Тарас Шевченко: 5 цікавих фактів про життя українського символа боротьби за незалежність

Тарас Шевченко. Фотопортрет 1858 року

Немає у світі такого українця, який би не знав Тараса Шевченка. Для сучасної України він — справжній символ боротьби за незалежність. 5 основних фактів про українського пророка та його спадщину дізнавайтеся у сюжеті "Ранку Вдома".

1. Насамперед, Тарас Шевченко — художник, який був кріпаком. Він народився на початку XIX століття у бідній селянській родині, яка буквально належала заможним поміщикам. Юний Тарас був обдарованим, мав талант до живопису. Це помітив його господар Павло Енгельгардт і вирішив навчити хлопця для власних потреб. Так Шевченко здобув найкращу художню освіту у Російській імперії. Його талант помітили живописець Карл Брюллов та поет Василь Жуковський. Вони вирішили викупити Тараса з кріпацтва, але Енгельгардт забажав за звільнення величезну сумму. Аби зібрати гроші довелося продати одну з картин Брюллова членам імператорської сім'ї. Так Шевченко став вільною людиною та продовжив творити.

2. Тарас Шевченко позиціонував себе українцем і писав вірші рідною мовою в той час, коли це було вкрай небезпечно. Багато його творів виступали політичними висловлюваннями проти Російської імперії. Так, у поемі "Катерина" Шевченко описує життя молодої українки, яка зв'язалася з російським солдатом і через це її спіткала гірка доля — дуже ризикована тема на той час. Деякі твори Шевченка дивом проходили імперську цензуру завдяки його особистим зв'язкам. Інші, відверто антиімперські, поширювались усно між українцями. Тому Шевченко у своїх віршах навмисно імітував простий стиль народної поезії.

3. У середині ХІХ століття Тараса Шевченка звинуватили у підігріванні революційних настроїв, заарештували та відправили у заслання. Імператор Микола І особисто захотів, аби талановитий поет і художник під час покарання не мав змоги ні писати, ні малювати. Втім, Шевченко все одно знаходив можливість робити і те, й інше. Загалом його арештовували тричі і до кінця життя вважали "небезпечним політичним злочинцем". Але ні самого Шевченка, ні його популярність серед народу не вдалося зламати.

4. Після падіння Російської імперії Радянський Союз позиціонував Тараса Шевченка як суто революційного діяча. Більшовики добре знали про народну популярність поета та скористалися нею. Щоправда, вирішили не згадувати про те, що Шевченко виступав за незалежність України. Його зробили противником царського режиму в особі Миколи І. Звідси — радянські пам'ятники Тарасу Шевченку та вулиці на його честь майже у кожному українському місті. Поета завжди виставляли похмурим старцем, який ніс на своїх плечах тягар революційної боротьби. Зображати Шевченка молодим та життєрадісним у Союзі забороняли. Більш реалістичні пам'ятки з'явилися вже в незалежній Україні.

5. В сучасній Україні образ Тараса Шевченка очистився від нав'язаних радянських асоціацій та став національно-революційним. 2014 року Шевченко був одним із символів Революції гідності а згодом — Визвольної війни України проти Росії. Тарас Шевченко, як поет та художник, вплинув не лише на розвиток української літератури та живопису ХІХ століття. Він став прикладом боротьби за свободу для всіх українців. І з новою силою влився у національну культуру в складні часи.

Читайте також: Якими були українські захисники 100 років тому

Медіа-партнери
Прямий ефір