У Росії падає видобуток енергоресурсів: скільки країна втратить через санкції (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: fbc.ua

За прогнозами Міністерства енергетики Росії, експорт російського вугілля може впасти на 30% — до 156 млн тонн. Це відбувається через санкції, які запровадили країни Європи у відповідь на повномасштабне вторгнення РФ до України. Ембарго на імпорт вугілля з Росії до Євросоюзу набуло чинності 1 серпня, інформує "Дом".

У 2021 році експорт російського вугілля становив 227 млн ​​тонн. За заявою Міністерства енергетики Росії, — це рекорд, який на 7,5% вищий за показники 2020 року. На долю Євросоюзу припало майже 49 млн тонн експорту вугілля. Попри впевненість Росії в повній залежності Європи від її енергоресурсів, ЄС все ж таки ввів ембарго на імпорт російського вугілля. Вжитий пакет заходів передбачає заборону доступу до портів країн Європейського Союзу суднам, зареєстрованим у Росії.

"ЄС вводить заборону на купівлю, імпорт або передачу вугілля та інших твердих копалин палива, які виробляють або експортують з Росії, з серпня 2022 року. Імпорт вугілля в ЄС наразі становить 8 млрд євро на рік", — йдеться в повідомленні на сайті Європейської комісії.

За даними Федеральної митної служби Росії, у 2021 році найбільшими імпортерами російського вугілля в Європі були Нідерланди, Польща, Німеччина, Італія та Франція. Тепер на зміну російському енергоресурсу приходить казахстанський. За даними Eurostat, Казахстан за період із січня до травня поставив до країн Євросоюзу 1,5 млн тонн вугілля, що майже вдвічі більше, ніж за весь 2021 рік. Пропрацьовують у Європі й можливості постачання з Танзанії та Нігерії.

"Тобто ми ясно бачимо, що Євросоюз вклався в певний термін. Я думаю, що вже через місяць, у вересні, ми побачимо збільшення темпів падіння обсягів реалізації російського вугілля. Водночас російська пропаганда говорить про те, що вони можуть переорієнтуватися на Тихоокеанський регіон. Це не відповідає дійсності", — зазначив провідний експерт з енергетичних програм Центру Разумкова Максим Білявський.

Щоб налагодити логістику постачання вугілля в Азію, Росії доведеться зняти безліч бар'єрів, кажуть експерти. Один із них — пошук нових споживачів, і для них доведеться встановлювати значні дисконти на ціни. Дешеві енергоносії могли б купувати, наприклад, в Індії. Однак і тут Російській Федерації доведеться конкурувати з Індонезією та Австралією. Ще одна проблема — нестача залізничних потужностей.

"Не оптимістична ситуація з пропускними здібностями російської залізниці. По Далекосхідному округу така сама ситуація з пропускними здібностями далекосхідних морських портів, тому очікувати, власне, компенсації в реалізації російського вугілля через збільшення відпуску Азійсько-Тихоокеанському регіону не варто", — зазначив Максим Білявський.

Водночас знижується і видобуток природного газу. За даними "Газпрому", в січні-липні цього року вона становила трохи більше ніж 262 млрд куб. м, що на 12% менше, ніж за цей період 2021 року. А експорт до країн далекого закордоння взагалі впав майже на 35%.

"Стосовно газу, в нас частково йде скорочення цього року обсягів видобутку, приблизно на 4-5%. Але з усім тим, якщо в нас минулий рік був 762 млрд куб. м, рекордні цифри, то 5% — це все одно буде 730-750 млрд", — заявив віцепрем'єр Росії Олександр Новак на XXV Петербурзькому міжнародному економічному форумі.

Не рятує ситуацію й експорт газу до Китаю, адже прогнозоване "Газпромом" збільшення обсягу його постачання до КНР на 10 млрд куб. м не перекриє втрати інших ринків, експорт на які скоротився на 40 млрд куб. м. На думку Rystad, видобуток у Росії цього року скоротиться на 10%, а 2023-го — ще на 9%.

"Я вважаю, що обсяг видобутку міг зменшитися ще більше, якби Росія активно не закачувала природний газ, що видобувається, у свої газосховища. Якщо ми подивимося стан наповненості російських газосховищ, ми побачимо, що вони фактично накопичили у всіх своїх сховищах 90% власне потужностей, побачимо не на 7% зменшення, а можливо навіть на 15% за підсумками року", — прокоментував ситуацію провідний експерт з енергетичних програм Центру Разумкова.

Попри те, що ситуація з нафтою умовно стабільна, що пояснюється відстрочкою санкцій та зростанням цін, експерти вважають, що при продовженні відмови постачальників працювати з Росією ця частина нафтогазових доходів не зможе покрити бюджетні витрати.

"Я хочу сказати, що вугілля заборонено купуватиме вже з вересня, нафту — з початку наступного року, а газ — упродовж найближчого майбутнього. Це призведе до повної перебудови як енергетичного балансу Європи, так і російської економіки, яка десятиліттями паразитувала на постачаннях енергоносіїв, насамперед нафти та газу. Головним контрагентом тут була Європа, все це закінчилося. І що б зараз не було, навіть якщо в Росії відбудуться фундаментальні зміни, наприклад, скинуть Путіна чи РФ піде з України, Європа вже не заганятиме себе в енергетичну залежність", — вважає соціолог і публіцист Ігор Ейдман.

На думку експертів, уже в найближчому майбутньому жителі Росії відчують на собі ефект введених санкцій. Адже скорочення видобутку спричинить падіння ВВП країни, закриття підприємств, зростання безробіття та зниження рівня життя.

Читайте також: Росія вже не може продавати вугілля, з наступного року — нафту, а газом вона сама прискорює процес, — експерт про дію санкцій

Медіа-партнери
Прямий ефір