Субсидія переселенцям — умови отримання і порядок звернення

Антонина Загура. Фото: kanaldom.tv

Внутрішньо переміщені особи (ВПО) можуть звернутися за призначенням житлової субсидії. Але її призначають не у всіх випадках. Про це у програмі "Имею право" телеканалу "Дом" розповіла начальниця відділу Правобережного київського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Мін'юсту Антоніна Загура.

Юристка нагадала, що порядок надання субсидій громадянам регулюється Положенням, затвердженим Кабінетом міністрів України ще у 1995 році — зі змінами.

"Згідно з цим порядком, житлові субсидії — це безоплатна безповоротна державна адресна соціальна допомога. Вона надається громадянам, які проживають в індивідуальних житлових будинках або у квартирах, і є споживачами житлово-комунальних послуг, але самостійно не можуть оплачувати повну їх вартість", — повідомила Загура.

Право на отримання субсидії мають всі громадяни України.

"Зокрема внутрішньо переміщені особи, а також особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України", — наголосила юристка.

За призначенням житлової субсидії можуть звернутися зокрема:

  • внутрішньо переміщені особи;
  • особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства;
  • особи, які є орендарями житлових приміщень (будинків);
  • особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають.

Житлова субсидія призначається за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та розміром обов'язкового платежу, який встановлюється Кабінетом міністрів. Переселенець, який проживає за певною адресою, але не зареєстрований і не підписував договір оренди, може отримати субсидію.

"Але в такому разі субсидія призначатиметься за рішенням комісії та за результатами акту обстеження житлових побутових умов такого домогосподарства... Субсидія може бути призначена тільки за однією адресою: або за місцем фактичного проживання, або за місцем реєстрації", — повідомила Загура.

Призначається допомога з моменту звернення і до закінчення опалювального сезону.

Щоб її отримати, переселенцю слід:

  • звернутися до органів соціального захисту за своїм фактичним місцем проживання із заявою про призначення субсидій,
  • заповнити декларацію про доходи,
  • надати довідку ВПЛ,
  • подати довідки про свої доходи.

Договір оренди на житлове приміщення надавати не потрібно.

Житлова субсидія не призначається:

  • якщо у власності заявника є квартира площею понад 130 кв. м або житловий будинок площею понад 230 кв. м;
  • є автомобіль у заявника або членів сім'ї — не старше п'яти років;
  • якщо за рік до звернення із заявою про призначення субсидій хто-небудь з членів домогосподарства зробив покупку рухомого або нерухомого майна, вартість якого перевищує 50 тис. грн;
  • якщо хтось із членів за 12 місяців до моменту звернення купив валюту на суму понад 50 тис. грн,
  • якщо є депозит на суму понад 56 тис. грн;
  • є заборгованість зі сплати аліментів понад три місяці;
  • є заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг понад три місяці тощо.

"Того року були внесені істотні зміни в законодавство, які торкнулися порядку розрахунку середнього доходу населення... Коли заповнюєте декларацію, вказуєте доходи всіх повнолітніх членів сім'ї. Зокрема, наприклад, чоловіка, який не проживає з вами за цією адресою, але є членом сім'ї. Ці всі доходи враховуються", — пояснила юристка.

У деяких випадках субсидія все ж може бути призначена — з використанням індивідуального підходу, через рішення комісії та акт обстеження житлово-побутових умов.

"Громадянин звертається до органу, подає заяву, документи. Протягом десяти днів приймається рішення. Якщо у призначенні субсидії відмовили, то цю відмову можна оскаржити в суді", — резюмувала Загура.

Читайте також: Хто має право на субсидії за новими правилами: "5 вопросов на злобу дня" з Олегом Попенком

Нагадаємо, переселенцям варто переподати документи на отримання субсидії.

Медіа-партнери
Прямий ефір