Чи зможуть росіяни відвідувати Євросоюз — огляд заяв та думок

Ілюстративне фото: minre.gov.ua

"Це не війна Путіна, а війна всіх росіян". Так міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба відповів канцлеру Німеччини Олафу Шольцу, який скептично сприйняв повну заборону росіянам в'їжджати до Європи. Канцлер заявив, що важко уявляє припинення видачі віз громадянам Росії, позаяк відповідальність за вторгнення несе уряд Російської Федерації, а не пересічні громадяни, інформує "Дом".

Запропонована президентом України Володимиром Зеленським ініціатива перестати пускати росіян до країн Європи вже набуває популярності у Євросоюзі. За словами глави МЗС Дмитра Кулеби, заклик не видавати візи громадянам Росії був направлений не лише до ЄС, а також до Великої Британії, Канади, США та Японії.

"Для людей, які переслідуються, завжди залишиться можливість політичного притулку. А от російські туристи у футболках з написами "СРСР", з літерами "Z" і всі інші подібні їм не повинні блукати іноземними пляжами, пам'ятками, магазинами, ресторанами, поки їхня країна веде криваву загарбницьку війну в Європі", — заявив Кулеба.

Проте ініціативу не підтримав канцлер Німеччини Олаф Шольц, заявивши, що за війну з Україною відповідає президент РФ Володимир Путін та його оточення, а звичайних громадян, мовляв, це не стосується.

"Якби ці заходи були спрямовані проти всіх, зокрема абсолютно невинних людей, це послабило б ефективність таких заходів", — сказав Шольц.

Українське зовнішньополітичне відомство із цим твердженням не згодне.

"Росіяни в абсолютній більшості підтримують агресію проти України, воєнні злочини та вбивства, захоплення чужої землі. Тому цілком логічно позбавити їх права перетинати міжнародні кордони доти, доки вони не навчаться їх поважати", — резюмував глава МЗС.

Країни Балтії ініціативу Зеленського підтримали одними з перших. Так, Латвія, визнавши Росію країною-спонсором тероризму, закликала країни ЄС негайно призупинити видачу туристичних та інших віз росіянам та білорусам. Самі ж видавати їх припинили на початку серпня.

"Ми припиняємо видавати туристичні візи. Це не означає, що ми вважаємо всіх росіян посібниками Путіна і такими, що підтримують режим Путіна. Але бачимо, що таких росіян дуже багато. І ми вважаємо, що тягар того, щоб з'ясовувати, хто з цих росіян, які хочуть нашу візу, підтримує Путіна, а хто не підтримує, не має лягати на нас. Цей тягар тепер лягає на самих росіян", — сказав в одному з інтерв'ю депутат Сейму Латвії В'ячеслав Домбровський.

Естонія перестане впускати росіян за виданими нею шенгенськими візами із 18 серпня. Винятки зроблять для родичів громадян ЄС та власників гуманітарних віз. Студентам, у яких закінчується посвідка на проживання, її продовжать на рік. Видавати росіянам туристичні візи Естонія припинила з березня. До тих пір, поки війна в Україні не закінчиться.

"Пора покінчити з туризмом з Росії прямо зараз. Відвідування Європи — привілей, а не одне з прав людини", — заявила прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас.

Фінляндія, 1 липня знявши карантинні обмеження, пов'язані з коронавірусом, зіткнулася з потоком громадян із Росії, які за фінськими шенгенськими візами в'їжджали до країни. До кінця місяця уряд виступив із пропозицією також зупинити видачу віз тим, хто використовує країну як перевалочний пункт. У зв'язку із західними санкціями саме країни Балтії стали основним транзитним маршрутом росіян для виїзду до інших країн Євросоюзу.

"Зрозуміло, що росіяни використовують Фінляндію як перевалочний пункт, через нас їдуть до інших країн на відпочинок. Ми обговорюємо це питання в уряді. Неправильно, що поки Росія веде агресивну та жорстоку війну в Європі, росіяни можуть жити як ні в чому не бувало і їздити до Європи як туристи", — переконана прем'єр-міністерка Фінляндії Санна Марін.

США обмежувати видачу віз росіянам поки що не збираються. Але й отримати їх у посольствах на території Росії все одно неможливо, оскільки країна-агресор сама запровадила обмеження на роботу американських представництв. Подати документи можна лише у будь-якій іншій країні. Експосол США в Росії Майкл Макфол пропонує запровадити додатковий збір для росіян під час перетину кордонів країн ЄС, а виручені кошти спрямовувати на підтримку України.

"Жоден росіянин не має права на відпочинок у вільному світі. Це привілей, особливо сьогодні. Водночас слід заохочувати росіян, які бажають уникнути диктатури Путіна, особливо тих, хто намагається працювати заради свободи та прав людини в Росії з-за кордону", — вважає Макфол.

Обмеження на в'їзд росіян також запровадили Литва, Румунія та Польща.

"Ізоляція та повернення Росії в СРСР — це мета цивілізованого Заходу. Російська стратегія хамства і терору на державному рівні має залишитися лише в межах РФ і не поширюватися на демократичний світ", — наголосив голова ОПУ Андрій Єрмак.

Ліберально налаштовані громадяни Росії, які не підтримують режим Кремля та виїхали з країни-агресора, обурилися такою ініціативою. Однак радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк вважає, що до гучних заяв росіян варто ставитися поблажливо.

"Якщо ви розумна людина, не робіть жодних заяв поспішно. Україна платить неймовірну ціну — життя людей. Тобто це не залишити кар'єру, як ви залишили кар'єру, це не втратити можливість бути популярним на якомусь ток-шоу на Першому каналі або на Останкіно, це не втратити нагоди друкуватися в газеті "Известия", — сказав Подоляк.

Чехія також відкрито виступила за заборону надання шенгенських віз громадянам Росії. Уряд країни винесе це питання на обговорення під час зустрічі міністрів закордонних справ Євросоюзу, що відбудеться у Празі наприкінці серпня.

Раніше повідомлялося, що можливість заборонити громадянам країни-агресора — росіянам — видавати візи міністри закордонних справ країн Євросоюзу обговорюватимуть вже наприкінці серпня.

Прямий ефір