Трибунал над Путіним: коли та як можуть бути засуджені винуватці воєнних злочинів в Україні (ВІДЕО)

Фрагмент обкладинки журналу Time. Фото: time.com

Спеціальний трибунал за злочин агресії Росії проти України може бути створений вже до кінця цього року. Про це заявив віцепрезидент Парламентської асамблеї Ради Європи Олександр Мережко. За його словами, на лаві підсудних можуть опинитися не лише президент РФ Володимир Путін, а й усе політичне та військове керівництво Росії, повідомляє "Дом".

Створення квазідержави Придністров'я на території суверенної Молдови, дві Чеченські війни, вторгнення до Грузії, анексія Криму, окупація окремих районів Донецької та Луганської областей. За жодний із цих злочинів російське керівництво не понесло належного покарання, упевнені експерти.

"Дуже важливо, щоб цей ланцюг злочинів безкарних був перерваний і всі ті злочини, які скоєно путінським режимом в Україні, починаючи від злочину розв'язаної війни до воєнних злочинів, скоєних на полі бою, наругу над мирним населенням, все це отримало оцінку та справедливе покарання", — каже політолог Андрій Піонтковський.

Експерти радять поділяти покарання за воєнні злочини та трибунал щодо російської агресії. Судитимуть за воєнні злочини тих, хто чинив їх безпосередньо на полі бою або на тимчасово окупованих територіях. Це — вбивства та знущання з мирних жителів, полонених українських військовослужбовців, застосування заборонених видів зброї, руйнування цивільної інфраструктури, захоплення атомних станцій та інше. А трибунал щодо російської агресії покликаний засудити тих, хто розв'язав війну.

"Існує кілька можливих моделей створення такого спеціального трибуналу. Насамперед це підписання багатостороннього договору між державами — тобто Україна та певний набір держав. Другий варіант — створення такого механізму спеціального трибуналу на основі угоди України та європейської регіональної організації. Зокрема це може бути Європейський Союз або Рада Європи. І третій варіант існує — створення такого трибуналу на підставі угоди України та ООН, чому має передувати ухвалення відповідної резолюції Генеральної Асамблеї ООН. А у ГА у Російської Федерації права вето немає. Тому всі три опції, всі три моделі є можливими", — пояснив посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України Антон Кориневич.

Над створенням трибуналу триває робота вже сьогодні, адже процес може забрати чимало часу. Експерти наводять як приклад суд над військово-політичним керівництвом нацистської Німеччини. Підготовка до Нюрнберзького процесу розпочалася ще 1942 року.

"Це все складні міжнародні процеси. Цей трибунал Україна не може створити самостійно, не все залежить від нас. Для цього нам потрібна політична воля міжнародних партнерів. Це буде персональна відповідальність, тому що, знову ж таки, повернемось до Нюрнберзького трибуналу і у вироку Нюрнберзького трибуналу дуже чітко прецедент встановлено і відома фраза, що міжнародні злочини скоюються не державами абстрактними утвореннями, а конкретними індивідами", — сказав Кориневич.

Разом із цим українська сторона наполягає на тому, щоб засудження Путіна та його найближчого оточення було очним та прижиттєвим. Питання — чи доживе кремлівський диктатор до суду над ним?

"Я думаю, що він буде швидко ліквідований його оточенням після того, як буде ясно, що він програв. Тому що завданням наступної влади буде якось відмазатися від його злочинів найбільш одіозних. Ми ж знаємо цю класичну формулу радянських часів — "виявився наш батько не батьком, а сукою". Ось саме це всі найближчі члени, ці Наришкіни та Патрушеви скажуть наступного дня після падіння Херсона про того ж Путіна. Як далі розвиватимуться події, я не входитиму до деталей. Але шлях покарання воєнних злочинців — це шлях перемоги України, шлях перемоги західної коаліції", — вважає Піонтковський.

В Офісі генерального прокурора України стверджують, що від початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла понад 27 тисяч актів агресії та воєнних злочинів. З них більшість — порушення законів та звичаїв війни.

Читайте також:До 30 років або довічне ув'язнення: нюанси трибуналу для вищого керівництва РФ обговорюємо з Антоном Кориневичем

Нагадаємо, за словами доктора політичних наук, голови правління громадської організації "Експертна група "Сова", учасника групи документування воєнних злочинів громадської ініціативи "Євромайдан SOS" Михайла Савви, якщо президент РФ Володимир Путін особисто не постане перед Міжнародним кримінальним судом (МКС), то на нього чекає життя вигнанця і постійна загроза арешту.

Медіа-партнери
Прямий ефір