Украина наш дом

Боротьби кланів не було — Аблязов про протести в Казахстані

Військові ОДКБ у Казахстані. Фото: gov.kz

Уряд Казахстану звернувся по допомогу до партнерів з Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ), оскільки бачив міць народних протестів, до того ж силовики почали переходити на бік народу. Про це у програмі "Дисиденти" телеканалу "Дом" розповів лідер опозиційного руху "Демократичний вибір Казахстану", ексміністр енергетики Казахстану Мухтар Аблязов.

"У Казахстані існує єдиний клан — Нурсултана Назарбаєва. Це жорстка авторитарна система. І, відповідно, всі учасники, які обіймають високі пости, є членами цього злочинного угруповання, бандитського. Тому якщо вони й борються, то лише за те, щоб отримати більший шматок від Нурсултана Назарбаєва. Тому жодної боротьби кланів не було. Це все кажуть люди, які не знають внутрішнього, політичного устрою країни. А причина не у підвищенні газу, а причина була саме в корумпованому режимі", — наголосив Аблязов.

Народ Казахстану вимагав відставки уряду та формування парламентської республіки без посади президента.

"І люди, розуміючи, що це корумпований режим, вимагали відставки всієї політичної системи, плюс побудови парламентської республіки, без посади президента. Ось дві вимоги, які були озвучені одночасно, сумарно близько у 70 населених пунктах. Ми як політична організація закликали діяти енергійно, виходити на площі, займати адміністрації. І потім оголосити про створення тимчасового уряду термінів на 6 місяців, органів місцевого самоврядування, арешт усієї політичної верхівки, потім — парламентські вибори та формування легітимного, народного уряду", — продовжив він.

Опозиціонер додав, що в Казахстані сталася революція, яку зірвали шляхом зовнішньої інтервенції.

"Це революція. Це не щось, а це революція, справжнісінька, її зірвали через зовнішню інтервенцію. Близько 300 тис. людей є силових служб. Тому, якщо Путін там пригнав 3 тис., як заявляють (нехай навіть 10 тис., як ми гадаємо), — це не відіграє принципової ролі. Принципова роль була в іншому. Чому пригнали? Тому що армія і поліція повсюдно стала переходити на бік народу. І у Назарбаєва нерви здали, він зрозумів, що армія стала непідконтрольною поліції. Тому звернувся по допомогу до Путіна. Саме Назарбаєв, а не Токаєв, який, по суті, є номінальною фігурою Нурсултана Назарбаєва", — пояснив Аблязов.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв звернувся по допомогу до партнерів Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ).

"Казахстан, якщо говорити про міжнародне право, не міг запрошувати нікого, зокрема й ОДКБ. Тому що для цього мала існувати зовнішня агресія, якої не було. І була єдина зачіпка запросити ОДКБ, бо 5 країн підписали угоду про взаємну допомогу, але там є стаття 2 угоди, яка говорить — у разі нападу зовнішнього агресора. І розуміючи, що армія та поліція стали переходити на бік народу, і Назарбаєв змушений був вдатися до цієї військової сили", — сказав опозиціонер.

Проте, відчувши підтримку Росії, казахські силовики відкрили стрілянину.

"А ось тут я хотів би уточнювальні речі сказати. Стріляли здебільшого казахи, на жаль. У кожного народу завжди є і зрадники, як і в нас. І стріляти почали лише тоді казахські солдати та поліцейські, коли вони зрозуміли, що зараз є підтримка з боку Росії, а якби вони цього не почули, то вони б, мабуть, не наважилися, бо там протестувальників було дуже багато, і просто б "порвали на дрібні шматочки", а коли вони зрозуміли, що є підтримка, вони почали стріляти. І здебільшого, якщо не всі, стріляли саме казахські військовослужбовці та поліцейські... Так, команди були, напевно, й російські теж стріляли. Але здебільшого це, на жаль, були казахські збройні сили, і свідчень у нас дуже багато з цього приводу", — уточнив він.

Читайте також: Ексміністр енергетики Казахстану оголосив себе лідером протестів

Зазначимо, що 58-річний Мухтар Аблязов є лідером опозиційного руху "Демократичний вибір Казахстану". Наразі він живе у Франції, де отримав політичний притулок. У Казахстані у 1998-1999 роки він був міністром енергетики. А у 2009 році покинув країну, коли його "БТА-банк" був націоналізований.

Аблязов заочно засуджений до довічного ув'язнення у Казахстані за нібито шахрайство, розтрату та організацію вбивства. Також він заочно засуджений у Росії — тут його засудили до 15 років колонії за нібито розкрадання 58 млрд руб.

Нагадаємо, в Казахстані після стрибка цін на зріджений газ з 2 січня відбуваються масові протести, які переросли у зіткнення з силовиками, захоплення адміністративних будівель та аеропортів.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв з 5 січня запровадив у країні режим надзвичайного стану.

Також 5 січня Токаєв звернувся по допомогу до партнерів Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) — військово-політичного союзу, до складу якого входять Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Росія, Таджикистан. Відповідно до рішення Ради колективної безпеки ОДКБ, в Казахстан направлені військові сили, основу яких складають підрозділи Російської Федерації.

Операцію ОДКБ очолив командувач Повітряно-десантних військ РФ генерал-полковник Андрій Сердюков. Він брав активну участь в окупації українського Криму Росією у 2014 році. Також до Казахстану перекинуто військові підрозділи РФ, які брали участь в агресії проти України.

Читайте також: Брав участь в окупації Криму — військовими ОДКБ у Казахстані командує російський генерал

Прямий ефір