"Стратегічно найбільших втрат зазнаватиме Росія": німецький політолог про газовий шантаж

Андреас Умланд. Фото: apostrophe.ua

Росія розуміє, що після переходу європейських країн на нові енергоносії можливостей повернутися на європейський ринок у неї не залишиться. Про це сьогодні, 15 серпня, в ефірі марафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA сказав німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи Андреас Умланд.

Зокрема Німеччина, за його словами, до 2023-2024 років повністю подолає залежність від російських енергоносіїв, але перехід буде непростим. Від шантажу російського "Газпрому" постраждає лише промисловість Німеччини.

"Такі країни, як Німеччина, самі загнали себе в глухий кут за останні 20-30 років тим, що створили собі часткову залежність від російських енергоносіїв. І зараз нам знадобиться час, щоби переставити свою промисловість та інфраструктуру на імпорт енергоносіїв з інших країн. І це поки що не готове. Але тут, швидше, йдеться не про те, що люди будуть мерзнути, а про те, що частина промисловості може закритися або тимчасово, або постійно. І тому зараз намагаються обмежити енергоспоживання для того, щоби не закривати ці заводи", — розповів Умланд.

Він пояснив, що в Німеччині є лобісти, самі підприємства та профспілки, які не дуже цікавляться світовою політикою і виступають за інтереси членів своїх профспілок чи промислових асоціацій.

"І вони вимагають від держави, щоби там було достатньо газу, зокрема, щоби ці підприємства не закрилися. І це відбуватиметься наступного місяця. Багато залежатиме від європейської солідарності, як країни допомагатимуть одна одній. Але я думаю, що стратегічно найбільших втрат зазнаватиме Росія, тому що вона назавжди вже втрачає ці ринки. І Росія теж не має поки що розвиненої альтернативної інфраструктури, щоб із західного Сибіру, ​​скажімо, постачати величезні обсяги газу до інших регіонів світу. В інших регіонах світу теж є попит, але в Росії та сама проблема — як постачати цей газ туди", — вважає політолог.

Також він висловив думку, що в Росії також розуміють, що за рік-два такої можливості не буде, тому що в Європі вже буде більше терміналів для зрідженого газу, буде перехід на зелені технології.

"Із західної точки зору це було непорозуміння російського імперіалізму. Тобто там розраховували на взаємну залежність країн та "Газпрому". Але у Москві, певне, довгострокові, стратегічні міркування не грають таку роль. Там люди керуються емоційними прерогативами. І це було недооцінено на Заході. І зараз триває пошук альтернатив, які лише можливі. Це і продовження операцій атомних енергетичних станцій, які взагалі мали закритися цьогоріч. Це і використання вугілля більшою мірою. Це й зелена енергія. Це і скраплений газ, нові трубопроводи. Усі зараз шукають, по-перше, звідки одержати газ, і як перейти на інші технології створення електроенергії, щоб для виробництва електроенергії не спалювався газ", — каже Умланд.

За словами політолога, у Німеччині навесні було розпочато велику дискусію щодо того, якби країна сама зупинила імпорт російського газу.

"Завжди був такий великий табір економістів, які казали, що це коштуватиме 2-3% ВВП, але вони можуть це зробити. Це буде криза економічна, але це можливо. Але тут ще є політичний чинник. Як я сказав, профспілки, асоціації підприємств пресують німецький уряд, щоб не скорочувати постачання газу. Просто є регіони, певні соціальні групи, які за свої права та свої інтереси борються", — підсумував Андреас Умланд.

Читайте також: У Москві є ілюзії щодо "Північного потоку-2", стратегія Німеччини — відійти від імпорту російського газу, — німецький політолог

Раніше Умланд висловив думку, що української та білоруської газотранспортних систем (ГТС) достатньо для транспортування російського газу до Європи. Обидва "Північні потоки" об'єктивно не потрібні.

Прямий ефір