Украина наш дом

Скорочення постачань, рекордно високі ціни — шантажувати Європу газом знову намагається Росія (ВІДЕО)

"Північний потік-2". Фото: ap.org

Росія знову намагається шантажувати Європу газом. Спочатку російський газовий монополіст "Газпром" заявляє, що європейські підземні сховища наполовину порожні, а потім уже з Кремля звучать заяви про можливість збільшити постачання палива, але з певними умовами, повідомляє "Дом".

Шокове скорочення постачань, рекордно високі ціни та напівпорожні сховища — такі сьогодні справи на європейському ринку газу. Причиною експерти називають шантаж з боку Росії, зокрема і для того, щоб запустити газопровід "Північний потік-2" на вигідних для Москви умовах.

"Росія хоче змусити Німеччину піти на поступки. Німеччина заперечує. І з цієї причини, так, справді, на сьогодні, якщо подивитися, то запаси газу в Європі найнижчі за останні 20 років точно, бо ніколи так мало не було, насамперед через те, що Росія спеціально не постачає", — говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Справжніх мотивів падіння обсягів транзиту газу у Кремлі не приховують.

"Щойно вони ухвалять рішення про початок роботи, до Європи одразу ж почнуть надходити великі додаткові обсяги російського газу. Нагадаю, це 55 млрд кубічних метрів по року. До речі, це, безумовно, одразу вплине і на ціну на ринку", — заявив президент Росії Володимир Путін.

Коливатися ціна на газ у Європі почала ще влітку 2021 року, а історичного максимуму 2190 дол. за тисячу кубометрів досягла 21 грудня минулого року. До січня вартість палива впала більш ніж у 2 рази, але у п'ятницю, 14 січня, ціна на біржі знову подолала позначку 1100 дол.

"Зросли ціни не лише на газ, а й на інші енергетичні продукти. Це вугілля, це уран, це нафта і нафтопродукти, але на газ природний ціни зросли найбільше. Якщо газ коштував там восени 20-го року або влітку 20-го року 100 дол., то вже наприкінці 21-го року вже коштував 1000 дол. за 1000 кубометрів. Тобто ми можемо говорити, що ціни зросли у 10 разів", — розповів директор консалтингової компанії Геннадій Кобаль.

Попри те, що європейські країни вже використали понад половини закачаного до сховищ газу, а ціни на ринку за минулий рік зросли в 6 разів, Європа не замерзне, вважають експерти. Природного газу вистачить у тому випадку, якщо Росія не посилить свого шантажу, головною метою якого завжди був запуск "Північного потоку-2" за прискореною процедурою.

Читайте також: Тарифи на газ у Євросоюзі та Україні — нюанси пояснив експерт

Нагадаємо, на думку заступника директора українського Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайла Самуся, підвищення цін у Європі на російський газ дозволяють Кремлю використати прибутки у військових цілях, зокрема — для організації військових навчань поблизу кордонів України.

Читайте також: Підсумки 15 січня: витік хімікатів в ОРДО, газовий шантаж Росії та схеми закупівлі вугілля з ОРДЛО (ВІДЕО)

Прямий ефір