У прокат виходить "Мирний-21" Ахтема Сеітаблаєва: режисер розповів про залаштунки та відвагу головних героїв

Ахтем Сеітаблаєв. Скриншот: kanaldom.tv

22 лютого відбудеться прем’єра української воєнної екшн-драми "Мирний-21". Цей фільм — присвята прикордонникам, які першими дають відсіч ворогу. У "Ранку Вдома" режисер стрічки, продюсер Ахтем Сеітаблаєв розповів про історію створення картини, її головну ідею, героїв та район "Мирний-21" у Луганську.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Стрічка "Мирний-21" — це фільм присвята прикордонникам, які першими дають відсіч ворогу. Як виникла ідея та хто став прототипом головних героїв?

— Почнемо з того, що це реальна історія. Я дізнався про неї в 2014 році під час зйомок циклу програм "Хоробрі серця". Її розповів тодішній командир штабу Луганського прикордонного загону. Я спочатку не повірив, але то була правда. Йшлося про те, що особовий склад Луганського прикордонного загону, який на 85% складався з жителів Луганська та Донецька, до останнього тримав оборону та дав гідну відсіч росіянам. 

У лютому 2014 року я був у Криму, саме під час окупації, і на власні очі бачив, як, на жаль, представники українських силових структур відвернулися від виконання своїх обов'язків. Це викликало не просто сум. Я не розумів взагалі, чи вистоїть Україна як держава, тому що ті, на кого ти надієшся, які присягнули на вірність Україні, й мали б тебе захищати, цього не роблять. А тут 85% людей, які живуть на Донбасі, де був російський наратив, захищають Україну, її кордони. Тож я дійсно скептично поставився до цієї історії. Потім, коли познайомився з іншими свідками та учасником цих подій, зрозумів, що це правда.

Через сім років настав час розповісти особисту історію на фундаменті цієї. Ми з творцями фільму вирішили, що це історія про довіру, про звитягу, вірність присязі та братерство. В першу чергу про довіру, як фундаментальну ціннісну річ для кожної людини в родині, дружбі, в побудові держави. Навіть Френсіс Фукуяма свого часу сказав, що довіра — це надзвичайно потужний двигун у стосунках, побудові держави та економіці. Тому фільм "Мирний-21" в якомусь сенсі й про довіру. Кіно справжнє, динамічне та яскраве. Це історія з чудовим акторським складом. В тому числі з Павлом Лі.

— Це було остання роль актора Павла Лі?

— Так. Коли ми шукали позивний для його персонажа, сталася цікава історія. Паша дуже полюбляв єгиптологію і про Крим багато знав. Ми перебрали різні варіанти та врешті зупинилися на позивному "Осіріс". Це бог світла, бог, який відроджується. Коли Паша загинув, його друзі отримали запрошення на похорон від похоронного дому "Осіріс". Так він зібрав усіх друзів. Мені не віриться досі, що він загинув. Сподіваюсь, що після перегляду фільму у глядача буде почуття гордості за героїв, натхнення та впевненості у тому, що ми не просто переможемо, а й відродимо країну. Ми зробимо це так, що жодна подія надалі не зможе змусити сумніватись у своєму виборі.

— Чому назвою фільму обрали саме "Мирний-21"?

— Це адреса загону, про який ми знімали фільм. Саме у кварталі Мирний у Луганську, у 21 будинку був розташований штаб Луганського прикордонного загону. Автором назви є один зі сценаристів, чинний полковник прикордонної служби, наш друг і колега Анатолій Кацюрба. Тобто "Мирний-21" — це юридична адреса, яка точно вказує місце, де відбуваються головні події. На жаль, багато з нас не знає продовження прислів'я "Моя хата скраю, першим ворога стрічаю". Ці слова повною мірою демонструють роботу прикордонників тоді й зараз.

— Чи важко було на екрані відтворити специфіку військової служби прикордонників? Чи залучали до цього фахівців?

— Звісно, залучали. Хоча я не вперше знімаю воєнне кіно, але це доволі відповідальна територія і дрібничок не буває. Починаючи з кольору однострою до спілкування. Співсценарист Анатолій Коцюрба і був головним консультантом.

— Як та коли тривали фільмування? На коли планували прем'єру?

— Ми планували прем'єру на 20 квітня 2022 року — на День українського прикордонника. Звісно, що вона так і не відбулася. Сподіваюся, все вдасться 22 лютого цього року. Знімали у військовій частині у Василькові. Там були мої справжні друзі, з якими ми співпрацюємо не перший рік. Як на мене, один із нових метафоричних нюансів полягає у тому, що 24 лютого 2022 року туди прилетіли одні з перших ракет. Прямо на знімальний майданчик. Дякую Всевишньому, військові не загинули. Згодом ми приїжджали на той самий майданчик до будівлі, у якій знімали кіно. Зараз вже спостерігаємо зовсім не кіно, на жаль.

— Де і коли відбудеться прем'єра стрічки "Мирний-21"?

— На широкі екрани "Мирний-21" вийде 22 лютого. Саме цей фільм нагадає всім глядачам про ціну кожної маленької перемоги, яка веде нас до великої та омріяної цілі.

Також цікаві гості "Ранку Вдома": Ми станемо містком між військовими та державними інстанціями, — правозахисниця Любов Галан

Прямий ефір