"Справа" Джеляла та братів Ахтемових: окупанти намагаються робити все, щоб світ забув про політв'язнів (ВІДЕО)

Асан Ахтемов (ліворуч) та Наріман Джелял (праворуч). Фото: crimean-solidarity.org

П'ять місяців у тотальній ізоляції у спецблоці окупанти утримують першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла. ФСБ звинувачує його і кримськотатарських активістів, братів Асана та Азіза Ахтемових нібито у скоєнні диверсії — у підриві газопроводу на тимчасово окупованому півострові. Незаконно ув'язненим силовики погрожували та застосовували до них тортури, а зараз намагаються зробити все, щоб світ забув про політв'язнів, повідомляє "Дом".

Так починається лист Нарімана Джеляла: "Мій арешт — незаконне переслідування людини, журналіста, громадського діяча за свободу вираження поглядів, професійну діяльність та захист інтересів громадян України в Криму".

За версією Кремля, Джелял та брати Ахтемові збиралися підірвати газопровід наприкінці серпня торік. Від вересня всі троє перебувають у Сімферопольському СІЗО. Асан Ахтемов зізнався, що обмовив себе та Джеляла під тортурами. Але підконтрольний Кремлю "суд" цього так і не врахував.

"В межах російської системи нема системи правосуддя, це, по суті, система реалізації політичних цілей Кремля. Тому, на жаль, дійсно там нема правових механізмів, які б дозволили тебе дійсно захистити. Там нема прав людини здебільшого, порушуються стандарти судового розслідування", — розповіла керівниця Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.

Нарімана Джелала тримають у спецблоці від вересня у повній ізоляції. За місяць йому передали кілька листів, хоча у СІЗО їх лежить сотня — від родичів, друзів та небайдужих. Так Кремль намагається заглушити голос Нарімана Джеляла і вдати, що його та братів Ахтемових не існує, заявляє адвокат Микола Полозов.

"Російська влада, по-перше, хоче його позбавити інформації, по-друге, максимально звузити можливість йому самому щось висловлювати, робити якісь заяви. Вони розуміють, що головна його зброя — це слово, і вони цього слова дуже бояться. І таким чином вони вдаються до таких надзвичайних заходів безпеки, вміщуючи його до цього спецблоку", — сказав він.

Українська влада пов'язує затримання кримськотатарських активістів із самітом Кримської платформи, який відбувся 23 серпня. Саме тоді, за версією окупаційної так званої "влади", і планувалася диверсія.

"Він не просто приїхав як учасник Кримської платформи, не просто виступав на полях Кримської платформи на різних заходах на міжнародному форумі, який там відбувся. Зокрема як наслідок такої участі і мужності говорити він сьогодні за ґратами", — прокоментувала перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.

Політв'язням Наріману Джелялу та братам Ахтемовим може загрожувати до 20 років позбавлення волі. 25 січня так званий "Верховний суд" Криму розгляне апеляційні скарги адвокатів на подовження запобіжного заходу кримськотатарським активістам до 23 лютого.

Читайте також: Ні газет, ні радіо, ні листів: про повну ізоляцію Джеляла у СІЗО заявив Полозов

Як повідомлялося раніше, кримськотатарські політв'язні Наріман Джелял, а також брати Асан та Азіз Ахтемови залишаться під арештом до 23 лютого 2022 року.

Нагадаємо, окупаційна так звана "влада" Криму звинувачує Джеляла у нібито диверсії на газопроводі біля села Перевальне під Сімферополем. 8 листопада у тимчасово окупованому Криму "слідство" висунуло нове звинувачення Наріману Джелялу. Його звинуватили у контрабанді вибухового пристрою. За цією статтею йому загрожує від 7 до 12 років ув'язнення.

Читайте також: Підсумки 21 січня: інтерв'ю Зеленського, переговори Блінкена та Лаврова та повернення "червоної" зони (ВІДЕО)

Прямий ефір