Чи варто купувати долари та у що вкладати гроші — аналіз інвесторки Юлії Баткалової

Чи варто зараз купувати іноземну валюту, куди краще вкладати гроші, що таке військові облігації та скільки потрібно грошей, аби почати примножувати заощадження. Про це у програмі "Ранок Вдома" розповіла фінансистка, підприємиця та інвесторка Юлія Баткалова.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Заощадження в іноземних валютах

— Зараз хвилює питання валюти — долар, євро. У новинах розповідають, що до держбюджету України на 2023 рік вже закладають зростання долара з 43 до 50 гривень.

— Майже так і є. Дуже великий курс.

— Так чи варто зараз вкладати гроші в долари, чи варто їх купувати?

— Дійсно, зараз непрості часи для України, зокрема для економіки нашої країни. Дуже велика інфляція, наша гривня знецінюється і росте курс долара, курс євро.

Тому якщо українці хочуть заощаджувати, бажано це робити в іноземних валютах.

Ми розуміємо, що навіть через декілька років курс долара, можливо, вже не повернеться до 25 грн. Але якщо ми купуватимемо іноземну валюту завжди, ми усереднюватимемо цей курс.

Тому якщо є змога — купуємо іноземну валюту, навіть якщо зараз курс долара 42 гривні й нам страшно це робити. Але менше він поки що не буде, а потім він може бути й 50 гривень.

— Чи доцільно зараз тримати гроші в банку? Як обрати правильний банк, і в якій валюті краще тримати там гроші?

— Хочу порадити розглядати банк як один із варіантів, де тримати кошти.

Як обрати банк. Насамперед, є сайт Мінфін. На ньому десь раз на три місяці викладають рейтинг стійкості банків — це найстійкіші банки за попередній квартал. Ви можете переглянути цей рейтинг і обрати, наприклад, з топ-5.

У нас, українців, є можливість купувати валюту безготівково через банківські установи. Є два варіанти: або вже гривня лежить на рахунку, або ми просто приходимо до банку з готівковою гривнею.

В банку безготівково ми можемо купити валюту по 37 або по 37,5 грн.

Але тут є дуже важливі моменти.

Ми можемо купити цю валюту з урахуванням того, що ми відкриємо депозитний валютний вклад.

Тобто ми купили валюту, поклали її мінімум на три місяці. І ось ці три місяці ми доступу до цих коштів не маємо. Але через три місяці ми їх забираємо у валюті з відсотками. Це просто можливість купити безготівково валюту по гарному курсу на даний час.

Але коли ми купуємо безготівкову валюту по 37 грн, одна людина може придбати її тільки на 50 тис. грн.

Тобто якщо у вас велика родина, то кожен з родини може купити на 50 тисяч гривень. 

— Це десь півтори тисячі доларів. Ну, це теж непогано, якщо є можливість. А ось минули три місяці, і ти можеш забрати всю суму?

— Можна забрати всю суму, можна частину.

А її видадуть у доларах?

— Так, у доларах.

Заощадження в військових облігаціях

— Питання стосовно військових облігацій. Що це таке? Чи є сенс вкладати в них пересічному українцю?

— Дуже гарне питання. Тобто крім банків у нас є альтернатива, куди вкладати кошти. І це військові облігації.

Так, сьогодні практично всі українці допомагають нашій державі донатами, переказуємо кошти на благодійні центри. Але допомогти ми можемо й через військові облігації.

Яка різниця. Коли ми донатимо, ми просто переказали кудись кошти й таким чином допомогли.

А якщо ми купуємо військові облігації, то через час нам ці кошти повертають і ще повертають відсотки, дивіденди. Вони називаються купонами. Тобто якщо ми кажемо про облігації, то ці відсотки називаються купони.

Як це працює. Термін облігації, наприклад, може бути від одного місяця до одного року. Ми купуємо військову облігацію за ринковою ціною, наприклад, за 500 доларів. Але в облігації є номінал. І, наприклад, якщо зараз ми купили з вами одну облігацію по ринковій ціні за 500 доларів, то по закінченню терміну нам повертають номінал (попри те, за яку суму ми спочатку купували облігацію) і ми ще отримаємо купон (відсоток).

Якщо по валютних депозитах у банках ставка 0,1%, то по державних військових облігаціях — це 3% або 4% у валюті.

Як вигідніше зараз купувати військові облігації — на короткий термін чи на довгий?

— Як я казала, є ринкова вартість облігації. Тобто ми забираємо гроші потім по номіналу, а купуємо зараз по якійсь ринковій ціні.

І зараз менша ціна саме на довгий строк облігації.

Чи можна придбати ці облігації через "Дію"?

— Поки що через "Дію" не можна. Але незабаром можна буде, зараз під це налаштовують програму. І придбати військові облігації можна буде одним кліком. А ми майже всі користуємося "Дією" і це дуже зручно.

Інші варіанти

— Із варіантів ми почули про банк та військові облігації. Що ще є?

— Загалом варіантів дуже багато. Я, наприклад, як інвесторка ще інвестую в закордонні цінні папери. Але це варіант не дуже простий зараз, й потрібно вчитися це робити. Тому я не можу будь-кому рекомендувати інвестувати в закордонні цінні папери без спеціальної підготовки .

Чи доцільно зараз витрачати великі кошти на покупку, наприклад, квартири, машини, техніки? Чи треба почекати?

— Ми вже казали, що зараз важкі часи. І ми розуміємо, що навіть коли закінчиться війна, ще буде деякий період на відновлення економіки країни.

Тому якщо купівля авто або нерухомості зараз не приноситиме вам додатковий дохід, то я б не радила зараз цього робити.

Бо дійсно зараз краще подумати про свій фінансовий резерв, який буде поруч. А можливо потім, коли вже буде відновлення, тоді вже подумати про якісь предмети розкоші, нерухомість.

Продавати варто зараз щось?

— Я взагалі вважаю, що продавати потрібно тільки тоді, коли вже є крайня потреба. Тому якщо її немає, то зараз, я вважаю, не потрібно.

— Підсумуємо…

— Отже, можна почати з першого варіанта — валютного депозиту мінімум на 3 місяці з урахуванням того, що ми купимо валюту по низькому курсу.

Другий варіант — ми допоможемо країні й вкладатимемося у військові облігації. Але ми ж ці кошти повернемо через час і теж заробимо.

Гадаю, що ці два варіанти для будь-якого українця зараз комфортні та легкі.

Читайте також: "Ми маємо допомогти тим, хто захищає нас": про підтримку ветеранського бізнесу говоримо з Наталею Калмиковою

Прямий ефір