США та Європа звинувачують Росію в блокуванні рішення війни проти України

Фото: AFP

12 лютого 2021 року

Сполучені Штати та Європа в четвер звинуватили Росію в блокуванні будь-якого рішення конфлікту на сході України.

Ця заява прозвучала під час відеоконференції Ради Безпеки ООН, скликаній Москвою в ознаменування шостої річниці так званих Мінських домовленостей-2, ухвалених в лютому 2015 року для припинення війни на Донбасі.

 "Росія повинна негайно припинити агресію на сході України та окупацію Криму", — заявив з цього приводу американський дипломат Родні Хантер.

"Ми закликаємо Росію вивести свої війська з України, припинити підтримку своїх ставлеників та інших збройних груп і виконати всі зобов'язання, взяті на себе відповідно до Мінських домовленостей".

Спільну заяву, яка засуджує нестабільність в Донецькій і Луганській областях, було зроблено європейськими членами Ради Безпеки, а також Німеччиною, яка разом із Францією виступила одним із посередників Мінських домовленостей між Москвою та Києвом.

 "Застосовуючи силу проти територіальної цілісності та суверенітету України, Росія явно порушує основоположні принципи міжнародного права, — йдеться в заяві. — Ми знову закликаємо Російську Федерацію негайно припинити розпалювання конфлікту шляхом надання фінансової та військової підтримки збройним формуванням, і ми як і раніше глибоко занепокоєні присутністю російської військової техніки та персоналу в непідконтрольних уряду районах України".

Посол Росії в ООН Василь Небензя відкинув засудження Заходу і звинуватив Україну в нібито невиконанні заходів Мінських домовленостей за підтримки своїх французьких і німецьких "захисників".

Він також звинуватив Київ у "повній байдужості" до жителів Донбасу, додавши, що Німеччина та Франція стали "співучасниками злочинів" проти жителів регіону.

 "Ті, хто підтримує тільки одну сторону у внутрішньоукраїнському конфлікті та підіграє її болючим фантазіям щодо "російської агресії" всупереч фактам, не можуть називати себе посередниками", — цитує Небензю російське інформаційне агентство ТАСС.

Його німецький колега Крістоф Хойсген, який брав участь у переговорах в Мінську при уряді канцлера Ангели Меркель, сказав, що російський посол не згадав про невиконані зобов'язання Москви щодо виведення важкого озброєння відповідно до домовленостей.

"До сьогоднішнього дня російське важке озброєння не було виведено з лінії контролю в порушення Мінських домовленостей", — сказав Хойсген.

Без доступу до кордону між Україною та Росією, який є поза контролем Києва, місія Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) в регіоні "не може виконувати свою роботу", — додав Хойсген.

"Тому Росія може день за днем перекидати солдатів і озброєння в Луганськ і Донецьк", — сказав він.

Посол Франції в ООН Ніколя де Рів'єр назвав заяви Росії на адресу Франції та Німеччини "необґрунтованими".

Розмарі ДіКарло, заступник генерального секретаря з політичних питань, заявила, що поки не буде знайдено стійке політичне рішення, ситуація на місцях буде залишатися "крихкою".

"Якщо переговори зайдуть в безвихідь, існує реальний ризик відкоту назад, — сказала вона. — Ми глибоко стурбовані збільшенням кількості інцидентів, пов'язаних з безпекою, в декількох "гарячих точках" уздовж лінії зіткнення в останні місяці. Цю небезпечну тенденцію потрібно швидко повернути назад".

Україна бореться з підтримуваними Росією сепаратистами в Донецькій і Луганській областях з 2014 року, після анексії Москвою Кримського півострова.

Відтоді понад 13 тис. людей загинули і майже 1,5 млн були переміщені.

За матеріалами Al Jazeera

Прямий ефір