Слухання у справі про захоплення українських кораблів і моряків у Керченській протоці стартували у Нідерландах (ВІДЕО)

Дворец Мира в Гааге. Фото: planetofhotels.com

Слухання у справі про захоплення українських кораблів у Керченській протоці стартували у Нідерландах сьогодні, 11 жовтня. Їх ініціювала Україна. На засіданні Арбітражного трибуналу у Гаазі вже виступила російська сторона, повідомляє "Дом".

Справа України проти Російської Федерації стосується затриманих Росією у листопаді 2018 року українських військових кораблів і моряків у Керченській протоці.

Міжнародний арбітраж, створений відповідно до Конвенції ООН з морського права, протягом чотирьох днів буде слухати аргументи сторін. Сьогодні відбувся перший раунд усних аргументів. У суді виступала Росія і всіляко заперечувала юрисдикцію арбітражу у Гаазі за позовом України у справі про моряків.

"Скарги, подані Україною в ході цього розгляду, не підпадають під юрисдикцію даного суду. Зокрема, спір стосується військової діяльності й тому не підпадає під юрисдикцію трибуналу. Позов України ґрунтується на принципі імунітету військових кораблів у територіальних водах — питанні, яке не регулюється Конвенцією ООН з морського права", — заявив посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ Російської Федерації Дмитро Лобач.

Своєю чергою вже після завершення першого дня слухань українська бік підкреслила, що налаштована рішуче відповісти та вже завтра слово в суді матиме українська сторона.

"Ми налаштовані на серйозну битву. Ми знаємо, що у нас дуже професійні аргументи. У нас дуже хороша юридична команда. Ми покажемо, що те, що сталося з нашими моряками — це не військова діяльність. Те, що вони (моряки — ред.) сиділи за ґратами протягом 9 місяців — це ніяк не може вважатися військовою діяльністю. Ми покажемо, що кораблі були захоплені поза 12-мильною зоною [територіальних вод Росії]. І ми покажемо, що Конвенція ООН з морського права поширюється на ці дії", — заявила директорка Департаменту міжнародного права МЗС України Оксана Золотарьова.

Українська сторона очікує, що рішення трибуналу буде винесено протягом шести місяців.

Через коронавірус слухання у будівлі Палацу миру проходять у гібридному форматі, частина членів російської делегації стежать за процесом через відеозв'язок.

Варто відзначити, що відкритим є лише вступне слово кожної зі сторін. І вже завтра слово в суді буде мати українська сторона.

Другий раунд сторін відбудеться 14 і 15 жовтня. Також зарезервована дата 16 жовтня на випадок необхідності.

Читайте також: Росія "закрила" Чорне море: інтерв'ю з експертом з морського права Богданом Устименком

Нагадаємо, російські прикордонники 25 листопада 2018 року затримали у Керченській протоці три кораблі ВМС України "Бердянськ", "Нікополь" та "Яни Капу" і 24 членів їх екіпажів, пославшись на те, що ці кораблі нібито порушили територіальні води РФ. 25 травня Міжнародний трибунал з морського права постановив негайно звільнити українські кораблі та повернути затриманих моряків в Україну, однак Росія не виконувала це рішення більше пів року.

Прямий ефір