Співпраця з Туреччиною в галузі оборони допомагає Україні відповідати стандартам НАТО

Фото: ukroboronprom.com.ua

DAILY SABAH

20 січня 2021 року

Оборонні угоди та співробітництво між Україною та Туреччиною допомагають модернізувати та привести пострадянські військові системи України у відповідність до стандартів НАТО, заявили українські офіційні особи в середу.

14 грудня 2020 року Міноборони України підписало низку угод із турецькою стороною щодо виробництва та передачі технологій корветів і бойових безпілотних літальних апаратів (БПЛА), які стали фактично першими прямими зовнішньоторговельними операціями в історії Міноборони, здійсненими в оборонній галузі.

Михайло Самусь, заступник керівника Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння (недержавного аналітичного центру, — ред.), в середу заявив агентству Anadolu, що з моменту початку збройного конфлікту з Росією в 2014 році для України стало ще більш важливим знайти своє місце в регіоні та в світі. Він зазначив, що Туреччина як регіональний лідер в цьому плані є важливою країною.

Самусь вважає, що Анкара — це найважливіший партнер Києва з точки зору оборонної промисловості. За його словами, оборонна промисловість Туреччини розвинена і може задовольнити потреби українських військових. Дрони Bayraktar TB2 виробництва Baykar — один із турецьких продуктів, які Україна вже закупила для задоволення цих потреб.

Експерт заявив, що турецька ASELSAN здійснює значну частину співпраці в галузі військового зв'язку, зазначивши, що це партнерство стало поворотним моментом.

"Україна хоче бути країною НАТО. Таким чином, співпраця з Туреччиною має першорядне значення для України, щоб довести свою армію до сучасної системи стандартів НАТО, а не пострадянської", — сказав він.

Михайло Самусь наголосив, що країни Європейського Союзу, за винятком хіба що Чехії, Польщі, Румунії та країн Балтії, не сильно бажають співпрацювати з Україною та здійснювати передачу технологій через свої внутрішні принципи політики військово-технічного співробітництва. Саме тут Туреччина вийшла на сцену і надала відкриті можливості співпраці на основі взаємної вигоди.

Завдяки турецьким корветам класу "Ада", які були розроблені в межах проєкту "Національний корабель" (MILGEM) і за якими Київ зовсім нещодавно підписав документи щодо купівлі з Анкарою, Україна досягне прогресу в передачі технологій інтеграції.

"Для нас особливо важливо розвивати наш флот з урахуванням загроз у Чорному морі", — вважає Самусь.

Експерт зазначив, що є ще один проєкт, пов'язаний із розширенням можливостей на морі за рахунок скоординованого застосування українських крилатих ракет "Нептун" і дронів Bayraktar турецького виробництва з виявлення цілей.

Він зауважив, що Туреччини має чітку політику щодо регіону, яка робить її "надійним стратегічним партнером" для України.

Денис Москалик з Національного інституту стратегічних досліджень також заявив агентству Anadolu, що існує безліч факторів, які дозволяють двом країнам співпрацювати в галузі оборони. Він зауважив, що оборонна промисловість країн переживала свої кращі епохи розвитку в різний час, а саме — між 1930 і 1980 роками для України і останні 30 років — для Туреччини. Через відмінності в епохах Туреччина просунулася вперед в цифрових технологіях, а Україна досягла успіхів у виробничих технологіях, в результаті чого дві країни доповнюють одна одну.

Москалик також розповів, що країни співпрацюють у багатьох галузях, від БПЛА до цифрових систем, високоточної зброї, систем зв'язку, вантажних перевезень, виробництва двигунів і будівництва суден.

"Мета співпраці — забезпечити масове виробництво нової сучасної зброї, отримуючи вигоду з можливостей обох сторін, які виводять ці відносини на новий етап у порівнянні зі звичайними відносинами продавця та покупця", — зазначив він.

Експерт також зауважив, що в останньому конфлікті в Нагірному Карабаху, коли азербайджанські військові відвоювали у Вірменії свої окуповані землі, були наочно продемонстровані можливості БПЛА.

"Завдяки турецьким безпілотникам азербайджанська армія швидко просунулася вперед і завдала шкоди противнику. Зокрема, безпілотники TB2 вийшли на передній план у порівнянні з їх аналогами. Нагірно-Карабахський конфлікт показав, що турецька зброя — це зброя перемоги", — сказав експерт.

Успіх турецьких безпілотників має бути вивчений, щоб Україна могла досягти такого ж успіху в інтересах забезпечення своєї обороноздатності, а співпраця з Туреччиною — кращий варіант для України, щоб довести свій військовий потенціал до рівня НАТО.

За матеріалами Daily Sabah

Медіа-партнери
Прямий ефір