У Путіна гроші не закінчаться: як падіння економіки РФ вплине на війну в Україні — думка російського економіста

Ілюстративне фото: gettyimages.com

У Росії відзначається падіння економіки, але до катастрофічного становища ще далеко. Про це сьогодні, 2 липня, в ефірі марафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів російський економіст Дмитро Некрасов.

Він зазначив, що у лютому-березні після введення посилених антивоєнних санкцій проти РФ були різні прогнози щодо падіння економіки, аж до 20-30% до кінця року.

"Мій прогноз був 8%. Зараз ми бачимо реальну статистику. Вона каже, що падіння буде меншим за 8% ВВП за рік, я б прогнозував падіння у 6%. Але падіння на 6% — це все одно падіння. Тобто звісно ситуація буде гіршою ніж торік. Але якщо порівнювати з очікуваннями в березні, на початку квітня, коли вводилася основна хвиля санкцій, то російська економіка поводиться набагато краще і стійкіше, ніж прогнозували", — сказав Некрасов.

Проте ефект від санкцій є. Щодо цього необхідно враховувати, що економіка багатогранна, і різні виміри поводяться по-різному у відповідь на санкції.

Так, реальні доходи населення РФ знижуються найшвидшими темпами.

"Бо вся система побудована таким чином, що більшу частину витрат економічної кризи буде перекладено на населення. І реальні доходи населення можуть скоротитися навіть на 10% цього року. Хоча спочатку багато хто говорив про 30%... Проте на ту саму ж свою зарплату споживач може купити меншу кількість товарів. Номінального зниження зарплат, звичайно, не спостерігається, але в реальному вираженні купівельна спроможність знижується", — зазначив експерт.

Економіка РФ, як і раніше, тримається експорті нафти. А у травні Росія збільшила видобуток нафти на 5%.

"Падіння видобутку було у березні-квітні, а в травні почало зростати, і в цілому ми знаходимося на рівні трохи нижче минулого року... Просто нафтовий експорт переорієнтувався на Індію, Китай", — пояснив російський експерт.

Проте нафтові обмеження діють. Це проявляється у недоотриманих доходах, які в Росії могли б бути ще вищими. Так, РФ зараз змушена торгувати своєю нафтою марки Urals зі значною знижкою (дисконтом), яка становить 30 дол. за барель проти північноморської марки нафти Brent.

"І ось російська економіка недоотримує цю частину дисконту. Однак торік середньорічна ціна нафти була 69 дол. за барель. Зараз — 110 дол. Відповідно 110 мінус 30 — це 80 дол. за барель. А 80 — це більше ніж 69", — деталізував Некрасов.

У результаті держбюджет РФ досі, як і торік, профіцитний — прибутки перевищують бюджетні витрати.

"За 5 місяців — близько 1,5 трлн руб. (540 млрд грн, — ред.) профіциту. Ведучи війну, збільшуючи витрати на війну і на багато чого ще, російський бюджет не тільки не проїдає, а збільшує кубушку. Я не думаю, що така ситуація збережеться до кінця року, але принаймні поки що при поточних цінах на нафту… Усю дорогу система заточувалась на те, щоб мати профіцит і відкладати гроші. Тобто Російська Федерація була єдиною з великих країн, яка торік мала профіцит бюджету. Коли у всіх колосальні дефіцити та всі намагалися якось підтримувати населення, Російська Федерація коштом мешканців гроші відкладала", — наголосив Некрасов.

Крім того, після падіння зміцнився російський рубль. Це пов'язано з тим, що через санкції у Росії суттєво скоротився імпорт, країна тепер не витрачає валюту на закупівлю імпортних товарів. Крім того, курс рубля у РФ штучно стримується Центробанком. Економіст упевнений, що довго стримувати курс не зможуть, і за півроку-рік рубль все одно ослабне.

"Тобто в економіці є багато різноспрямованих процесів. Зрозуміло, що в цих умовах російська економіка не зможе зростати. Тобто цього року ми впадемо на 6-8%, наступного, можливо, виростемо на 2%, а далі буде стагнація (застій.) Це приблизна картинка. І ця картинка явно нічого хорошого для економіки не несе. Бо падіння навіть на 6% — це дуже велике падіння. Це шок, це серйозно. Однак це дуже далеко від катастрофи. Для розуміння, щоб ви могли порівняти: ось в Україні у 2009 році падіння ВВП склало 15%, зараз у Росії буде 6-8%. Це за гостротою ситуації вдвічі менше, ніж було в Україні у 2009 році. Тобто це дуже далеко від катастрофи", — вважає економіст.

Некрасов додав, що падіння економіки на 6-8% позначиться на можливості ведення війни в Україні, але незначно.

"Якихось снарядів може не вистачати, високоточних ракет буде менше, тому що вони не зможуть їх виробляти фізично. Але поки не видно, що якісь економічні труднощі можуть вплинути на можливість Росії вести агресивні війни. Поки що загальна картинка така: санкції виявилися набагато менш страшними, ніж усі припускали. А зараз санкційний потенціал Заходу фактично вичерпаний. Все, що можна було ввести, вже введено. Додаткових важелів вже просто немає ", — прокоментував він.

Наразі складається парадоксальна ситуація: гроші у російської влади не закінчаться, але маючи фінансовий ресурс, у тому числі через введені санкції неможливо буде виробляти достатню кількість зброї, т.к. багато позицій озброєння вимагають імпортних комплектуючих.

"Будь-які розмови про те, що з фінансової точки зору у Путіна закінчаться гроші, абсурдні. На горизонті 20 років я не можу змоделювати ситуації, коли в нього фінансово закінчаться гроші. Цього не станеться. Це неможливо. Те, що в нього можуть закінчитися танки і снаряди — у це я вірю з більшою ймовірністю. Ну, не закінчаться, а просто їх не буде в тій кількості, в якій ведуть бої поточної інтенсивності. Принаймні з високоточною зброєю, з авіацією це станеться. А грошей у нього нескінченна кількість", — резюмував експерт.

Читайте також: Росія веде війну собі не по кишені, і її економіка може серйозно на цьому підірватися, — Скоркін

Прямий ефір