"Стоп — репресіям в Криму": що розповіли про затримання учасники акції біля посольства РФ (ВІДЕО)

Иллюстративный скриншот видео: kanaldom.tv

Сьогодні, 5 вересня, в Києві активісти, правозахисники, народні депутати та колишні політв'язні зібралися під стінами посольства Російської Федерації з вимогою звільнити незаконно затриманих 3-4 вересня окупаційною так званою "владою" п'ятьох кримських татар на півострові. Підтримати кримських активістів прийшли та родичі вже незаконно "засуджених" окупаційними так званими "судами", повідомляє "Дом".

Так, учасники протесту стояли з гаслами "Свободу політв'язням" і "Стоп — репресіям в Криму". В руках вони тримали портрети першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу, активіста Нарімана Джеляла, активістів Ельдара Одамонова, Азіза та Асана Ахтемових, Шевкета Усеінова. Арештів п'ятьох кримських татар передували обшуки, в основному, рано вранці або серед ночі.

Спочатку в невідомому напрямку вивезли Ельдара Одаманова. Далі було ще чотири затримання.

Нарімана Джеляла відвезли в невідомому напрямку в машині без номерів. До нього під час обшуку не допустили ні адвоката, ні дружину з дітьми.

"Мені особисто ніхто не представлявся, документи не показували, провели обшук з ним разом, забрали його і відвезли на машині без розпізнавальних ... взагалі без знаків, в невідомому напрямку", — розповіла Левіза Джелял, дружина Нарімана Джеляла.

Відомо, що Джелялу та братам Ахтемовим оголосили "підозру" за статтею "диверсія", що передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від 12 до 15 років. Окупанти звинувачують заарештованих в причетності до пошкодження газопроводу в районі села Перевальне під Сімферополем.

"В Криму знову тиск, в Криму знову карні справи, які штучно створені. Росія продовжує свою справу проти тих, хто в Криму боронить Україну, хто продовжує свою роботу, хто не виїхав, хто зараз перебуває там. Я думаю, що розділяю всі ваші, наші почуття, ми обурені, ми обурені тим, як там працюють з людьми", — заявила членкиня Меджлісу кримськотатарського народу Гаяна Юксель.

Син політв'язня 14-річний Бекір Куку розповів, як на його очах був заарештований і відвезений в невідомому напрямі батько — кримський правозахисник та активіст Емір-Усеїн Куку. Чоловік понад п'яти років відбуває покарання за статтею "насильницьке захоплення влади".

"Він виходив на мітинги, він був одним з членів Кримської контактної групи з прав людини. Його насильно взяли, посадили в незручну позу у вигляді ластівки, побили, після цього у нього діагностували проблему з нирками, велике побиття", — розповів Бекір Куку.

Відомо, що завтра, 6 вересня, так званий "суд" в окупованому Криму має обирати "запобіжний захід" п'яти активістам, затриманим напередодні. Прямого зв'язку з ними немає, але, за даними Меджлісу, Наріман Джелял відкинув всі "підозри" і відмовився брати участь в "слідчих заходах".

"Я знаю, що із п'яти людей сьогодні адвокати побували у двох, троє поки що адвокатів туди не допустили. Це є помста за Кримську платформу, тут очевидно", — заявив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Дії окупантів вже офіційно засудили в Офісі президента України, Міністерстві закордонних справ України, в Офісі омбудсмена України, посольстві Сполучених Штатів в Україні та Міністерстві закордонних справ Туреччини.

Читайте також: Підсумки 5 вересня: репресії в Криму, 7 років Мінським угодам та закриття Паралімпіади (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, силовики в тимчасово окупованому Росією Криму чинили жорсткий психологічний тиск на незаконно затриманого 4 вересня Нарімана Джеляла.

А голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що з кримських татар РФ розпочала показові помсту і розправу за саміт Кримської платформи.

Читайте також: Кожен факт обшуків і затримань — в полі зору: Прокуратура АРК розпочала кримінальне провадження

Прямий ефір