Спроба гарантувати безпеку на найбільшій АЕС у Європі — деталі візиту місії МАГАТЕ

Запорізька АЕС. Фото: unian.net

Інспектори місії Міжнародного агентства з атомної енергії мають намір до 3 вересня працювати на Запорізькій атомній електростанції, щоб перевірити безпеку на найбільшій АЕС у Європі, повідомляє "Дом".

Російська армія, яка з 4 березня окупувала Енергодар та захопила АЕС, розташувала на станції зброю, техніку та вибухівку. Вже протягом п'яти місяців вона наражає на ризик всю Європу. Україна тривалий час зверталася до МАГАТЕ з проханням запобігти можливій ядерній катастрофі та сприяти демілітаризації Запорізької атомної електростанції.

Розташувавшись в Енергодарі, окупаційні війська щодня ведуть артилерійський вогонь по Нікополю та Марганцю, що розташовані на протилежному березі Каховського водосховища. Так російська армія провокує українські війська на вогонь у відповідь, щоб звинуватити Україну в обстрілах наднебезпечного об'єкта. Українські військові розуміють можливі наслідки та у відповідь вогонь не відкривають. Щоб маніпулювати думкою своїх громадян, Росія регулярно влаштовує провокації в Енергодарі та завдає ударів по території атомної станції.

"Аварія "Чорнобиль № 2" на Запоріжжі вигідна сьогодні лише американцям. Вона їм потрібна. Англосакси втрачають контроль, англосакси втрачають панування", — заявляє голова фракції Об'єднаної російської комуністичної партії в Держдумі Росії Геннадій Зюганов.

Після обстрілу в окупованому Енергодарі 28 серпня ситуація стала критичною. Для гарантування безпеки на атомній станції до України прибула місія МАГАТЕ. Її очолив генеральний директор цієї організації Рафаель Гроссі. Крім нього, у складі місії ще 13 фахівців. Напередодні Гроссі зустрівся із президентом України у Києві.

"Ми вдячні, що сторони одна одну розуміють. Ми хочемо, щоб місія МАГАТЕ на чолі з директором Гроссі знайшла можливість, завдяки нашим спецслужбам, завдяки коридорам безпеки, потрапити на станцію та зробити максимум, щоб уникнути всіх тих загроз світового масштабу", — зазначив глава Української держави.

На думку Володимира Зеленського, ядерної загрози можна уникнути, якщо терміново провести демілітаризацію Запорізької АЕС: вивести всі російські війська, прибрати з території зброю та боєкомплекти. Кремль, у свою чергу, заявив, що оцінка ситуації представниками місії необхідна, проте намагався зробити все можливе, щоб зірвати її візит на АЕС з території, яку контролює Україна.

Увечері, 30 серпня, коли місія МАГАТЕ вже перебувала у Києві, у соцмережах почали з'являтися повідомлення про чергові вибухи в окупованому Енергодарі. Експерти вважають, що Росія намагається говорити мовою ядерного шантажу.

"Це справді ядерний шантаж, тому що російська армія не має останнім часом успіхів на фронті у зв'язку з поставками нового озброєння від наших партнерів. Почали вибухати аеродроми, склади з боєприпасами на території Криму, в тилу на окупованих територіях, і немає жодного поступу на Донецькому напрямку. Крім того, Російська Федерація має величезні втрати в живій силі. Тому може бути висунуто ультиматум — ми звільнимо Запорізьку АЕС, якщо ви визнаєте Крим та всі території, які ми встигли окупувати, російськими. На це, звісно, ніхто не піде", — сказала експертка у галузі ядерної енергетики Ольга Кошарна в інтерв'ю Міжнародному французькому радіо.

У МАГАТЕ заявили, що їхні інспектори повинні оцінити фізичні збитки, заподіяні станції, умови роботи персоналу, перевірити системи захисту, а також вжити необхідних заходів для підвищення рівня безпеки.

"Ми вирушаємо до зони бойових дій. Ми їдемо на окуповану територію. Це вимагає явних гарантій не лише з боку Російської Федерації, але й з боку Республіки Україна. І нам вдалося це забезпечити", — сказав генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергетики.

Українська сторона передала місії перелік технічних даних та показників безпеки, які важливо перевірити міжнародним експертам під час візиту на станцію.

"Ми даємо їм список основних дуже важливих моментів, які вони мають перевірити. І це з технічного погляду. І ще — розуміння того, де перебувають російські військові, у нас є інформація, що вони намагаються приховати військову присутність, і тому вони мають усе це перевірити", — розповів міністр енергетики України Герман Галушко.

Делегація представників Міжнародного агентства з атомної енергії планує інспектувати станцію з 31 серпня до 3 вересня.

Читайте також: Місія МАГАТЕ виїхала з Києва у бік Запорізької АЕС

Прямий ефір