Транспорту немає з 2014 року: соціальні автобуси пустили у прифронтові села Луганщини (ФОТО)

Социальный автобус. Фото: kanaldom.tv

Завдяки запуску соціального автобуса жителі прифронтових районів Луганської області тепер мають можливість виїхати до районних центрів, передає "Дом".

Соціальний автобус працює і для жителів села Крепи. Він забирає людей з цього села і ще з трьох довколишніх. До цього рейсове сполучення тут було відсутнє. Тепер раз на тиждень люди можуть виїжджати по продукти, ліки та відвідувати соціальні установи, банки. Автобус двічі на місяць возить охочих до міста Щастя і двічі — до смт Станиця Луганська.

Соціальний автобус. Фото: kanaldom.tv
Соціальний автобус. Фото: kanaldom.tv

Мешканка села Крепи Тамара Зенцева каже, що поїздки безкоштовні, а раніше доводилося тільки наймати автомобіль, і вартість такої поїздки обходилася в половину її пенсії.

"Який водій попадеться. Якщо жадібний — 1000-1200 грн брав. Якщо більш-менш — 900 грн. Ну, і це ж машина так — швиденько з'їздити. Чекати водій не буде. А пенсія — 2200 грн. Можете порахувати. А потрібно до банку, до Пенсійного фонду, продукту купити, ліки. Ну, звичайно, лікарня", — розповідає вона.

Тамара Зенцева. Фото: kanaldom.tv

Населення в Крепах небагато — 91 дорослий і 24 дитини. Робота є тільки в полі, а через відсутність регулярного транспортного сполучення з містами молодь намагається звідси виїхати.

Жителі зазначають, що автобус тут не ходить вже років шість. Востаннє рейсовий автобус до Станиці Луганської тут бачили у 2014 році. Перевізник був із Луганська, тому після початку бойових дій регулярне транспортне сполучення обірвалося.

А через те, що до села дуже погана дорога, нового перевізника знайти було важко.

"До траси довго їхати, хвилин 40-50, а там, звичайно, пів години — і ми на місці. А через стан доріг ось 15 км проїхав, а здається, що всі 150", — ділиться водій Володимир Мальцев.

Володимир Мальцев. Фото: kanaldom.tv
Дорога від села Крепи. Фото: kanaldom.tv
Дорога від села Крепи. Фото: kanaldom.tv
Дорога від села Крепи. Фото: kanaldom.tv
Дорога від села Крепи. Фото: kanaldom.tv

У соціальному автобусі — 26 місць. Їх розділили між чотирма селами, які йдуть одне за одним на шляху проходження: Крепи, Верхній Мінченок, Нижній Мінченок і Тепле. Списки людей на поїздку формує заздалегідь відповідальний за це житель села. У Крепах старшим диспетчером обрали Ганну Пісклову.

"Складаю списочки, люди розписуються. В кожному селі у нас теж диспетчер, який збирає інформацію. Кількість місць ми поділили між чотирма селами — кожне село має певну кількість. Наприклад, наше село — 6 місць, а найбільше — 7 місць. Якщо люди не набирають у своєму селі, ми телефонуємо диспетчерам і намагаємося зробити так, щоб автобус не їхав порожнім", — пояснює Ганна.

Ганна Пісклова. Фото: kanaldom.tv
Соціальний автобус. Фото: kanaldom.tv
Соціальний автобус. Фото: kanaldom.tv
Соціальний автобус. Фото: kanaldom.tv

Один рейс цього автобуса коштує близько 8000 грн. Його оплачує гуманітарна місія "Проліска" коштом фінансування Гуманітарного фонду для України.

"За останні два тижні соціальний маршрут охопив 41 населений пункт. Ще для 11 найбільш важкодоступних сіл, на які не захотіли заходити комерційні перевізники, гуманітарна місія "Проліска" придбає повнопривідний мікроавтобус. І після отримання письмових гарантій режиму припинення вогню з непідконтрольних територій до усіх цих 11 сіл буде їздити такий мікроавтобус", — коментує керівник гуманітарної місії "Проліска" Євген Каплін.

Євген Каплін. Фото: kanaldom.tv

За його даними, у 20-кілометровій зоні уздовж лінії дотику на Донбасі розташовані 93 населених пункти, в яких відсутнє регулярне транспортне сполучення. Всього там мешкає понад 20 тис. осіб. Місія "Проліска" запускає маршрути у 58 населених пунктах в Донецькій та Луганській областях, а у 30 селах соціальні автобуси профінансує благодійний фонд ADRA Ukraine. До кінця року там з'явиться соціальний транспорт. Його нададуть на рік. Далі фінансувати автобусні рейси повинні почати з місцевих бюджетів.

Медіа-партнери
Прямий ефір