Творчість під час війни: художниця Юлія Коваль малює мандали та допомагає ЗСУ

Роботи Юлії Коваль. Фото: instagram.com/juliakoval_art

Художниця Юлія Коваль займається розписом та малюванням мандал вже понад вісім років. Майстриня довго жила в Ялті, проте у 2014 році із сім'єю покинула окупований росіянами півострів.  

Створення мандал для неї — це спосіб заспокоєння та медитації. Юлія викладала свої роботи у соцмережах, працювала на замовлення та проводила майстер-класи. Після початку повномасштабної війни вона не одразу повернулася до малювання. Але коли таки зробила це, всі гроші віддавала на потреби ЗСУ. Більше про мистецтво Юлії розповідається у сюжеті "Ранку Вдома".

Ідеальне поєднання різних ліній та точок, що разом створюють неповторний малюнок — мандалу. У буддизмі вона асоціюється з моделлю Всесвіту, картою космосу чи вираженням всього найкращого. 

"Розписом, малюванням мандал я займаюся понад вісім років. Розписала дуже велику кількість тарілок і різних виробів", — розповідає художниця Юлія Коваль.

Юлія — художниця за професією, довго жила в Ялті, проте у 2014 році з сім'єю покинула окупований росіянами півострів та переїхала спочатку до Тернополя, потім — до Києва. Мандалами захопилася, коли народився старший син. 

"Мені потрібно було знайти свій спосіб заспокоєння, медитації. Точковий розпис є медитативним, тож він мені припав до душі", — пояснює вона.

Юля вела сторінку в соцмережах, викладала там свої роботи та процес розпису. Згодом стала працювати на замовлення, а ще проводила майстер-класи і навчала техніки точкового розпису всіх охочих. Майстриня може зобразити мандали на чому завгодно: на картинах, тацях, годинниках. Проте чи не найбільше її робіт — саме на керамічних тарілках. 

"У мене звичайна кераміка. Може бути глазурована, може бути чиста основа. Це декоративні тарілки, вони не придатні вживання їжі з них, тому що вони не піддаються обпалюванню, а лише покриваються декількома шарами лаку. Але зняти малюнок з них, наприклад, дуже важко", — говорить Юлія.

Лінії та точки на мандалах разом створюють свої символи, котрі обов'язково щось означають. Саме тому розписувати мандали потрібно з чистими помислами та відкритою душею. 

2022 року саме перед 24 лютого жінка організувала свою першу виставку робіт. Проте повномасштабне вторгнення Росії зруйнувало мрії та плани. Юлія з сім'єю у той час була у Тернополі — поїхали на кілька днів відвідати батьків. Проте кілька днів перетворилися на пів року. У перші місяці було дуже важко, пригадує жінка. Ні пензлів, ні фарби майстриня в руки не брала. Спочатку навіть не могла дивитися на свої роботи. 

"Мандали — це про гармонію, баланс та внутрішній спокій, якого не було", — пояснює художниця.

Згодом Юлія таки купила полотно і почала малювати. Після цього почала проводити майстер-класи з точкового розпису в Тернополі. Усі отримані гроші віддавала на потреби ЗСУ. Влітку Юлія із сім'єю повернулися до Києва і вже там продовжила роботу. Нещодавно майстриня створила нову серію тарілок, присвячених Україні. 

На створення одного виробу Юлія витрачає по кілька днів. Чимало своєї продукції жінка відправила за кордон. Майстриня зізнається, що часто купують саме українську серію, адже вона асоціюється з мужністю, волею та нездоланністю нашої нації.

Читайте також: Війна очима дітей: чим особливий проєкт War Toys американського фотографа Браяна Маккарті

Прямий ефір