Украина наш дом

"Старший брат", російська мова, знецінення всього українського — як Росія задовго до війни насаджувала свою культуру в Україні (ВІДЕО)

Кремль. Фото: delfi.lt

Росія задовго до вторгнення в Україну почала реалізовувати ідеологічний проєкт "русский мир" з метою втілити свої колоніальні амбіції. І для цього тривалий час насаджувала свою культуру, повідомляє "Дом".

Кремль десятиліттями нав'язував у всіх колишніх радянських республіках наратив, що Росія — старший мудрий брат, якась "вища раса". Навіть після розпаду СРСР. І це насамперед виявлялося в насадженні російської мови.

"Як приклад наведу хоча б примус казахів відмовитися від латинського алфавіту, щоб вони перейшли на кирилицю. Тому що ось у галузі історичного впливу Росії не повинно бути жодних інших алфавітів, а лише саме кирилиця", — говорить польський історик Лукаш Адамський.

В Україні, крім нав'язування мови, Кремль проводив ще й політику знецінення всього українського. Усі досягнення та успіхи приписувалися виключно Росії.

"Тобто Україна — це сільська нація, яка не здатна воювати, не здатна себе захищати, відстоювати. Все, що вони можуть, — це обробляти землю, пити самогон, їсти сало. І їм потрібен обов'язково старший брат, який ними керуватиме. Ось, власне, ті наративи, які є й у літературі, якщо ми всі почитаємо, є вони й у кіно", — коментує виконавча директорка Української кіноакадемії, генеральна директорка Одеського міжнародного кінофестивалю Ганна Мачух.

"Росія собі приписує перемогу в тій же Другій світовій війні. Хіба це неправда? Усі фільми, які вийшли, у них лише великий російський народ. Імперська ідея великої Росії закладалася і їхніми режисерами, Михалковими, і їхніми співаками, їхніми поетами", — каже міністр культури України (2014, 2016-2019) Євген Ніщук.

А щоб міф про старшого брата не був випадково зруйнований, у Москві просто переписують підручники з історії. Успіх України, на їхню думку, — є прямою загрозою для російської імперської міфології, стверджує кандидат політичних наук Андрій Ковальов.

"Російський імперіалізм говорить про те, що "колиска російської державності" — це Київ, що "купель хрещення російського народу" — це Київ. І, з іншого боку, якщо вони вкрали нашу історію, якщо вони вкрали частину нашої культури, вони самі собі не можуть пояснити: якщо вони родом звідси, які ж вони тоді росіяни?" — сказав він.

Щоб надалі протистояти російському колоніалізму, Україні потрібно відстоювати свою історію, захищати мову, розвивати власний кінематограф, видавати українські книги, а також усіма можливими способами долати серед населення комплекс неповноцінності, який Росія нав'язувала роками.

Читайте також: Залишки радянського минулого демонтують у Дніпрі — репортаж про декомунізацію (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, в Україні почалася друга хвиля декомунізації — демонтують радянські пам'ятники та перейменовують вулиці. Як наслідок повномасштабного вторгнення російських військ, українські активісти, тероборона та жителі громад демонтують монументи, пам'ятники та ініціюють перейменування вулиць. На заміну радянським символам пропонують або старі — споконвічні українські варіанти, або імена нових героїв війни з окупантами.

Прямий ефір