Украина наш дом

Угоди щодо безпечного транспортування зерна з портів України — Кубраков розкрив деталі

Підписання Ініціативи про безпечне транспортування зерна. Фото: Facebook/Олександр Кубраков

Підписані у Стамбулі угоди щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з портів України, діятимуть протягом 120 днів. Про це сьогодні, 22 липня, повідомив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков, інформує "Дом".

Йдеться про розблокування трьох портів: "Одеса", "Чорноморськ" та "Південний". Саме з них почнеться експорт продовольства морськими шляхами вже у найближчі тижні.

Кубраков зазначив, що під егідою ООН буде створено Спільний координаційний центр, до складу якого мають увійти представники Турецької Республіки, України, Організації Об’єднаних Націй та Російської Федерації, які надали гарантії щодо безпечного пересування суден, що братимуть участь у транспортуванні зерна та продуктів харчування з українських портів.

"Для дотримання домовленостей у Туреччині створять Інспекційні групи з представників усіх сторін, які будуть забезпечувати перевірку вантажів і персоналу, які прямують до українських портів або виходять з них. Інспекція буде проходити винятково в гаванях, на вході та виході Турецької протоки. Спільна інспекція убезпечить наші порти від входу "троянських коней" під виглядом цивільних суден", — пояснив міністр.

Він наголосив, що діяльність та контроль в українських портах здійснюватиметься під владою та відповідальністю України.

Документ діятиме протягом 120 днів із дня підписання і може бути продовжений на такий самий період, якщо одна зі сторін не повідомить про намір припинити його дію.

"Безперечно, підписання такого документа на українських умовах стало можливим винятково завдяки Збройним силам України, успіхи яких дозволили відстояти ключові для України умови, а саме — залишити повний контроль за територіальними водами Північно-Західного регіону Чорного моря", — зазначив Кубраков.

Читайте також: У Стамбулі підписали угоди про деблокаду експорту українського зерна Чорним морем

Наразі понад 20 млн тонн зерна лежить на складах ще з минулого року, новий врожай чекає на експорт. Це в той час, коли блокада українських морських портів поставила під загрозу голоду щонайменше півтора мільярди людей у всьому світі.

Прямий ефір