Чи варто боятися тромбозів після щеплення COVID-вакцинами, розповіли лікарі

Вакцинація в Україні. Фото: loga.gov.ua

Ризик виникнення тромбозу внаслідок перенесеного COVID-19 майже у вісім разів вищий, ніж від щеплення проти коронавірусу. Про це розповів дитячий інфекціоніст, очільник Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій під час пресконференції сьогодні, 26 квітня, інформує кореспондент телеканалу "Дом".

Він зазначив, що понад тиждень тому у Великій Британії були опубліковані у вигляді препринту (ще не рецензовані) результати дослідження щодо ризику виникнення тромбозів венозних синусів головного мозку і порталів вени.

"І якщо говорити про ризик виникнення тромбозів, то після двох тижнів після перенесеного COVID-19 він оцінюється у 38 випадків на мільйон осіб. У цьому дослідженні також оцінювався ризик виникнення тромбозів від таких вакцин як Moderna, Pfizer. Там частота сигналів оцінена в 4,1 випадка на мільйон упродовж двох тижнів. Якщо говорити про висновки EMA (Європейське агентство з лікарських засобів, — ред.), то при оцінюванні йде п’ять випадків на мільйон упродовж двох тижнів після вакцинації", — зазначив Федір Лапій.

Взаємозв’язок між вакцинацією і тромбозами не відкидається, просто частота виникнення таких випадків досить низька, підтверджує слова колеги лікарка реанімаційного відділення Центральної міської лікарні №2 міста Житомира Дарія Симчук.

"Взагалі усі ці випадки, про які говориться — 86 випадків після щеплення вакциною AstraZeneca (62 — це тромбози центрального церебрального синуса і 24 — абдомінальних судин) — на надзвичайно велику кількість вакцинованих", — наголошує лікарка.

Так, у Великій Британії було виконано понад 32 млн вакцинацій. Загальна частота тромбозів становить 4,6 випадків на мільйон вакцинованих, і під час таких випадків летальність становить 25%.

"Тобто на мільйон провакцинованих людей спостерігається один випадок смерті від такого тромбозу", — зазначає Симчук.

Тому EMA видало заключення, у якому сказано, що користь від вакцинації перевищує ризики, і тому не потрібно відмовлятися від вакцинації такими препаратами, додала лікарка.

Вона нагадала, що випадки тромбозів спостерігалися також після щеплення іншими вакцинами, а не лише AstraZeneca.

"Насправді у вакцини Johnson & Johnson також зареєстровані подібні побічні явища — це вісім випадків у США на 7 млн доз. Тому також можна говорити про приблизно один випадок на мільйон. Тобто надзвичайно низька частота, і користь перевищує ризики", — сказала Дарія Симчук.

Нагадаємо, у світі вже використали понад мільярд доз COVID-вакцин.

Читайте також: "Ризики тромбозу вкрай малі": ефективність вакцини AstraZeneca підтвердив регулятор ЄС

Прямий ефір