Вбивство Даші Лук'яненко: чому родичі дівчинки вважають вирок несправедливим

Даша Лукьяненко. Скриншот видео: kanaldom.tv

Вбивство 11-річної Даші Лук'яненко, яке відбулося влітку 2019 року, без перебільшення сколихнуло всю Україну. Дівчинку шукали шість днів, і тисячі людей разом із її батьками сподівалися знайти її живою. На жаль, тіло Даші знайшли у вигрібній ямі 24-річного сусіда сім'ї Лук'яненко — Миколи Тарасова.

Роздільнянський районний суд Одеської області визнав Тарасова винним у незаконному позбавленні волі малолітньої, замаху на її зґвалтування і в умисному вбивстві, засудивши до 15 років позбавлення волі. Що сталося, як зараз живуть рідні дівчинки і чи згодні вони з вироком — про це в розслідуванні журналістів програми "Право на право" телеканалу "Дом".

Хронологія страшного дня

У тихому та спокійному селищі Іванівка на Одещині всі пам'ятають про те, що трапилося, і всіляко підтримують сім'ю Даші Лук'яненко. Даша була дуже веселою і компанійською дівчинкою. Світла дитина — любила всіх, танцювала, писала вірші та була ватажком в компанії своїх однолітків.

Даша Лук'яненко. Скріншот відео: kanaldom.tv

Все сталося 13 червня 2019 року. Даша відвідала батьків, які працювали на ринку, а після попрямувала до свого дому. Вийшла вона, як потім встановило слідство, о 14:19, і пішла своїм звичним маршрутом, який проходив повз будинок сусіда Миколи Тарасенка.

"Вона пройшла 145 метрів, і біля його будинку, як потім встановило слідство, він її покликав до воріт, відчинив хвіртку і силою затягнув до себе у двір", — розповідає заступниця начальника слідчого управління, начальниця відділу з розслідування злочинів проти життя та здоров'я Головного управління Національної поліції в Одеській області Інна Власова.

Дівчинка знала Тарасова — його батьки теж торгували на ринку поряд із ятками її сім'ї. І тому довіряла. Коли ж зрозуміла, що у нього наміри зовсім непорядні — закричала на всю силу. У дворі Тарасових загавкали собаки, все це було чутно з вулиці, але ось побачити, що ж там відбувалося, навіть можливим випадковим свідкам було неможливо. Двометровий паркан приховував все, що відбувалося на приватній території.

Слідство встановило, що Микола Тарасов затягнув Дашу в будинок.

"Намір його був — вступити з нею в статевий контакт проти її волі, тобто зґвалтувати. У нього нічого не вийшло, і після цього він затягнув дівчинку до підвалу", — говорить Інна Власова.

Інна Власова. Фото: kanaldom.tv

Спочатку вбивця намагався душити дівчинку, надівши на голову поліетиленовий пакет, потім, схопивши гострий предмет, завдав кілька проникаючих ран у шию. Що це було — шило чи скло — слідство так і не встановило, але цей предмет пробив сонну артерію, і Даша померла від крововтрати.

Вбивця був у будинку один, його батьки поїхали в Одесу, й у нього було достатньо часу, щоб спокійно знищити докази. На задньому дворі в металевій діжці він спалив одяг і мобільний телефон Даші, прибрав кров у підвалі та виправ свій одяг. А після всього спокійно сів грати у відеоігри.

Пошуки Даші

У той день Даша мала йти до школи на танці. Але там вона так і не з'явилася, батьки дізналися про це близько 17 години — коли дівчинка мала вже повернутися, і відразу ж рушили на пошуки. Місцеві жителі також допомагали, але безрезультатно, і близько опівночі батьки звернулися в поліцію.

"До пошуку залучили найкращих кінологів Кіровоградської, Одеської та Миколаївської областей, були залучені співробітники оперативного підрозділу, повністю все управління карного розшуку, приєдналися співробітники департаменту карного розшуку, Національна гвардія, прикордонники, рятувальники, цивільні люди та небайдужі волонтери — тобто, залучені всі можливі сили", — розповідає заступниця начальника слідчого відділу Інна Власова.

Знайшлися й ті, хто намагався заробити на чужому горі. Під час пошуків на телефон батьків надійшов дзвінок. Незнайомий абонент заявив, що знає, де дівчинка, і вимагав за свою інформацію грошову винагороду.

"Іванківським відділенням поліції внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за статтею 190 (Кримінального кодексу України) — шахрайство. Під час розслідування було встановлено, що дзвонили з Миколаївської області, і з огляду на юрисдикцію вчиненого злочину, матеріали передані в Миколаївську область", — говорить Інна Власова.

Пошукова операція з вертольотом, собаками, водолазами та постійним прочісування місцевості тривала близько тижня. Керував операцією особисто очільник поліції Одеської області Олег Бех.

У цей час сім'я Тарасових допомагала з пошуками. Як згадує бабуся Даші — тоді це навіть здалося їй дивним.

"Вони такі люди спокійні, ну, ніби закриті. У них немає ані друзів, нікого. Сусідка — і все. Вони не прийшли б, я навітьвпевнена, вони не прийшли б навіть на похорон, якби не він це зробив, якби це був не Тарасов", — впевнена Катерина Лук'яненко, бабуся Даші.

Катерина Лук'яненко. Фото: kanaldom.tv

Що виявили в будинку підозрюваного

Микола Тарасов теж "допомагав" слідству. З'являвся на допитах, правда, давав різні свідчення — то він не бачив дівчинку, то повідомив, що бачив її біля двору. Як вважають поліцейські — намагався заплутати та дізнатися, що ж відомо слідчим.

Але за результатами пошуку і відео з камер, які були встановлені на шляху Даші, коло підозрюваних звужувалося, версії відкидалися одна за одною, і слідчі звернулися до суду, щоб отримати дозвіл на обшук будинку Тарасових.

Пошуки Даші Лук'яненко

"Одним із головних доказів було те, що тіло Даші Лук'яненко було знайдено саме на території домоволодіння, де прописаний і проживав Микола Тарасов. Крім того, в будинку, де було скоєно вбивство, попри те, що Тарасов намагався відмити будинок, слідчими були виявлені сліди бурої речовини, яка, як було встановлено під час експертиз, виявилася кров'ю Даші Лук'яненко", — повідомила Інна Власова.

Після розслідування поліція заарештувала підозрюваного — звичайного, нічим не примітного хлопця. Він ніколи не потрапляв в поле зору поліції. Вів замкнутий спосіб життя, ніде не працював. Миколі Тарасову пред'явили підозру відразу за чотирма статтями Кримінального кодексу.

  • ч. 2 ст. 146 — позбавлення волі неповнолітньої;
  • ч. 2 ст. 15 і ч. 4 ст. 154 — замах на зґвалтування неповнолітньої;
  • ч. 1 ст. 297 — наруга над тілом померлої;
  • ч. 2 і 9 ст. 115 — умисне вбивство неповнолітньої з метою приховування злочину.

Судовий процес

Справу Тарасова направили до Роздільнянського районного суду. Слухання проходили в закритому режимі. Слідство встановило, що мотивом вбивства була спроба приховати інші злочини, які він скоїв проти Даші. Під час судового розгляду Тарасов провину фактично визнав, але категорично заперечував спробу зґвалтування.

"Він намагався висунути свою версію, розповідаючи суду зовсім інше, відійшовши від тієї версії, яку говорив під час досудового розслідування. Але його версія не знайшла свого підтвердження за тими доказами, які були досліджені судом. Однак кваліфікація дій з приводу спроб зґвалтування, позбавлення волі та вбивства з метою приховати інші злочини залишилася", — говорить прокурор Роздільнянської окружної прокуратури Олег Комишан.

Олег Комишан. Фото: kanaldom.tv

Крім доказів суд розглядав і покази свідків. Сусід Тарасових і ще дві жінки чули крик дівчинки та гавкіт собак. Сусід тоді подумав, що тварини напали на дитину, і з лопатою поспішив на вулицю, але нічого не побачив.

Все це Тарасов вислуховував спокійно, часом навіть зовсім без емоцій, поводився так, ніби судять не його. Ставив запитання свідкам, просив суд взяти до уваги обставини правопорушення та докази, які розглядали.

"Пробачення просив на останніх судових засіданнях, навіть намагався кілька разів плакати. Але, з огляду на ті питання, що він ставив постраждалим під час судового розгляду, чи були щирими його прохання про прощення, — я сказати не можу", — додає Олег Комишан.

Вирок

І хоча обвинувачення просило для Тарасова довічний вирок, Роздільнянським судом Одеської області 20 січня 2021 року було винесено більш м'яке рішення.

Судді дійшли висновку, що Тарасов незаконно позбавив дівчинку свободи, намагався її зґвалтувати та вбив, але наруги над тілом не було. Підсумок: 3 роки за викрадення, 10 за спробу зґвалтування і 15 за вбивство. Шляхом поглинання більш тяжким покаранням легшого, суд постановив — 15 років позбавлення волі. Крім того, Тарасов повинен відшкодувати сім'ї Даші 36 тис. грн матеріальної та 800 тис. грн моральної шкоди.

Родичі дівчинки вважають вирок несправедливим.

Прямий ефір