Суд з кримськими музеями: рішення про повернення з Нідерландів "скіфського золота" Україна очікує в кінці серпня

Виставка "Скіфського золота". Фото: dw.com

До кінця серпня цього року Україна очікує рішення Апеляційного суду Амстердама щодо повернення "скіфського золота" — колекції кримських археологічних об'єктів, яка вже восьмий рік знаходиться в Нідерландах. Про це у програмі "Неофициальный разговор" телеканалу "Дом" повідомила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.

"Тяжба з приводу повернення "скіфського золота" — теж майданчик, де як на лакмусовому папері можна побачити дуже багато гібридних процесів. У 2014 році в приватному музеї Амстердама виставлялися експонати п'яти українських музеїв (чотирьох кримських та одного київського музею). І коли сталася окупація, кримські музеї зажадали ці експонати повернути до окупованого Криму. Україна сказала: ні, ці експонати належать державі Україна", — нагадала вона зміст судового спору.

З 2015 року у судовому процесі беруть участь три сторони: кримські музеї, музей Алана Пітерсона (Нідерланди) та Україна. Але, за словами Джапарової, процес затягувала Російська Федерація, "хоча вона офіційно не присутня там, вона веде лінію кримських музеїв, оплачуючи дуже дорогих адвокатів".

У 2016 році суд першої інстанції в Амстердамі виніс рішення — артефакти повинні повернутися в Україну. Кримські музеї подали апеляцію.

"Було проміжне рішення з апеляції, що потрібно надати додаткову інформацію. Мовляв, міжнародна конвенція ЮНЕСКО 1970 року, на яку ми посилаємося, вона, нібито, не актуальна в кейсі цієї суперечки. Звичайно, це проміжне рішення викликало дуже велике здивування у наших юридичних консультантів і радників", — повідомила заступниця міністра.

Українська сторона почала розбиратися в причинах такого рішення.

"І з'ясували: в складі Палати суддів з розгляду цієї справи був суддя Аран. Це людина, яка колись як адвокат представляла інтереси російської компанії "Юкас", крім того, він тоді це робив разом із тими адвокатами, які сьогодні захищають інтереси кримських музеїв. Звичайно, наша країна заявила про конфлікт інтересів", — продовжила Джапарова.

В результаті декількох процесів суддя Аран був відведений.

"Зараз інший суддя, і ось ми повернулися до розгляду справи по суті в апеляції. Рішення ми чекаємо до кінця літа, до кінця серпня цього року", — резюмувала вона.

Повна версія інтерв'ю: Боремося за Крим: "Неофициальный разговор" з заступницею міністра закордонних справ Еміне Джапаровою

Нагадаємо, як зазначало BBC, у 2013 році з експонатів київського Музею історичних цінностей та ще чотирьох музеїв Криму була сформована виставка "Крим — золото і таємниці Чорного моря" (пізніше її назвали "скіфське золото"). Колекція включала 584 експонатів (понад 2 тис. предметів), її оцінювальна вартість — близько 1 млн євро. У липні 2013 року виставку для експонування відправили до німецького Бонна. У лютому 2014 року колекцію перевезли до Нідерландів, де до кінця серпня вона виставлялася в музеї Алларда Пірсона (Амстердам). Згідно з контрактом, по завершенню виставки музей повинен був повернути експонати в початкові установи, зокрема в чотири музеї Криму. Але до цього часу півострів був вже окупований Росією.

Україна вимагає повернення всієї колекції в Київ, кримські музеї (які підкорилися окупаційної влади) — наполягають на поверненні своєї частини до Криму. У цій ситуації музей Алларда Пірсона заявив, що не вважає за можливе повернення всього "скіфського золота" ні до Криму, ні до Києва. В Україну відправили лише експонати з київського Музею історичних цінностей.

У січні 2015 року Окружний суд Амстердама почав розгляд позову чотирьох кримських музеїв проти музею Алларда Пірсона з вимогою віддати "скіфське золото" саме їм. Як третя сторона до справи приєдналася Україна, вимагає повернути експозицію до Києва.

У грудні 2016 року Окружний суд Амстердама прийняв рішення повернути "скіфське золото" Україні. Кримські музеї оскаржили його в Апеляційному суді Амстердама. У липні 2019 року було опубліковане перше проміжне рішення — суд зажадав у сторін додаткову інформацію щодо їх права власності на експонати.

22 квітня 2021 року в Апеляційному суді Амстердама пройшли вирішальні дебати сторін. Судді пішли приймати рішення, яке планується оголосити до 31 серпня.

Медіа-партнери
Прямий ефір