Туристичний бренд України — як привертатимуть увагу мандрівників: "Официальный разговор" із Ларисою Петасюк

Лариса Петасюк. Фото: ukraine30.com

Завдання України як держави — вибудувати потужний туристичний бренд, який буде вигідно представляти країну. На шляху до цієї мети потрібно спланувати поетапні дії та спрогнозувати результат цих зусиль.

Як Україна демонструє себе з культурного боку та чому туристична дипломатія важлива для країни — розповіла заступниця міністра культури та інформаційної політики України Лариса Петасюк у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Анна Нитченко.

— Туристична дипломатія — наскільки це питання актуальне для України?

— Туристичною дипломатією в нас здебільшого займається Міністерство закордонних справ, але Міністерство культури та інформаційної політики теж до цього причетне. Наше головне завдання — сформувати конкретну стратегію туристичного бренду, який буде позиціонувати нас у світі.

 — Який результат у підсумку ми повинні побачити?

— По-перше, це позитивна асоціація з Україною в світі. З туристичного погляду ми будемо відвідуваною, впізнаваною та популярною країною. Це наша основна мета.

— Як можна покращувати цю впізнаваність?

— Перший спосіб — ми розробили державну цільову програму, куди увійшла, зокрема, стратегія й комунікативний план розвитку. Тобто безпосередній туристичний брендинг. Ми починаємо проводити опитування і збирати статистику разом із Державним агентством розвитку туризму. Також важливі дослідження, тому що ми не знаємо, скільки ми зараз втрачаємо туристів, скільки ми можемо ще привабити, чим можемо привабити.

Саме цей процес ми проходимо зараз. Це буде основа, яка буде закладена в стратегію подальшого туристичного брендингу.

— Чи може Схід України увійти до топ-5 туристичних регіонів країни?

— Звичайно. Тому що на цих територіях є якась особливість, яку беруть до уваги не тільки з погляду подій, які там відбуваються, а й з погляду культурної складової, з погляду народних художніх промислів, креативних індустрій. Це дуже важлива територія, на якій є якісь осередки, які, зокрема, є цікавими для України, для внутрішнього туриста і, звичайно, для в’їзного.

— Відкриття аеропорту в Маріуполі допоможе залучити іноземних туристів до цього регіону?

— Ознакою туристичної привабливості України є, зокрема, безпека для туриста і комфорт. Якщо там комфортно, він повернеться неодноразово. І інфраструктура, куди входять хороші дороги, хороші місця розміщення, готелі. Емоції, які з’являються, зокрема, завдяки культурній складовій. Це все впливає на результат.

— Іноземці знають Україну за Києвом, Львовом, Одесою. Що ще, на вашу думку, варто показувати іноземцям в Україні?

— Ми останнім часом займаємося вивченням традицій виготовлення народних художніх промислів. Ось нещодавно я була в Полтавській області, в Опішні, яка є центром традиційних художніх промислів, а саме гончарства. І таких центрів у нас в Україні досить багато. Наше завдання — не просто відроджувати традиції, а показувати туристу, наскільки він може бути залученим до процесу, передавати якісь тонкощі майстерності.

Ось, припустимо, коли ми були в Опішні, я спробувала зробити маленький горщик. Це було досить цікаво, але складно.

— Через пандемію, закриті кордони до України почали приїжджати туристи з арабських країн. Які далі слід очікувати тенденції в цьому напрямі? Чи можна в нинішніх умовах щось прогнозувати?

— Так, пандемія, з одного боку, — це дуже значний удар по бізнесу, тому що це дуже багато втрат. Ми аналізували й порівнювали 2019 та 2020 рік. Але, якщо дивитися з погляду позитиву, це формування нового туристичного продукту, це розвиток бізнесу, це діджиталізація. Тобто це ті можливості, які бачить бізнес в тих умовах, в яких він працює.

Вони розробляють нові туристичні продукти, нові форми праці й дають додаткові можливості не лише суб’єктам туристичної діяльності, тобто безпосередньо бізнесу й туристам, а й дають змогу Україні зрозуміти нові форми й напрями діяльності, формування політики.

— Як ви оцінюєте туристичний потенціал України?

— Є два критерії, які я для себе визначаю. Це збільшення оптимальної кількості туристів, тобто ми повинні реально сприймати ситуацію. Другий момент — це залучення іноземних інвестицій. Тобто це ті два критерії, за якими необхідно вивчати й аналізувати або оцінювати результат, якого ми хочемо досягти.

Хочу сказати, що Україна дуже багатогранна. Вона туристично приваблива для дуже багатьох туристів. Тому що, по-перше, у нас дуже цікаве географічне розташування. У нас дуже багато природних об’єктів, які цікавлять країни Саудівської Аравії. Крім цього, у нас є цікава культурна складова, історична спадщина. Є різноманітні пропозиції, й вони можуть задовольнити будь-яку потребу будь-якого туриста. Головне — правильно це сформувати. Ми над цим зараз працюємо.

Хочемо зробити стратегію туристичного бренду, основа якої полягає в тому, щоб оцінити ті можливості, які є, і правильно їх подати.

— Якщо говорити про окуповані території, що держава планує щодо Криму й окремих районів Донецької та Луганської областей після їхньої деокупації?

— Безпосередньо цими територіями у нас займається Мінреінтеграції. Ми з ними працюємо. Зараз точно говорити про щось я не можу, але ми працюємо в цьому напрямі, розробляємо можливі форми реалізації та виходу з ситуації такої.

— Якою, за вашими спостереженнями, бачать Україну в світі? З чим її асоціюють?

— Зараз почав розвиватися гастрономічний туризм. Тобто я особисто трохи відчуваю себе внутрішнім туристом, коли їжджу у відрядження й бачу, які у нас є можливості, й відкриваю для себе особисто деяку кухню. Я розумію, що це дуже перспективний напрям.

Прямий ефір