не виконали. Правоохоронці вже завершили розслідування за фактом зловживань і встановили, що підрядникам було виплачено понад 37 млн грн за фактично невиконані роботи.

Готовність об'єкта після комерційних забудовників не перевищувала 25%. Міністерство оборони, своєю чергою, подало цивільний позов до підприємців і колишнім посадовим особам на суму понад 49 млн грн. У травні 2020 року об'єкти прийняла і приступила до їх будівництва Державна спеціальна служба транспорту. Весь комплекс планують ввести в експлуатацію до кінця цього року.

Прямий ефір