Три місяці в блокаді: як рятують українців із "Азовсталі" (ВІДЕО)

Евакуація з "Азовсталі". Скріншот відео: kanaldom.tv

Захисники Маріуполя продовжують тримати оборону та закликають світових лідерів, а також мецената та мільярдера Ілона Маска допомогти їм з евакуацією. Наприкінці квітня українській стороні спільно з ООН та Міжнародним комітетом Червоного Хреста вдалося організувати евакуацію цивільних з території заводу, але майже тисяча військових перебуває ще там, серед них — тяжко поранені. Уряд України розпочав новий раунд переговорів щодо їх звільнення та екстракції, інформує "Дом".

Російські війська оточили Маріуполь у перші кілька діб повномасштабного вторгнення в Україну. Але вже третій місяць українські бійці чинять опір і не дають узяти місто повністю під контроль окупантів. За різними оцінками, за час російської облоги та подальшої окупації в місті загинули від 20 тис. до 25 тис. осіб.

Місця масових поховань біля міста за неповні три тижні суттєво збільшились, повідомляють "Схеми". Відповідно до знімків із супутника Planet Labs за 8 травня, на цвинтарі у смт Старий Крим місце масового поховання збільшилося з 200 м до понад 340 м завдовжки у порівнянні зі знімком цієї території за 24 квітня. На знімку за 8 травня можна побачити техніку, ймовірно, екскаватор.

Територія заводу "Азовсталь", як і раніше, зазнає безперервного обстрілу. Командир морпіхів Сергій Волина, який там перебуває, звернувся до Папи Римського, світових лідерів та дипломатів усього світу з проханням допомогти евакуюватися. Останнім, до кого він звернувся, став Ілон Маск, заради якого боєць завів Twitter-аккаунт.

"Кажуть, що ви прилетіли з іншої планети, щоб навчити людей вірити в неможливе. Наші планети розташовані поруч одна з одною, тому що я живу там, де майже неможливо вижити. Допоможіть нам вибратися з "Азовсталі" до країни-посередника. Якщо не ви, то хто?" — звернувся до Маска Волина на своїй сторінці у соцмережі.

Поки Ілон Маск на заклик про порятунок не відреагував, але українська влада має зрушення в питанні евакуації військових з металургійного комбінату. Віцепрем'єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук повідомила, що тривають переговори про евакуацію військових із "Азовсталі", насамперед рятуватимуть тяжко поранених. За її словами, посередником у поточному раунді переговорів погодилася виступити Туреччина. Евакуювати планують у кілька етапів.

"Ми розпочали новий раунд переговорів навколо дорожньої карти спецоперації. Починаємо з тяжко поранених. Є Червоний Хрест, вони зустрічаються з росіянами. Провели з ними, а також з ООН переговори та дали їм мандат. Ми хочемо, щоб було підписано документ — як відбуватиметься евакуація з "Азовсталі", готуємось до підписання", —повідомила Ірина Верещук.

На території "Азовсталі" перебувають 600 поранених українських військових, бійці продовжують тримати оборону. Сам комбінат — це місто у місті, де одночасно в 34 бомбосховищах можуть сховатися понад 12 тис. людей, розповів директор підприємства Енвер Цкітішвілі. Керівництво комбінату ще 25 лютого відкрило доступ на територію для всіх, хто потребує притулку.

"Охороні була дана команда пропускати всіх: співробітник, не співробітник, чи працював ти коли-небудь, не працював у нас — значення не має, беріть усіх — літніх людей, дітей. Ми всіх прийматимемо. Останню евакуацію, організовану президентом, ми зараз ось бачили. І, звичайно, їх врятували герої "Азова", які втримали ворога. Є ще одна особливість комбінату "Азовсталь": він з трьох боків оточений водою — морем і річкою. Це дозволяє мати природні перепони на шляху противника, що наступає", — розповів генеральний директор ПрАТ "Азовсталь" Енвер Цкітішвілі.

У бомбосховищах, де понад 50 днів перебували люди, були запаси їжі та води. Також маріупольців підгодовували бійці "Азова", але вже до середини квітня запаси практично закінчилися, і люди просили врятувати їхніх дітей від голоду.

"Жодних наших запасів, які ми спочатку принесли з собою до бомбосховищ, вже не вистачає. Ми перебуваємо на межі того, що скоро у нас не буде їжі. Ми навіть не зможемо нагодувати дітей, яким насамперед віддаємо все, що у нас є. Тому я дуже прошу: нам необхідно виїхати на мирну територію України з комбінату "Азовсталь", — звернулася жителька Маріуполя, яка ховається від російських бомбардувань у бомбосховищі "Азовсталі".

Попри те, що кінцевим пунктом евакуації з Маріуполя було Запоріжжя, яке під контролем України, людей повезли спочатку на тимчасово окуповану територію — у так звану "ДНР". Там їх піддали "фільтрації". Один із волонтерів, які допомагають українцям із переміщенням, розповів про цю процедуру та пункти, куди поміщають українців після неї.

"Перший тип — щось на кшталт прикордонного пункту з окремою кімнатою, куди відводять людей на допити. Другий — табори, де [до "фільтрації"] живуть люди. Яким чином людей відправляють у те чи інше місце — неясно. На допитах задають одні й ті ж питання годинами, але з різними формулюваннями. В основному вони стосуються відношення до ЗСУ, СБУ та Росії. Забирають техніку та десь її перевіряють по кілька годин", — розповідає волонтер.

Переважна більшість випадків виїзду на територію Росії не є результатом добровільного вибору. Навіть під дулом автомата люди не хочуть проходити так звану "фільтрацію", тому окупанти часто не кажуть, куди їх везуть, а просто ставлять перед фактом та змушують проходити перевірки.

Читайте також: "Ситуація у XXI столітті не має аналогів": єдиний варіант порятунку всіх захисників "Азовсталі" назвав Забавін (ВІДЕО)

Нагадаємо, 12 травня віцепрем'єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук повідомила, що ведуться переговори щодо евакуації з території металургійного комбінату "Азовсталь" тяжко поранених українських військовослужбовців.

Раніше 7 травня президент України Володимир Зеленський розповів, що перший етап евакуації з території "Азовсталі" завершено. За його словами, в цей день вдалося врятувати 300 жінок та дітей.

Читайте також: Одна з причин — фільтраційні табори: чому складно евакуювати з "Азовсталі" та Маріуполя, пояснив Кириленко

Прямий ефір