Тарілка каші та пляшка води — замість зарплати: як окупанти РФ виконують обіцянки про "розвиток та процвітання" Донбасу

Тимчасово окупований Маріуполь. Фото: Telegram/Андрющенко

Російська влада залучає представників різних професій, переважно з бідних регіонів країни, щоб зміцнювати позиції у тимчасово захоплених українських регіонах. Будівельників, мулярів, сантехніків везуть на Донбас відновлювати зруйновані будинки та інфраструктуру. Їм обіцяють величезні гроші, але неодноразово фіксувалися факти обману таких працівників. Грошей не бачать і місцеві мешканці. Українці змушені працювати на російських окупантів фактично "за їжу". Крім того, у в'язницях вербують злочинців, а робітників на заводах, що потрапили під санкції, агітують їхати воювати, інформує "Дом".

Працівники Мосводоканалу, сподіваючись підзаробити, вирушили у відрядження на тимчасово окуповану територію Луганщини, до міста Щастя. На місці довелося працювати без трудових договорів та зарплати. Щоб привернути увагу Путіна до цієї проблеми, вони записали відеозвернення.

Історія набула резонансу після того, як за права робітників вступилася омбудсмен Російської Федерації Тетяна Москалькова і 18 серпня повідомила, що "інцидент вичерпано". Понад тисячу співробітників Мосводоканалу отримали, якщо вірити документам, понад 137 млн ​​рублів і продовжують відновлювати інфраструктуру, заявила чиновниця.

Також російські будівельники рапортують, що кілька будівель, які вціліли в зруйнованому на 80% Маріуполі, готові до заселення.

У червні партія "Единая Россия" та представники окупаційних адміністрацій самопроголошених "ДНР" та "ЛНР" підписали угоду про відновлення Донбасу.

Приблизно 2,5 тис. спеціалістів приїхали з Росії до Донецької області, розповів віцепрем'єр Росії Марат Хуснуллін. На початку серпня він прибув до Маріуполя і заявив, що роботи з відновлення міста схвалив Путін.

"Насамперед необхідно відновити житловий фонд, як багатоквартирні будинки, так і приватні. Складемо графік трирічного відновлення всього міста. Майстер-план вже є. Ті жителі, які не готові чекати, зможуть отримати компенсацію. Спеціально створена комісія організує ці виплати жителям", — заявив Хуснуллін.

Ті росіяни, які приїхали на тимчасово окуповані українські території розвивати свій бізнес, швидше за все роблять це з примусу, вважає російський правозахисник Володимир Осєчкін. Людей просто ставлять перед фактом: чи їдеш і починаєш вкладати гроші, чи можеш потрапити до в'язниці.

"Більшість адекватних, нормальних підприємців, звичайно, чудово розуміють, що це окупована територія, це територія України, а не якісь там російські чи незалежні землі. І більшість підприємців не готові, але під примусом кримінальних лідерів, цих агентів впливу, тих же ФСБ-шників якась частина підприємців туди починає вкладати гроші, просто щоб не бути вбитими або не потрапити до в'язниці і там не бути приниженими", — зазначив Осєчкін.

Не виплачують на окупованій частині Донецької області зарплату і місцевому населенню. Днями працівники Маріупольського міськводоканалу оголосили страйк через невиплачені зарплати.

Ще у липні радник мера Маріуполя Петро Андрющенко повідомляв, що самопроголошеному керівництву у Маріуполі виділили кошти на оплату роботи 900 осіб. Їм мали виплачувати по 12 тис. рублів на місяць, люди працювали за їжу.

"Незважаючи на обіцянки та часткову виплату найбільш невдоволеним, маріупольці продовжують працювати на розборі завалів та прибиранні вулиць за їжу. Тарілка каші та пляшка води — єдина гарантована оплата важкої праці на спеці. Саме так робить окупаційна адміністрація Іващенка та Ко, створює картинку Росії щодо власної спроможності керувати містом. Водночас він та його родина досі крадуть не лише гуманітарку та дизпаливо разом із російськими МНСниками, а й гроші, які привозять для виплат, зокрема на зарплати робітникам", — повідомив Андрющенко.

Ще жорсткіше ставляться до ув'язнених, які погодилися брати участь у так званій "спеціальній військовій операції". За згоду вирушити на війну проти України Євген Пригожин, голова ПВК "Вагнер" обіцяв не лише амністію, а й 200 тис. рублів зарплати щомісяця за пів року служби. У разі загибелі — по 400 тис. відступних їхнім рідним, писали російські "Важные истории".

Проте за фактом жодних обіцяних грошей ніхто не виплачував ув'язненим та їхнім рідним не став. Понад те, родичі почали скаржитися правозахисникам на масові втрати серед завербованих ув'язнених.

Протягом найближчих двох років Росія вкладе в Донбас більше 2 трильйонів рублів, заявили в окупаційній адміністрації самопроголошеної "ЛНР". Однак поки що, щоб відстояти свої права та отримати обіцяні зарплати та компенсації, росіянам та українцям на тимчасово окупованих територіях доводиться записувати відеозвернення та вимагати уваги до проблеми.

Читайте також: З приходом "русского мира" люди залишають свої домівки: яка ситуація на півдні та сході України (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір