Створення військово-цивільної адміністрації у Слов'янську — що зміниться: "5 вопросов на злобу дня" з Денисом Бігуновим

Славянск. Фото: gettyimages.com

Президент України Володимир Зеленський 26 травня підписав указ про створення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації у Донецькій області.

Що змінить це рішення для Слов'янська та його жителів — у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом" розповів Денис Бігунов, аналітик громадської організації "Сильні громади".

Ведучий — Олег Борисов.

— Що таке військово-цивільна адміністрація?

— Військово-цивільна адміністрація (ВЦА) — це структура управління, яка застосовується у тих населених пунктах, де, на жаль, з тих чи інших причин не можуть працювати ефективно, або взагалі хоч якось працювати, органи місцевого самоврядування, або державної влади. Там, де виникає подібна ситуація, запроваджують таку тимчасову форму управління. Я наголошую — тимчасову, яка дозволяє швидко ухвалити певні важливі рішення в управлінні життєдіяльністю до проведення наступних виборів.

— Чому саме зараз запровадили військово-цивільну адміністрацію у Слов'янську?

— У жовтні 2020 року в Слов'янську відбулися вибори. Демократична форма правління передбачає те, що люди можуть зробити різний вибір. І так вийшло в Слов'янську: міського голову обрали від однієї партії, а більшість у міськраді сформувала інша політсила. У зв'язку з цим міський голова і більшість не знайшли спільної мови. У нас досить молода демократія в місті. Не знайшовши спільної мови, не був ухвалений бюджет, не ухвалювалося жодних рішень. Те, що пропонувала більшість, не підтримував міський голова, а те, що пропонував він — не підтримувала більшість у міськраді. Тому президентом ухвалено рішення про те, щоб до наступних позачергових виборів, перезапуску міської ради, були ухвалені бюджет, план соціально-економічного розвитку військово-цивільною адміністрацією. На повсякденному житті людей це практично ніяк не відобразиться.

— Хто тепер буде нести відповідальність за кожне рішення, ухвалене в Слов'янську?

— За кожне рішення, ухвалене в Слов'янську з моменту призначення голови військово-цивільної адміністрації та набрання чинності юридичної особи, зареєстрованої військово-цивільною адміністрацією, буде відповідальний безпосередньо особисто глава ВЦА. Відповідно до закону, він буде ухвалювати бюджет, а також приймати, підписувати, затверджувати програми соціально-економічного розвитку та всі важливі фінансово-бюджетні документи.

— А що стосується проєктів розвитку інфраструктури, хто в такому разі ухвалюватиме рішення?

— У даному випадку, фактично, з одного боку, це екстрена форма правління. Але з іншого боку, вона буде досить ефективною при належному рівні громадянського контролю, контролю з боку ЗМІ, правоохоронних органів, держави. В цьому випадку, якщо рішення ухвалює фактично тимчасово одна людина, то відсутні якісь інші, — виконавчий комітет, міська рада, яка повинна обговорювати та затверджувати ті чи інші рішення. Тобто, рішення будуть ухвалюватися досить швидко. Однак від громадянського суспільства це вимагає більше відповідальності щодо контролю та взаємодії від очільника військово-цивільної адміністрації. Адже рішення мають ухвалюватися лише в інтересах громади.

— Як на запровадження ВЦА відреагували місцеві жителі?

— Місцеві жителі відреагували по-різному. В основному, люди побоюються, що військово-цивільна адміністрація — це щось пов'язане з війною. Однак це на 99% не так. І це лише назва, яка виникає з періоду антитерористичної операції. Слов'янськ — повністю мирне місто. Тут просто застосована така форма правління, коли одна людина буде вирішувати все те, що раніше вирішував виконком, міський голова та міська рада. Але не з військовими, або якимись там іншими змінами в житті. За фактом, на 99% людей це не торкнеться. Тому це питання зараз, я вважаю, потрібно роз'яснювати людям у Слов'янську.

— А як на це реагують противники військово-цивільної адміністрації?

— Безумовно, це також і політичний момент, тому кожному своя сорочка ближча до тіла. Ті політичні сили, яким не вигідне введення військово-цивільної адміністрації, — звичайно, критикують рішення. Вони зараз якихось заяв не роблять, але зрозуміло, що вони незадоволені. Але всі прийдуть на перевибори, буде обрана нова міська рада. Це демократія, по-іншому ніяк.

— Щодо соціальних виплат, пенсій, зарплат — щось зміниться?

— Військово-цивільна адміністрація, місцеве самоврядування не має абсолютно ніякого відношення до пенсійних виплат, як і до роботи Пенсійного фонду. Пенсійний фонд України — це абсолютно окрема гілка влади, яка ніяк не перетинається із цим. Це лише стосується вирішення тих питань, які раніше вирішувало місцеве самоврядування. Тільки єдина відмінність: якщо раніше ці питання ухвалювали три суб'єкти: виконком, міський голова, міськрада, то тепер їх вирішуватиме одна людина, — очільник військово-цивільної адміністрації. Тимчасово, лише до виборів.

Медіа-партнери
Прямий ефір