Співробітники ЗАЕС повідомляють про тортури та насильство з боку російських окупантів, — Паренюк

ЗАЕС. Фото: energoatom.ua

Російські окупанти чинять тиск на українських співробітників Запорізької атомної електростанції, що є неприпустимим та може позначитися на безпеці роботи ядерного реактора. Про це сьогодні, 31 серпня, розповіла в ефірі марафону на телеканалі FREEДОМ радіобіологиня, кандидатка біологічних наук, старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки АЕС НАН України Олена Паренюк.

"Експертка з ядерної безпеки, та експертка ядерної галузі Ольга Кошарна опублікувала пост у  Facebook щодо того, що співробітники Запорізької атомної станції повідомляли про те, що їх катують, про те, що їх тримають у полоні, про те, що їм не дають спати, про те, що жінок ґвалтують. І це працівники Запорізької атомної станції. Тому це дуже небезпечно з погляду гуманітарного права. Тому що жодна людина не заслуговує на те, щоб померти від тортур, або бути зґвалтованою", — сказала вона.

Радіобіологиня зазначила, що з іншого боку — це питання ядерної безпеки.

"Тому що кожен з нас, працюючи у себе на роботі, чудово відчув війну, тобто стало складніше зосередитись, ти постійно перевіряєш є чи немає тривоги, ти не спиш уночі. А через те, що ти не спиш уночі, тобі важче думати над тим, що ти маєш зробити. І одна справа, якщо ти працюєш на роботі, яку можна трохи відкласти, відпочити, попити води й сісти, зробити її знову, і зовсім інша справа, коли ти працюєш на зміні, маєш 8 годин проводити в дуже зосередженому режимі, стежити за показниками, які видає реактор, які демонструє комп'ютер, чи може аналогові системи, і реагувати на це якось. Тобто якщо щось піде не так, ти повинен реагувати, ти повинен реагувати швидко і згідно з протоколом. Ти маєш пам'ятати цей протокол, ти маєш побачити, якщо щось працює не так, ти маєш контактувати зі своїми колегами, які працюють поруч, або в інших приміщеннях", — пояснила Паренюк.

За її словами, у питаннях безпеки роботи ядерного реактора дуже важлива командна робота.

"Саме тому тут дуже важлива увага та концентрація людей. Тому говорять про те, що співробітники атомної станції повинні перебувати в оптимальному фізичному та емоційному стані, а люди, яких піддають тортурам, не перебувають в оптимальному ані фізичному, ані емоційному стані", — підсумувала Олена Паренюк.

Читайте також: Треба гарантувати безпеку людей — експерт про місію МАГАТЕ на Запорізькій АЕС

Нагадаємо, раніше Паренюк розповіла, що МАГАТЕ — міжнародна організація, яка має гарантувати, що атом залишиться мирним. Місія МАГАТЕ, яка відвідає Запорізьку атомну електростанцію, захоплену російськими окупантами, залишається нейтральною, — враховано побажання обох сторін — України та Росії.

Прямий ефір