Загрозу Росії усвідомили не лише всі країни НАТО, а й нейтральні держави Європи, — Шелест

Анна Шелест. Фото: Facebook

Не тільки всі країни НАТО усвідомили небезпеку від Росії. Але про це заявляють і нейтральні країни Європи. Про це сьогодні, 12 січня, в ефірі іномовлення України UA розповіла директорка програм безпеки Ради зовнішньої політики "Українська призма", головна редакторка Ukraine Analytica Ганна Шелест.

Вона зазначила, що позиція РФ щодо нерозширення НАТО на схід — не нова, просто нарешті Москва за останні вісім років "дуже відверто і на найвищому рівні про це сказала".

"Взагалі, нерозширення НАТО на схід було певною мантрою всього президентства Володимира Путіна. Але зазвичай це звучало більш обтічно, і не супроводжувалося таким скупченням військ, і не супроводжувалося погрозами вже чинним членам Альянсу. Загрози пішли вже не лише Україні та Грузії. Але вони фактично говорять про те, що Альянсу необхідно відмовитись від усього, що відбувалося з ним після 1997 року", — сказала Шелест.

Те, що російська агресія може поширитись і на Європу, колективний Захід попереджає з минулого року.

"Перші заяви пролунали з початку останнього напруження ситуації, коли Україна привертала увагу до накопичення російських військ у квітні. Це було перше серйозне занепокоєння [Заходу]. Тоді ми почули заяву окремих країн. А єдину позицію ми почули вже наприкінці листопада у Ризі, коли засідали міністри закордонних справ країн-членів НАТО", — нагадала експертка.

Шелест наголосила, що "цей конфлікт із самого початку був 50% про Україну, а 50% про бачення Російською Федерацією свого місця в Європі, та бажання контролювати повернення до зон впливу, до впливу Радянського Союзу". Тому українські офіційні особи, експерти постійно привертали увагу західних політиків, чому вони мають бути стурбовані тим, що відбувається в Україні.

"Не тільки тому, що порушується міжнародне право, що суверенна держава перебуває під агресією. А тому що бажання Росії набагато ширші. І це стосується і їх (Заходу, — ред.) безпеки нарівні", — продовжила вона.

Європейські країни у різний період дійшли усвідомлення проблеми європейської безпеки у зв'язку з агресією Росії проти України. Але зараз уже всі країни НАТО розуміють цю загрозу.

"Країни Балтії відразу ж про це говорили. Вони розуміли, вони пам'ятали, чим це може загрожувати їм. Хтось, як Британія або Чехія, відчули тільки після інцидентів на своїй території. Але заяви про загрозу всім членам НАТО, про можливість прямого зіткнення — це, звичайно, новації останнього місяця. У кулуарах про це говорили й раніше. Але публічні відверті заяви з'явилися, мабуть, з кінця листопада", — акцентувала Шелест.

Більше того, зараз про свою безпеку почали замислюватись і нейтральні європейські країни, які не входять до Альянсу.

"Дуже важливо, що вже в новорічну ніч ми почули це і від керівників двох нейтральних держав — Фінляндії та Швеції. Тому що Росія постійно говорить про можливість "фінляндизації" для України. І від президента Фінляндії ми почули, що саме Фінляндія вже вчиться досвіду України, і думає, чи не приєднається до НАТО. Бо вони бачать загрозу навіть для себе, для нейтральної держави", — додала експертка.

Але кульмінацією, на думку Шелест, стала сьогоднішня пресконференція генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, на якій він озвучив основні позиції Альянсу щодо Росії.

"Сьогоднішня пресконференція стала кульмінацією того, про що говорили лідери багатьох європейських країн, та й сам Єнс Столтенберг. Він сам дуже відверто говорив з приводу дій Російської Федерації, як мінімум, останні два місяці", — схарактеризувала вона.

Читайте також: Росія отримала відповіді НАТО щодо України — перші підсумки переговорів у Брюсселі (ВІДЕО)

Нагадаємо, 12 січня у Брюсселі відбулося засідання Ради Росія — НАТО. На підсумковій пресконференції генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг повторив, що Росія заплатить високу ціну за можливу нову агресію проти України, а Альянс збільшить свою присутність у Східній Європі. Столтенберг поклав відповідальність на Росію за підрив суверенітету України та спроби влаштувати нову війну в Європі.

Медіа-партнери
Прямий ефір